Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 9

Prymas Jasnogórski

Kardynał Stefan Wyszyński miał bezgraniczne zaufanie do Matki Bożej w znaku jasnogórskiego wizerunku. Często odpowiadał na pytanie, dlaczego wszystko postawił na Matkę Bożą. Wyjaśniał: „Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej drodze. Wiem jednak, że z tej drogi zejść nie mogę i nie chcę!”.

Kardynał Wyszyński sam nazwał siebie prymasem jasnogórskim, całe jego życie upływało bowiem w łączności z jasnogórską Maryją – Królową Polski. Pragnął nawet zostać paulinem. Z Mszą św. prymicyjną przyjechał na Jasną Górę, aby „mieć Matkę, która nie umiera”. Po sakrę biskupią przybył także w to miejsce, a w herbie biskupim i prymasowskim umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Prymas Wyszyński uczynił z Jasnej Góry ambonę i parafię swoją oraz Episkopatu. Tu wypracowywał projekty, plany i akcje duszpasterskie.

28 maja, w 40. rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego, na Jasnej Górze trwać będzie dziękczynna modlitwa za jego służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Młodzi bibliści

To dla nas kolejna okazja do uczenia się od św. Jana Pawła II wielkiego zawierzenia Bogu na wzór Maryi – podkreślili uczestnicy i organizatorzy Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Od 14 lat wpisuje się ono w Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zadedykował młodym słowa św. Jana Pawła II: Nawet sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni, gdy pozostajecie w świetle słowa Bożego i w tajemnicy Eucharystii.

Corocznie na zaproszenie „Civitas Christiana” do lektury Pisma Świętego odpowiada ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych.

Jasnogórski flesz

12 maja Odbyło się 146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Zgromadzeni na nim zakonnicy podziękowali współbraciom za solidarną miłość wyrażoną w pomocy chorym i potrzebującym w czasie pandemii. Co najmniej 230 zakonników pracowało w szpitalach, domach pomocy społecznej lub izolatoriach, bezpośrednio służąc przy łóżkach chorych i umierających z powodu COVID-19 – poinformowała KWPZM.

Przełożeni Zakonów Męskich na Jasnej Górze

Trwają pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych – każdego dnia przybywają ich niewielkie grupy. 16 maja odbyła się uroczystość komunijna uczniów Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Modlitwa była też wyrazem wdzięczności przewodnika Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki za pomoc w ochronie jej znaku.

• 26 maja – uroczysta Msza św. w intencji mam; Zakończenie nowenny „Civitas Christiana” przed rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

• 28 maja – 40. rocznica śmierci prymasa Wyszyńskiego. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 13.30; 41. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

• 29 maja – paulińskie święcenia prezbiteratu; Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi.

• 30 maja – Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży; Pielgrzymka Kupiectwa; Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego.

Informacje z Jasnej Góry dostępne są już nie tylko na Twitterze i Facebooku, ale także na Instagramie.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólne dobro

2021-07-24 09:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Artem Kniaz

Już w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję