Reklama

Niedziela Sosnowiecka

25 lat czynią dobro

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w świętowaniu 25-lecia Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wolbromiu oraz otwarciu Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach.

Niedziela sosnowiecka 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

niepełnosprawność

Archiwum PSONI Koło w Wolbromiu

Kadra stowarzyszenia z szacownymi gośćmi

Kadra stowarzyszenia z szacownymi gośćmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz świętowano w Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach 28 maja. Gości przywitała Urszula Marcinkowska, przewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Wolbromiu. – Dziękuję wszystkim, na których pomoc stowarzyszenie mogło liczyć w ciągu tych 25 lat działalności. Bez wsparcia wielu naszych przyjaciół nie moglibyśmy się tak szybko rozwijać i nieść pomocy potrzebującym – powiedziała. Następnie uczestnicy spotkania odbyli multimedialną podróż w czasie zapoznając się z działalnością stowarzyszenia od powstania do dnia dzisiejszego. Kolejnym punktem było symboliczne, uroczyste otwarcie placówki poprzez przecięcie wstęgi na tle obrazu, który przedstawia budynek Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach. Placówkę, która funkcjonuje od roku, ale nie można jej było uroczyście otworzyć z powodu pandemii, poświęcił ks. Marek Łabuda, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kluczach.

Reklama

Przy okazji jubileuszu nie zabrakło wyróżnień. Mariusz Bojanowski – sekretarz Zarządu Głównego PSONI wręczył medale Fideliter et constanter” (Wiernie i wytrwale) nadawane przez Kapitułę Zarządu Głównego PSONI. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Agata Kornhauser-Duda, Urszula Marcinkowska – przewodnicząca Zarządu Koła w Wolbromiu, Aneta Rzepka – wiceprzewodnicząca, Gabriela Sorodnik – skarbnik oraz Ewa Kałwa – członek Zarządu Koła w Wolbromiu. Za szczególne zrozumienie i wspieranie inicjatyw oraz współpracę z PSONI Koło w Wolbromiu, a także za znaczącą pomoc w rozwiązywaniu problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną dyplomy honorowe wraz z Kulą Doskonałości otrzymali samorządowcy: Norbert Bień – wójt Gminy Klucze oraz Adam Zelnik – burmistrz Wolbromia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć występów podopiecznych ośrodka. Wszak dla nich to wszystko jest czynione. Podczas części artystycznej wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przedstawili układ choreograficzny z chorągwiami, pod nazwą Przeźroczysty wiatr.

Reklama

Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach działa w budynku byłego Zespołu Szkół w Kluczach, który został użyczony stowarzyszeniu na okres 20 lat przez Gminę Klucze. Dzięki temu stowarzyszenie mogło zrealizować projekt uruchomienia centrum wsparcia w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 568 159 zł, a dofinansowanie 4 656 896 zł. Centrum zapewnia wielospecjalistyczną opiekę osobom niepełnosprawnym lub wykazującym dysfunkcje w rozwoju psychoruchowym i społecznym. Ponadto, część budynku zaadoptowano na tzw. mieszkania chronione. To zadanie zostało współfinansowane ze środków pozyskanych przez Gminę Klucze od wojewody małopolskiego, pochodzących z Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin Za życiem oraz ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Efektem tego jest utworzenie 4 mieszkań chronionych dla 12 osób niepełnosprawnych z orzeczoną chorobą psychiczną, niepełnosprawnością intelektualną, całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz dla osób niewidomych. Całkowity koszt tego zadania wyniósł 490 770 zł, a dofinansowanie z budżetu Wojewody Małopolskiego wyniosło 343 412 zł.

W ramach kluczewskiego centrum funkcjonują Placówka Wsparcia Dziennego i Dzienne Centrum Aktywności. Placówka Wsparcia Dziennego „Otwarte drzwi” skupia dzieci i młodzież do 18. roku życia. Oferuje, od poniedziałku do soboty, wsparcie w nauce, opiece i wychowaniu dzieci, zajęcia sportowo-ruchowe, manualno-plastyczne, muzykoterapię oraz zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, a także indywidualne konsultacje z logopedą, psychologiem i fizjoterapeutą. Natomiast Dzienne Centrum Aktywności to placówka przeznaczona dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, w tym także z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W placówce realizowane są grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz indywidualne zabiegi z zakresu rewalidacji ruchowej, masażu i fizjoterapii. – W centrum realizowany jest także projekt pod nazwą Droga do samodzielności, którego celem jest aktywizacja zawodowa i wsparcie w dążeniu do jak największej samodzielności dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Uczestnikom zapewniana jest indywidualna diagnoza potrzeb, wsparcie psychologiczne, pomoc doradcy zawodowego, pośrednika pracy oraz trenera zatrudnienia wspieranego. Oferowana jest również pomoc prawna oraz porady dietetyka. Dodatkowo w ramach projektu istnieje perspektywa odbycia kursów i szkoleń, a także możliwość zamieszkania w całkowicie wyposażonych mieszkaniach wspomaganych. Udział w projekcie jest bezpłatny, natomiast dla uczestników kursów i staży zawodowych zapewniane są stypendia – wyjaśnia Klaudia Długoszewska z PSONI Koło w Wolbromiu.

– Społeczna odpowiedzialność oparta na empatii i zasadach moralnych to nasze wspólne zadanie. Tylko takie postępowanie może zapewnić harmonijny rozwój wszystkich. Cieszę się, że takie cele przyświecają działającemu tutaj, w Wolbromiu, ośrodkowi. To wielka radość dla mnie móc cieszyć się tym wyjątkowym miejscem. Wierzę, że owoce pracy będą przynosiły poczucie prawdziwego spełnienia. Mieszkańcom zaś chcę pogratulować odwagi i życzyć wytrwałości – powiedział podczas uroczystości Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: sanktuarium szuka wolontariuszy do pracy z osobami niepełnosprawnymi

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Fatima

wolontariusze

Ks. dr Krzysztof Czapla

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie rozpoczęły nabór dla wolontariuszy gotowych do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Jak przekazał rektorat fatimski, zadania wykonywane w ramach pracy ochotników polegają na opiece nad niepełnosprawnymi podczas najbliższych wakacji. W ramach projektu zatytułowanego „Przejdź na środek” wolontariusze będą pomagać w przyjmowaniu takich osób w Fatimie oraz opiekować się nimi podczas tygodniowych turnusów odbywających się od 14 lipca do 5 września.

Rektorat fatimskiego sanktuarium informuje, że do pracy w charakterze wolontariuszy zaproszone są osoby, które ukończyły 16. rok życia i „pomagając innym chcą ubogacić się duchowo”. Jak powiedział KAI niepełnosprawny działacz katolicki z Lizbony Miguel Monteiro, prowadzona inicjatywa sanktuarium fatimskiego do organizowania wakacji dla niepełnosprawnych wpisuje się dobrze w szereg przedsięwzięć władz kościelnych i samorządowych skierowanych do osób z różnymi formami upośledzenia.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski słucha ks. DJ Padre Guilherme

2026-06-24 10:20

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Padre Guilherme

EWTN Polska

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha „Pan jest Pasterzem Moim” w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ - informuje portal EWTN Polska.

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha Pan jest Pasterzem Moim w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję