Reklama

Kościół

Charyzmaty od nowa

Większość twórczych inicjatyw w polskim Kościele rozpoczynała się od całkowitego oddania się Niepokalanej.

W 1971 r. sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki napisał, że 20 lat, które przeżył w kapłaństwie, były okresem dojrzewania i gromadzenia charyzmatów. Dostrzegał ich ogrom, wielkie obdarowanie ze strony Boga, który wyciągnął go z celi skazańca i uczynił swoim apostołem. Wiedział, że przyszedł czas oddawania tych wszystkich darów Kościołowi. „One nie mogą być zmarnowane! Muszę błagać teraz jeszcze o jeden charyzmat, o «charyzmat ognia», który by zapalił przygotowany już stos!”. Ogień ten zapłonął w ruchu oazowym, który wycisnął trwałe piętno na stylu duszpasterskim polskiego Kościoła.

Inspiracją tego ogromnego dzieła odnowy była wizyta ks. Blachnickiego w Niepokalanowie, gdzie spędził prawie rok, studiując teksty o. Maksymiliana Kolbego. Pod koniec pobytu zapisał w dzienniku: „Jestem Niepokalanej niezmiernie wdzięczny za wielką łaskę, jaką tu, w Niepokalanowie, otrzymałem. Uważam, że największa łaska, jaką w życiu otrzymałem, to chrzest święty, powołanie do dziecięctwa Bożego. Druga łaska to poznanie Niepokalanej i oddanie się Jej”.

Reklama

Większość twórczych inicjatyw w polskim Kościele rozpoczynała się od całkowitego oddania się Niepokalanej. Tak było w przypadku o. Maksymiliana, kard. Stefana Wyszyńskiego, młodego Karola Wojtyły czy wreszcie ks. Franciszka Blachnickiego. W którymś momencie swojego życia odkryli oni nabożeństwo do Matki Bożej zaproponowane przez św. Ludwika Marię Grignion de Montfort. I choć każdy z nich w zupełnie inny sposób realizował w swoim kapłańskim życiu ideę oddania Maryi, to nie ulega wątpliwości, że dla każdego z nich sam moment oddania był chwilą rozpalenia na nowo charyzmatu danego im od Boga.

Taki właśnie cel przyświeca organizatorom rekolekcji „Oddanie33 dla kapłanów”. Zazwyczaj księża nie mają czasu na rekolekcje w Wielkim Poście, jeśli jednak spojrzymy na dynamikę wydarzeń paschalnych, to zobaczymy, że Jezus przygotowywał swoich uczniów nie tylko przed Paschą, ale i po tym wydarzeniu. Okres od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego jest szczególnym czasem formowania uczniów i przygotowania ich na przyjęcie darów Ducha Świętego. Dlatego rekolekcje rozpoczną się w niedzielę Zmartwychwstania – 4 kwietnia i będą trwały do 7 maja, kiedy to we wspomnienie Matki Bożej Łaskawej uczestnicy dokonają osobistego zawierzenia Niepokalanej całego swojego życia i posługi.

Celem jest nie tylko osobista świętość kapłana oraz rozbudzenie danych mu charyzmatów, ale również odnowienie eucharystyczne całych parafii. Kapłan, który oddaje się Maryi, pociąga za sobą parafię, która przechodząc tę samą drogę oddania, powraca do Chrystusa eucharystycznego. Takie jest doświadczenie wielu parafii w Polsce.

Reklama

Schemat rekolekcji to – krótkie wprowadzenie przygotowane przez jednego z kapłanów oraz teksty przeznaczone do indywidualnej medytacji. Wprowadzenia w dany dzień dokonują: bp Andrzej Przybylski, ks. Marcin Modrzyński i wyżej podpisany. Teksty do indywidualnej medytacji opierają się na kilku źródłach: listach Jana Pawła II do kapłanów, rozważaniach papieża Benedykta XVI, refleksjach sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego oraz dzienniku duchowym oblata benedyktyńskiego pt. In Sinu Jesu.

Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua. Wsparciem duchowym dla kapłanów będą 33 sprawowane codziennie Msze św. w intencji: „o rozpalenie na nowo charyzmatu Bożego dla wszystkich kapłanów, a szczególnie za kapłanów uczestniczących w 33-dniowych rekolekcjach kapłańskich”.

Wszystkie informacje o rekolekcjach można znaleźć na stronie: www.oddanie33.pl , w zakładce: „Dla kapłanów”.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzyli rodziny Bogu

Niedziela sandomierska 19/2013, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Domowy Kościół

Archiwum ks. Pawła Cygana

Przedstawiciele diecezji sandomierskiej na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Domowego Kościoła

Przedstawiciele diecezji sandomierskiej na Ogólnopolskiej Pielgrzymce
Domowego Kościoła

27 kwietnia odbyła się 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Domowego Kościoła (DK) do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Główną intencją pielgrzymki było podziękowanie Panu Bogu za 40 lat rozwoju i posługi Rodzin Domowego Kościoła w Polsce i na świecie, podziękowanie za Założycieli: ks. Franciszka Blachnickiego i s. Jadwigę Skudro.

CZYTAJ DALEJ

Sejm powołał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-06-15 16:51

[ TEMATY ]

sejm

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adobe.Stock.pl

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Posłowie - inaczej niż to było w poprzednich głosowaniach nad wyborem RPO w tej kadencji Sejmu - głosowali łącznie nad obydwojgiem zgłoszonych kandydatów, a nie w kolejności alfabetycznej.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję