Reklama

Niedziela Częstochowska

Mała, kochana wspólnota

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski króluje nad okolicą i parafią pod tym wezwaniem w Janikach. W tym roku ta wspólnota dziękuje Bogu za erygowanie parafii 40 lat temu i konsekrację kościoła sprzed 20 lat.

Niedziela częstochowska 18/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Poświęcenie figury Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej, 1 października 2018 r.

Wierni jednej z mniejszych parafii w naszej archidiecezji kochają swoją świątynię i są wdzięczni za jej powstanie Bogu oraz duszpasterzom, w tym m.in. bp. Franciszkowi Musielowi, który pochodził z tej miejscowości. Duchowny był fundatorem i dobroczyńcą parafii i kościoła.

Przeszłość i teraźniejszość

Parafię erygował 1 lipca 1981 r. bp Stefan Bareła. Należą do niej miejscowości: Aleksandrów, Janiki, Ślusarze, Kuków i Zwierzyniec III. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. kan. Franciszek Sas. Kolejni proboszczowie wraz z wiernymi troszczyli się o rozwój duchowy i materialny. Konsekracji dokonał 16 czerwca 2001 r. abp Stanisław Nowak.

Reklama

Dziś wnętrze kościoła zdobią obrazy polskich świętych ostatnich 100 lat: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki, ufundowane przez parafian. Są one wyrazem ich wiary w świętych obcowanie oraz w realne orędownictwo świętych. Na wieży kościelnej znajduje się figura Bolesnej Królowej Polski Pani Licheńskiej w czerwonej szacie z orłem na piersi, jedyna w Polsce tego typu. Maryja więc błogosławi okolicy.

Prężna działalność

Obecny proboszcz ks. Zbigniew Krutin kontynuuje dzieło poprzedników. – To mała i kochana wspólnota. Jestem szczęśliwy i zadowolony, że mogę służyć Bogu, Kościołowi i tej społeczności – podkreśla. Parafianie szanują kapłanów, są życzliwi, chętnie włączają się w inwestycje, czego wyrazem było i jest ich zaangażowanie w życie parafii. Widomym znakiem tego jest ukończenie budowy świątyni i plebanii, utworzenie cmentarza parafialnego oraz powstanie kaplicy pogrzebowej z chłodnią. Ważniejsze od spraw materialnych są prężnie działające: Liturgiczna Służba Ołtarza, grupa Żywego Różańca Miłosierdzia Bożego, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna Janiki-Ślusarze i Aleksandrów. Dumą wspólnoty są nazaretanki – s. Danuta Ślusarczyk i s. Małgorzata Wieczorek, pochodzące z tej parafii.

– Zakochałam się w Różańcu i wyprosiłam m.in. dobrego męża – podkreśla Janina Janic, zelatorka, która na początku istnienia parafii założyła 2 grupy Żywego Różańca. Z radością opowiada o początkach parafii i pierwszej Mszy św. – Pasterce odprawionej w kościele. Ubiegłoroczna była celebrowana w 30. rocznicę tego wydarzenia. Pani Janina jest czytelniczką Niedzieli.

Jubileusz w odpust

Ciebie, Boga, wysławiamy – ten hymn wdzięczności popłynie do Boga 3 maja, w uroczystość odpustową, w Janikach. Tego dnia odbędzie się jubileusz 40-lecia istnienia parafii. Dziękczynne Msze św. o godz. 8, 9.30 i 11 będzie sprawował ks. Krutin. W tym duchu proboszcz mówi: – Dziękuję Bogu za wszelkie łaski, a wiernym za wysiłki zmierzające do tego, abyśmy byli prawdziwą wspólnotą w Panu, zwłaszcza w ostatnich trudnych miesiącach naznaczonych piętnem pandemii. Sercem i duszą obejmuję tych, którzy przez 40 lat tworzyli naszą wspólnotę parafialną i w niej posługiwali na większą chwałę Bogu i ku pożytkowi ludzi. Dziękuję za świadectwa żywej wiary i umiłowania własnego kościoła. Niech nasza Patronka wyprasza potrzebne łaski, a tym, którzy odeszli do Pana, wyjedna łaskę życia wiecznego. Proszę o modlitwę w intencji naszej wspólnoty na dalsze lata wędrówki przez życie.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perypetie chełmińskiego Jakuba

2021-08-24 12:40

Niedziela toruńska 35/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Michał Lewandowski

Chełmiński kościół św. Jakuba i św. Mikołaja

Chełmiński kościół św. Jakuba i św. Mikołaja

Zdarzają się takie historie, że można by nimi obdarzyć kilka różnych miejsc. A tymczasem wszystko można znaleźć w jednym chełmińskim kościele św. Jakuba i św. Mikołaja.

Zaczęło się od franciszkanów, którzy przybyli do Chełmna już w 1255 r. Monumentalną świątynię i klasztor (skromniejszy) budowali sto lat.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

2021-09-23 14:39

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

fb

Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Widzieliście już najnowszy film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio? Jeśli nie, to polecamy!

5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję