Reklama

Niedziela Wrocławska

Przedmałżeńska cybernauka

Kursy dla narzeczonych to możliwość rozeznania swojego powołania czy smutny i nudny obowiązek, po to aby zdobyć upragniony „papierek”?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo każda para podchodzi do tego tematu indywidualnie. W trudnych czasach zamknięcia, Kościół wyciąga pomocną dłoń młodym i organizuje kursy internetowe.

Reklama

Jak brzmi definicja katechezy przedślubnej? „Przygotowanie to obejmuje spotkanie z duszpasterzem w kancelarii parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed ślubem, podczas którego ustalone zostaną terminy katechez przedślubnych, spotkań w poradni rodzinnej (co najmniej 3), udziału w dniu skupienia i rozmowy sprawdzającej wiedzę narzeczonych dotyczącą małżeństwa i rodziny” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Tyle teoria. W praktyce zachowany został schemat spotkań, ale zmieniła się ich forma przekazu.

Jeden z wielu kursów rozpoczął się 17 kwietnia w parafii św. Anny na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Jak podkreśla proboszcz ks. prał. Zdzisław Syposz, ta internetowa forma to ostateczność, i gdy tylko stanie się to możliwe wrócą spotkania stacjonarne. – Księża z naszego dekanatu prowadzą katechezę w formie wykładu i sami wybierają platformę do transmisji on-line. Ja narzeczonym wysyłam odpowiedni link do połączenia się. Sam uczestniczę w miarę możliwości w tych spotkaniach. Oczywiście nie jest to żadna hospitacja i kontrola. Robię to z troski o przyszłych małżonków – mówi ks. Syposz.

Za pierwszy wykład Wiara fundamentem życia odpowiedzialna była parafia z Kuźnik. Kolejny temat przypadł parafii ze Stabłowic, następnie Leśnicy, z Żernik i z Praczy Odrzańskich. – O ile wykłady on-line z księżmi jeszcze się sprawdzają, to konferencje, które prowadzi Poradnia Rodzinna ciężko jest poprowadzić „na dystans”. Ma to związek z przygotowanymi prezentacjami, które nie zawsze są dobrze wyświetlone u narzeczonych na ekranie, a także zadaniami, które oni wykonują w ramach ćwiczeń – dodaje ks. Syposz. I zaznacza, że znacząco zmniejszyła się liczba osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. – 22 pary na jednym kursie to rekord naszej parafii. Teraz są tylko 3. Młodzi odkładają decyzję o ślubie przede wszystkim z powodu braku możliwości zorganizowania wesela. Znałem jedną parę, która po kursie zwlekała ze ślubem ponad rok. W końcu się udało, ale obyło się bez zabawy. Są takie przypadki, kiedy młodzi, mimo odpowiedniego przygotowania, rezygnowali zupełnie z małżeństwa – dodaje proboszcz parafii św. Anny.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo w czasie epidemii

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej kurii ks. Grzegorz Koss zdecydował, że kurs przygotowujący do małżeństwa będzie odbywał się w formie nadzwyczajnej.

Mimo że trwa pandemia, młodzi ludzie chcą się pobierać, zakładać rodziny, normalnie funkcjonować w społeczeństwie. To oczywiście całkowicie naturalna i dobra tendencja. Jednak aby zawrzeć związek małżeński trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odbycie kursu przygotowującego do małżeństwa. Za przeprowadzenie takiego kursu w naszej diecezji odpowiada Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Dyrektor wydziału ks. Grzegorz Koss nie ma wątpliwości, że w obecnej sytuacji kurs musi odbywać się w formie nadzwyczajnej.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję