Informacje na temat pandemii COVID-19 w Polsce są na tyle optymistyczne, że maj mógł się stać miesiącem znoszenia wielu uprzykrzających nam życie obostrzeń. – Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku, że trzecia fala najpewniej już się przełamała – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji dotyczącej zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
Sporo zmian nastąpiło już na początku miesiąca. Od 15 maja znika obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. – Będą musiały być noszone, o ile nie będzie możliwe zachowanie dystansu 1,5 m – podał minister zdrowia Adam Niedzielski. W pomieszczeniach zamkniętych wciąż będą one konieczne. Proces luzowania obostrzeń przebiega w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. Od połowy maja dopuszczony zostanie sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Możliwy będzie udział 25% publiczności. Zostaną również otwarte m.in. restauracje i kawiarnie na zewnątrz oraz pojawi się możliwość organizowania imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób na świeżym powietrzu. Dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym.
Od 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Otwarte zostaną kina i teatry z maksymalnym obłożeniem 50% placówki. Będzie można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego z maksymalnym obłożeniem 50% lokalu. Powróci możliwość organizowania poza domem m.in. wesel i przyjęć komunijnych.
Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.
O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.
Na początku liturgii, po przejściu przez Drzwi Święte, otwarte z okazji trwającego Roku Jubileuszowego, Ojciec Święty udał się na osobistą modlitwę do grobu św. Pawła Apostoła. Następnie, po wysłuchaniu fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, w osobistej homilii, zwrócił uwagę na trzy wielkie tematy, zawarte tym liście: łaskę, wiarę i usprawiedliwienie. Zachęcił, by „powierzając wstawiennictwu Apostoła Narodów początek tego nowego Pontyfikatu” zatrzymać się nad tymi trzema tematami i przez ich pryzmat spojrzeć na dar powołania.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.