Reklama

Polska

Spłonęło pół ulicy

Ponad 40 budynków, w tym domy i zabudowania gospodarcze, spaliło się w Nowej Białej! Bez dachu nad głową znalazło się 27 rodzin – 110 osób.

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 8

[ TEMATY ]

Podhale

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowi

Nowa Biała to położona w województwie małopolskim, w gminie Nowy Targ, wioska, o której ostatnio głośno było za sprawą wielkiego pożaru. Domy stoją tu obok siebie, frontem do ulicy, a za nimi znajdują się zabudowania gospodarcze. Toteż gdy wybuchł pożar, ogień w tempie błyskawicznym przenosił się na kolejne gospodarstwa. Ludzie tracili dorobek życia. Jak podkreślano, płonęło pół ulicy, a widok stojącej w ogniu wioski był dramatyczny.

Solidarność

Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego poinformowało, że w gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej: ponad 100 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach, chociaż jedna z 9 osób, które trafiły do szpitali, ma poważny uraz kręgosłupa.

Niedzielę po pożarze mieszkańcy wioski zapamiętają zapewne na długo. Nie tylko dlatego, że na zabezpieczonym pogorzelisku pracowały stosowne służby, że zapach dymu unosił się w powietrzu. Ten dzień pokazał, jak solidarni potrafią być mieszkańcy wioski i okolicznych miejscowości. Do budynku miejscowej szkoły znoszono dary: artykuły spożywcze i higieniczne, to, co mogłoby się przydać poszkodowanym. – Ogólnie jest dramat – powiedział znajomy fotoreporter, który był na miejscu. – Zniszczone są domy, niektóre spłonęły doszczętnie. Z jednej strony jest szok poszkodowanych, a z drugiej – wielka mobilizacja. Widać spontaniczną pomoc. Ludzie przyjeżdżają, przywożą produkty potrzebne pogorzelcom. Panuje wielka solidarność z poszkodowanymi. Każdy może ich wesprzeć – Urząd Gminy Nowy Targ podał dane do oficjalnej zbiórki: https: //zrzutka.pl/duuwaw .

Nadzieja

W miejscowym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej modlił się 20 czerwca metropolita krakowski, który w homilii podkreślił: – To, co się wydarzyło wczoraj i co przeżywacie dziś, można mierzyć skalą zniszczeń i odszkodowań, ale trzeba na to patrzeć także w kategoriach wiary. Arcybiskup Jędraszewski przyznał, że jej doświadczył, kiedy rozmawiał z dotkniętymi nieszczęściem ludźmi. – Oni płakali ze świadomością, że utracili cały dorobek życia, ale mówili też, że przecież żyją, mają nadzieję i się modlą – powiedział i dodał: – Ponad doświadczeniem nieszczęścia jest w wielu ludziach wiara w Boga, który pomoże, umocni i da ducha, by podjąć dzieło odbudowy.

Reklama

W tutejszej parafii 19 czerwca kończyły się misje, które na zaproszenie proboszcza ks. Artura Gadochy głosił ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan i znany duszpasterz trzeźwości. W rozmowie z Niedzielą ks. Zązel zaznaczył, że misje głosił gwarą góralską, bo ten język rozumieją zarówno mieszkający tu Słowacy, jak i Polacy. Dodał, że mniejszość słowacka domaga się osobnych nabożeństw w języku narodowym, i to oczekiwanie jest spełnione. Także nauki misyjne były głoszone osobno dla Polaków i Słowaków.

– Na zakończenie misji w sobotę było zaplanowane ustawienie krzyża misyjnego – powiedział ks. Zązel i podkreślił, że zaproszeni byli i Słowacy, i Polacy. – Godzinę przed tym nabożeństwem w wiosce wybuchł pożar. Do ratowania rzucili się wszyscy. Jednocześnie kapłan zauważył: – Kto wie, może właśnie to wielkie nieszczęście, które spotkało tak liczną grupę parafian, pogodzi zwaśnione strony...

2021-06-22 14:24

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: pomagając ukraińskim uchodźcom całe społeczeństwo pokazało ewangelicznego ducha

[ TEMATY ]

uchodźcy

abp Marek Jędraszewski

Podhale

#pomocdlaUkrainy

flickr.com/archidiecezjakrakow

Pomoc uchodźcom z Ukrainy była odruchem serca zdecydowanej większości polskiego narodu, niezależnie od tego, jak ci niosący pomoc są blisko lub daleko od Kościoła - powiedział abp Marek Jędraszewski w Nowym Sączu. Podczas Mszy św. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego metropolita krakowski ocenił, że "wszyscy pokazali, że głęboko w swych pokładach człowieczeństwa są z ducha ludźmi Ewangelii".

Podczas Mszy św. w klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu abp Jędraszewski przypomniał, że niedługo będzie przeżywana 25. rocznica pobytu św. Jana Pawła II na Podhalu i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w tych wydarzeniach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję