Reklama

Niedziela Wrocławska

Z myślą o rodzinach

Rok Rodziny to czas inicjatyw duszpasterskich mających na celu pogłębienie życia duchowego. Duszpasterze wychodzą do rodzin z wieloma propozycjami. Niektóre zgłaszają sami wierni.

Niedziela wrocławska 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

ekstremalna Droga Krzyżowa

Marzena Cyfert

Joanna i Zbigniew z synami przed wyruszeniem na rodzinną EDK

Joanna i Zbigniew z synami przed wyruszeniem na rodzinną EDK

W parafii Najświętszej Maryi Panny Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie podczas Mszy św. na rozpoczęcie Roku Rodziny ks. Wojciech Jaśkiewicz, proboszcz parafii, mówił: – Wszyscy tworzymy jedną rodzinę dzieci Bożych, składającą się z wielu rodzin. Ksiądz proboszcz zachęcał do odnoszenia się do siebie z miłością i pielęgnowania relacji, podkreślając, że Bóg chce nas dotknąć swoją łaską również jako rodzinę. Przypomniał przy tym słowa papieża Franciszka z adhortacji Amoris laetitia „(…) Istnieje wiele trudności w rodzinach, kiedy któryś z jej członków nie dojrzał w swoim sposobie nawiązywania relacji, ponieważ nie uzdrowił ran z jakiegoś etapu swego życia”.

W intencji rodzin parafianie modlą się za wstawiennictwem św. Józefa. Jego ikona napisana przez artystkę Beatę Domagałę znalazła się bowiem w parafialnej świątyni. Każda rodzina może przyjąć do swego domu poświęconą kopię ikony wraz z tekstem modlitwy do św. Józefa i modlić się we własnym gronie.

Mamy wiele intencji: jest pandemia, chcemy się modlić o jej ustanie, jest też chęć odnowienia się jako rodzina.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejną propozycją dla rodzin była Rodzinna Indywidualna Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpoczęła się Mszą św. 26 marca, a jedna z intencji obejmowała osoby dotknięte chorobą covidową. – Prośmy Pana Boga, aby jak najszybciej ta pandemia ustała. Osoby, które będą brały udział w Indywidualnej Rodzinnej EDK, niech wzbudzą taką intencję i swój wysiłek ofiarują również za chorych z naszej parafii – zachęcał ks. Jaśkiewicz. Po Eucharystii każda rodzina indywidualnie udawała się na siedmiokilometrową trasę Drogi Krzyżowej wyznaczoną w okolicach Lasu Strachocińskiego.

Dlaczego wybrali ten rodzaj modlitwy? – To jest takie rodzinne wyzwanie. Trzeba się zmobilizować i całą rodziną przeżyć to wspólnie – mimo tego że się nie chce, że jest ciemno i są różne przeciwności, chociażby pandemia. Jest to też walka duchowa. Ale możemy to wszystko złożyć w ofierze i w intencjach, które ze sobą niesiemy – mówi Joanna, która z mężem Zbigniewem i dwoma synami wyruszyli na EDK. Renata i Artur mają z kolei dwie pasje: modlitwę i wędrowanie, stąd pomysł, by je połączyć. – A poza tym mamy wiele intencji: jest pandemia, chcemy się modlić o jej ustanie, jest też chęć odnowienia się jako rodzina – mówi Renata.

W najbliższym czasie parafia przygotowuje specjalną propozycję letnich rekolekcji rodzinnych, a jeśli nie przeszkodzi pandemia, w dniach 22-25 kwietnia zaprasza na wyjazd rekolekcyjny do Przesieki. Tematem rekolekcji będzie radość. Zaproszenie skierowane jest szczególnie do rodzin dzieci pierwszokomunijnych oraz młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Goraju

„Kościół XXI wieku” – pod tym hasłem już po raz czwarty wyruszyła z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju Ekstremalna Droga Krzyżowa

W nabożeństwie wzięło udział ok. 400 osób, które podczas marszu w nocy, zimnie i samotności, na czternastu przystankach rozważali stacje Męki Pańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję