Reklama

Niedziela Częstochowska

Mała, kochana wspólnota

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

2021-04-27 12:57

Niedziela częstochowska 18/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Wierni jednej z mniejszych parafii w naszej archidiecezji kochają swoją świątynię i są wdzięczni za jej powstanie Bogu oraz duszpasterzom, w tym m.in. bp. Franciszkowi Musielowi, który pochodził z tej miejscowości. Duchowny był fundatorem i dobroczyńcą parafii i kościoła.

Przeszłość i teraźniejszość

Parafię erygował 1 lipca 1981 r. bp Stefan Bareła. Należą do niej miejscowości: Aleksandrów, Janiki, Ślusarze, Kuków i Zwierzyniec III. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. kan. Franciszek Sas. Kolejni proboszczowie wraz z wiernymi troszczyli się o rozwój duchowy i materialny. Konsekracji dokonał 16 czerwca 2001 r. abp Stanisław Nowak.

Reklama

Dziś wnętrze kościoła zdobią obrazy polskich świętych ostatnich 100 lat: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki, ufundowane przez parafian. Są one wyrazem ich wiary w świętych obcowanie oraz w realne orędownictwo świętych. Na wieży kościelnej znajduje się figura Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej w czerwonej szacie z orłem na piersi, jedyna w Polsce tego typu. Maryja więc błogosławi okolicy.

Prężna działalność

Obecny proboszcz ks. Zbigniew Krutin kontynuuje dzieło poprzedników. – To mała i kochana wspólnota. Jestem szczęśliwy i zadowolony, że mogę służyć Bogu, Kościołowi i tej społeczności – podkreśla. Parafianie szanują kapłanów, są życzliwi, chętnie włączają się w inwestycje, czego wyrazem było i jest ich zaangażowanie w życie parafii. Widomym znakiem tego jest ukończenie budowy świątyni i plebanii, utworzenie cmentarza parafialnego oraz powstanie kaplicy pogrzebowej z chłodnią. Ważniejsze od spraw materialnych są prężnie działające: Liturgiczna Służba Ołtarza, grupa Żywego Różańca Miłosierdzia Bożego, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna Janiki-Ślusarze i Aleksandrów. Dumą wspólnoty są nazaretanki – s. Danuta Ślusarczyk i s. Małgorzata Wieczorek, pochodzące z tej parafii.

– Zakochałam się w Różańcu i wyprosiłam m.in. dobrego męża – podkreśla Janina Janic, zelatorka, która na początku istnienia parafii założyła 2 grupy Żywego Różańca. Z radością opowiada o początkach parafii i pierwszej Mszy św. – Pasterce odprawionej w kościele. Ubiegłoroczna była celebrowana w 30. rocznicę tego wydarzenia. Pani Janina jest czytelniczką Niedzieli.

Jubileusz w odpust

Ciebie, Boga, wysławiamy – ten hymn wdzięczności popłynie do Boga 3 maja, w uroczystość odpustową, w Janikach. Tego dnia odbędzie się jubileusz 40-lecia istnienia parafii. Dziękczynne Msze św. o godz. 8, 9.30 i 11 będzie sprawował ks. Krutin. W tym duchu proboszcz mówi: – Dziękuję Bogu za wszelkie łaski, a wiernym za wysiłki zmierzające do tego, abyśmy byli prawdziwą wspólnotą w Panu, zwłaszcza w ostatnich trudnych miesiącach naznaczonych piętnem pandemii. Sercem i duszą obejmuję tych, którzy przez 40 lat tworzyli naszą wspólnotę parafialną i w niej posługiwali na większą chwałę Bogu i ku pożytkowi ludzi. Dziękuję za świadectwa żywej wiary i umiłowania własnego kościoła. Niech nasza Patronka wyprasza potrzebne łaski, a tym, którzy odeszli do Pana, wyjedna łaskę życia wiecznego. Proszę o modlitwę w intencji naszej wspólnoty na dalsze lata wędrówki przez życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wielkanocy Wielkanoc

Nazwa Wielkanoc przysługuje tylko trzem miejscom na świecie, a jedna z nich to niewielka wieś w parafii Gołcza w pobliżu Miechowa. Już małopolskie, ale wciąż diecezja kielecka.

W Wielkanocy ciekawostek co niemiara. W pobliżu mieszkała ważna osobistość z dworu Kazimierza Wielkiego, Niemierza z Gołczy. Rycerz przy wielkanocnym źródełku miał spotykać się z przyszłą żoną Cudką; tutaj pod dawnym ariańskim krzyżem święcono pokarmy w Wielką Sobotę, i tutaj wciąż bije spod wzgórza źródełko, które dzięki obmyciu się w nim w Wielki Piątek, o świcie, pomaga stanąć w prawdzie… A ponoć jak w Krakowie na Wawelu dzwon Zygmunt bije, to go słychać aż w Wielkanocy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: trzy stany życia pozwalają poczuć zapach Kościoła

2021-05-13 21:01

[ TEMATY ]

papież

książka

Życie Konsekrowane

Vatican News

Jutro ukaże się książka pt. „Jak sól i zaczyn – notatki o teologii życia konsekrowanego w Kościele” ze wstępem Papieża Franciszka. Autorzy książki, dwaj franciszkanie: Valentino Natalini i Ferdinando Campana przedstawiają całościowo nauczanie Kościoła na temat życia zakonnego. Podejmują m.in. temat konsekracji, proroctwa, misji, liturgii, eschatologii, duchowości, świętości, odniesienia do Trójcy Świętej, do Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa.

Ojciec Święty stwierdza we wstępie do książki, że Kościół jest piękny, ponieważ jest miłowany przez swojego Oblubieńca i Pana. To właśnie ta miłość czyni go płodnym, pięknym oraz szczęśliwym. Trzy stany życia, które go tworzą i charakteryzują są rzeczywistością od zawsze go wyróżniającą i ubogacającą. To nie są trzy środowiska oddzielone i zwalczające się nawzajem ani trzy wyspy zagubione na oceanie. Nie są również podobne do trzech zamków wzniesionych na dumnych i wyniosłych górach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję