Reklama

Niedziela Podlaska

Od wojny zachowaj nas, Panie!

29 kwietnia obchodziliśmy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie życie oddało wielu polskich kapłanów.

2021-04-27 12:57

Niedziela podlaska 18/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Archiwum Diecezjalne w Drochiczynie

Tablicę upamietniającą zamordowanych kapłanów poświęcono w obecności kard. Stefana Wyszyńskiego 1 października 1966 r.

Tablicę upamietniającą zamordowanych kapłanów poświęcono w obecności
kard. Stefana Wyszyńskiego 1 października 1966 r.

Podczas II wojny światowej diecezja pińska, której spadkobierczynią jest diecezja drohiczyńska, straciła bardzo liczną grupę księży.

Pozbawieni życia

Po agresji Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 r. cały obszar diecezji pińskiej znalazł się pod okupacją sowiecką. Jej okres był naznaczony wywózką mieszkańców na Sybir, a wśród nich wielu duchownych. Pierwszymi kapłanami, którzy oddali swoje życie, byli kapelani wojskowi i instruktorzy harcerstwa. Zginęli w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Reklama

Po ataku Niemiec na ZSRR w 1941 r. teren diecezji pińskiej znalazł się pod władzą nowego okupanta. Z rąk niemieckich zginęło aż 54 duchownych. Jedni ponieśli śmierć podczas przesuwania się linii frontu; inni zostali rozstrzelani (m.in. w Lesie Pilickim k. Bielska Podlaskiego); niektórzy zmarli w wyniku ran poniesionych podczas przesłuchań. Kilku kapłanów zginęło w obozach koncentracyjnych (głównie w Kołdyczewie k. Baranowicz na terytorium Białorusi).

Pamięć i modlitwa

W latach 1939-45 okupanci niemieccy i sowieccy zabili łącznie 65 księży diecezji pińskiej, co stanowiło ok. 30% ogółu duchowieństwa. Sowieci zamordowali 11 księży; z rąk niemieckich zginęło ich 54.

Wszystkich kapłanów, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej, upamiętniono tablicą, umieszczoną w katedrze drohiczyńskiej, gdy świątynia ta pełniła funkcję prokatedry diecezji pińskiej. Tablica została poświęcona 1 października 1966 r. podczas obchodów milenijnych. Jej poświęcenia dokonał prymas Polski, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, w obecności ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu odpowiada

Jakie wydarzenia czekają polski Kościół w 2020 r.? Jaki będzie on sam? Dominować będą słowa „kryzys” czy „nadzieja”?
Będzie to bardzo ważny rok w Kościele w Polsce. Rok naszych wielkich rodaków i wybitnych kapłanów, którzy zapisali się pięknie w historii Kościoła i naszego kraju – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

2021-05-11 17:43

[ TEMATY ]

chrzest

Karol Porwich /Niedziela

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza ad experimentum na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza.

Biskup Lino Fumagalli wyjaśnił, że decyzja ta jest wynikiem refleksji i dyskusji z udziałem księży i Rady Kapłańskiej. – Zmieniający się obecnie kontekst społeczno-kościelny wymaga od nas odważnego rozeznania w zweryfikowaniu i, o ile to konieczne, przemyśleniu wielu wymiarów naszej praktyki duszpasterskiej, ponieważ dziś nie wystarcza „zwykłe administrowanie”, ale konieczne jest bycie w „permanentnym stanie misji” – napisał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Z o. Jordanem w Trzebnicy

2021-05-13 22:13

www.sds.org

O. Franciszek Jordan

O. Franciszek Jordan

W piątek wieczorem w Trzebnicy rozpoczną się dni skupienia, które będą świetną okazją do poznania o. Franciszka Jordana - założyciela Salwatorianów.

Beatyfikacja tego kapłana odbędzie się 15 maja w Rzymie. Jednym z ważnych wydarzeń, które przyspieszyły ten dzień, to cud, który zdarzył się w Jundiai w Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję