Reklama

W wolnej chwili

Grób Pański okiem florysty

Stałym elementem wystroju grobów Pańskich w Polsce są kwiaty, które stanowią uzupełnienie dekoracji. W doborze roślin ważna jest kolorystyka.

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 53

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Mękę Chrystusa w sztuce symbolizuje czerwony goździk o pojedynczym dużym kwiecie lub gałązkowy o licznych małych kwiatach. Można go wykorzystać w aranżacjach grobu Pańskiego, który jest przygotowywany w każdym kościele.

Odsłonięcie grobu Pańskiego odbywa się w Wielki Piątek. To przy nim odbywa się czuwanie w nocy po śmierci Chrystusa, z piątku na sobotę. W sobotę grób jest odkrywany, a po Mszy św. rezurekcyjnej pozostaje pusty.

W niektórych parafiach wierni sami przygotowują symboliczny grób Jezusa, inne natomiast zatrudniają artystów, którzy tworzą wręcz dzieła sztuki. W każdej ze świątyń aranżacja grobu stara się symbolicznie wyrazić mękę i śmierć Jezusa.

Styl grobu Pańskiego zależy od zamysłu twórcy; grób może być tradycyjny, nowoczesny, strojny lub prosty w formie. Należy zwrócić uwagę na to, że aranżacja grobu Pańskiego powinna harmonizować z kaplicą adoracji, gdzie umieszczona jest monstrancja z Hostią okrytą przezroczystym welonem. Niezależnie od wyboru tłem dla aranżacji jest czerwona tkanina. Można w niej uwzględnić symboliczny duży krzyż, przez który jest przewieszone białe płótno. Opada ono w dół, okrywając w całości skrzynię, na której jest złożone ciało Chrystusa.

Powszechne jest dekorowanie figury kwiatami doniczkowymi, np. białymi, różowymi lub niebieskimi hortensjami, które są symbolem niewinności, albo białymi azaliami. Do dekoracji grobów używane są też cięte kwiaty: śnieżnobiałe, wytworne kalle, zwane potocznie kaliami, róże, a w ostatnich latach tulipany, goździki, storczyki i anturia, które długo cieszą oczy swym pięknem.

W nawiązaniu do uwięzienia Jezusa kratownice umieszcza się na bordowym tle, dookoła monstrancji oraz grobu. Konstrukcja jest idealnym stelażem do przymocowania kwiatów i ciernistych gałęzi. Inną alternatywą dekoracji grobu jest powieszenie na czerwonym płótnie okręgu z ciernistych pędów – berberysu, głogu, śliwy tarniny – jako symbolicznej korony cierniowej. Stół z monstrancją ustawiamy tak, aby znalazła się ona w centrum wianka, a kompozycje kwiatowe – po prawej i lewej stronie. Całość aranżacji tworzy grecką literę ?.

Reklama

Paschał i chrzcielnica to często pomijane elementy w dekoracjach kwiatowych, a odgrywają one bardzo ważną rolę w liturgii Wielkiej Soboty. Na ich postumentach często nie da się zamocować kompozycji w naczyniu, toteż dobrym technicznym rozwiązaniem będą różnego kształtu gąbki florystyczne w plastikowych koszach z gumowymi przyssawkami czy fiolki z wodą, w których umieszczamy kwiaty.

Uroku dekoracji dodadzą zwisające pędy, które nadadzą kompozycji lekkość, np. bluszcz, trzmielina, asparagus. Jeżeli jest taka możliwość, to paschał i chrzcielnica powinny się znajdować blisko siebie, a dekoracje kwiatowe powinny ze sobą harmonizować. Należy zwrócić uwagę na symboliczną wielkość aranżacji oraz stabilny montaż dekoracji.

Kwiaty w kościele w czasie Wielkanocy wyrażają radość ze zmartwychwstania Chrystusa – zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie mają możliwość uczestniczyć.

2021-03-30 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak po 25 maja chronić dane osobowe? - powstał kościelny poradnik

[ TEMATY ]

porady

cherezoff/Fotolia

Kościelne jednostki prawne, czyli m.in. kurie diecezjalne, prowincje i domy zakonne otrzymały omówienie specjalnego dekretu Episkopatu Polski na temat zmian w przepisach ochrony danych osobowych, jakie nastąpią 25 maja wraz z początkiem obowiązywania unijnego rozporządzenia RODO. Ma to im pomóc w zrozumieniu tych zmian m.in. na poziomie parafialnym, w kontaktach z wiernymi, ale także niekatolikami.

25 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję