Reklama

Niedziela Lubelska

Wyjątkowa parafia

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie nazywany jest „kościołem papieskim”.

Niedziela lubelska 23/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, decyzją papieża Franciszka, rozpoczął się w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia (radość miłości). Jest on okazją, by przybliżyć kościoły i parafie Świętej Rodziny na terenie naszej archidiecezji: w Lublinie, Chełmie i Puławach. Pierwszą świątynią noszącą ten rzadki tytuł jest kościół w lubelskiej dzielnicy Czuby. Stanowił uzupełnienie jednej z „białych plam” na mapie miasta i diecezji, jak nazywał abp Bolesław Pylak brak pozwoleń na budowę kościołów.

Historia

Wiosną 1982 r. bp Bolesław Pylak powierzył zorganizowanie ośrodka duszpasterskiego oraz prowadzenie prac budowlanych ks. Ryszardowi Jurakowi. Wznoszenie tymczasowej kaplicy rozpoczęto 28 września, a już 12 grudnia jej poświęcenia dokonał bp Zygmunt Kamiński. Dzień później decyzją bp Bolesława Pylaka powołano Samodzielny Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem Świętej Rodziny. Stanowił filię parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Rektorem kościoła został ks. Ryszard Jurak, a pierwszym wikariuszem ks. Leszek Kuna. Parafia Świętej Rodziny została erygowana 21 listopada 1984 r. W następnym roku rozpoczęto prace przy budowie kościoła. W 1990 r. budowa zyskała stan surowy zamknięty; wówczas pierwszą Pasterkę odprawił w niej bp Piotr Hemperek.

Reklama

Kościół został wzniesiony według projektu architektonicznego Zbigniewa Szeligi. Intensywne prace wykończeniowe trwały do 1992 r., kiedy zamontowano m.in. nowe drzwi i stacje drogi krzyżowej, ustawiono konfesjonały. Dwa lata później w strzeliste okna wstawiono witraże projektu Marka Piątkowskiego, a po kolejnym roku zainstalowano piękne organy z Monachium. Witrażowe prezbiterium przedstawia św. Józefa z Najświętszą Maryję Pannę adorujących Pana Jezusa obecnego w tabernakulum. Witrażowy jest również wizerunek św. Jana Pawła II po prawej stronie kościoła.

W 2015 r. po przejściu ks. Ryszarda Juraka na emeryturę drugim proboszczem w historii parafii został ks. Tadeusz Pajurek. Dwa lata później, w 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, kościół został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Budzika. W 2016 r. rozpoczął się generalny remont świątyni. Pierwsza została odnowiona kaplica adoracji pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W następnym roku przeprowadzono termomodernizację świątyni z wymianą okien i ułożeniem granitowej posadzki. W minionym roku zostały wyremontowane schody przed wejściem z podjazdem dla niepełnosprawnych. Kolejnym przedsięwzięciem jest wymiana dachu.

Wizyta Jana Pawła II

Historycznym wyróżnieniem dla lubelskiej parafii Świętej Rodziny była wizyta papieża Jana Pawła II w Lublinie 9 czerwca 1987 r. Miasto, z którym Ojciec Święty przez 24 lata był związany przez pracę akademicką na KUL, musiało długo czekać na przyjazd znamienitego profesora. Okazją stała się III pielgrzymka papieża do ojczyzny z okazji Narodowego Kongresu Eucharystycznego. Program pobytu w Lublinie obejmował modlitwę przy mauzoleum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, wizytę w katedrze i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Mszę św. z sakramentem święceń kapłańskich dla 50 diakonów z całej Polski. Niezagospodarowane tereny Czubów stały się idealnym miejscem na liturgię dla milionowej rzeszy wiernych. Wstrzymano nawet na kilka miesięcy budowę kolejnych bloków, by nie stracić terenu na uroczystości. Dla parafian było to wielkie święto i wyróżnienie.

Reklama

Dzień po pobycie Jana Pawła II został wmurowany kamień węgielny, poświęcony przez papieża podczas jego wizyty. Jest to wymowne, że właśnie na terenie parafii Świętej Rodziny miała miejsce Msza św. dla mieszkańców Lublina i regionu, sprawowana przez papieża nazywanego „papieżem rodziny”. Na pamiątkę został zachowany ornat, w którym wyjątkowy celebrans sprawował liturgię; jest udostępniony dla pielgrzymów w gablocie w kościele obok klęcznika przed wizerunkiem św. Jana Pawła II. W 2012 r. uroczyście obchodzono 25-lecie wizyty Ojca Świętego w Lublinie. Mszy św. przewodniczył były sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał, że „po ulicach Lublina chodził święty”.

Aktywna wspólnota

Parafia obchodzi dwa odpusty w ciągu roku. W niedzielę Świętej Rodziny trwa szczególna modlitwa za wszystkie rodziny parafii i miasta, a małżonkowie – jubilaci uroczyście odnawiają przyrzeczenia. Drugi odpust, obchodzony od 2019 r. za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej, przypada 9 czerwca, w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II. – Dbamy o to, by wszystkie uroczystości związane z św. Janem Pawłem II odnosiły się do jego nauki o rodzinie – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek. – Tak w maju obchodziliśmy 101. urodziny Ojca Świętego, tak będziemy przeżywać 34. rocznicę jego wizyty w Lublinie. W dn. 6-8 czerwca zaplanowaliśmy triduum pt. „Papieskie Dni Rodziny”, a 9 czerwca uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika i koncert poświęcony słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II – zaprasza ksiądz proboszcz. Kościół na Czubach wpisany jest w kulturalną mapę Lublina. W 1997 r. parafia zainicjowała Międzynarodowy Festiwal Organowy, na który przybywają wybitni artyści, w tym światowe sławy. W tym roku tematyka festiwalu poświęcona będzie rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Parafia Świętej Rodziny aktywnie włączyła się w przeżywanie Roku św. Józefa i każdego 19. dnia miesiąca zaprasza na modlitwę przez wstawiennictwo Opiekuna Pana Jezusa. Z racji Roku Rodziny w każdy wtorek o godz. 11.30 i 17.30 sprawowana jest nowenna do Świętej Rodziny, a po niej Msza św. wotywna. Codziennie w południe w kaplicy adoracji sprawowana jest Msza św. poprzedzona Różańcem w intencji rodzin i zakończona Litanią do Świętej Rodziny. Duszpasterze zapraszają wiernych z miasta i diecezji na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu. Mają nadzieję, że po ograniczeniach związanych z pandemią uda się zorganizować pielgrzymki dla różnych wspólnot. W parafii działa ok. 20 różnych grup modlitewnych i formacyjnych. – Parafia jest wspólnotą wspólnot. Wszystkie grupy tworzą jedną wspólnotę parafialną, która spotyka się na niedzielnej Eucharystii – podkreśla proboszcz. Wielu mieszkańców parafii, dzielnicy, a nawet miasta aktywnie włącza się w działalność m.in. Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Świętym czy zespołu synodalnego. W papieskiej parafii jest miejsce dla każdego.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef w naszych parafiach

Niedziela kielecka 24/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Arch. parafia Gorzków

Rodziny ze św. Józefem w Gorzkowie

Rodziny ze św. Józefem w Gorzkowie

W parafii św. Małgorzaty w Gorzkowie podczas peregrynacji obrazu św. Józefa (8-15 maja) nacisk został położony przede wszystkim na formację mężczyzn i rodzin.

W parafii gościł Piotr Smajdor, przedstawiciel grupy apostolskiej Mężczyźni św. Józefa z Tarnowa, który złożył świadectwo. Wynikało z niego m.in., iż mężczyzna, który opiera swoje życie na wierze – sam doświadcza ładu i pokoju, zmienia się na lepsze i stanowi oparcie dla swojej rodziny. – To było cenne doświadczenie i mam nadzieję, że przyniesie ono owoce – mówi ks. Sławomir Sarek, proboszcz w Gorzkowie i dziekan dekanatu kazimierskiego.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję