Reklama

Niedziela Małopolska

Bądźmy solidarni!

Takiej tragedii jeszcze tu nie było – to zdanie wielokrotnie powtarzano w niedzielę 20 czerwca, po pożarze, który dzień wcześniej wybuchł w Nowej Białej.

Niedziela małopolska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

pożar

straż pożarna

Piotr Twardowski

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 400 strażaków i druhów z 9 powiatów

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 400 strażaków i druhów z 9 powiatów

W tym czasie, gdy cała Polska emocjonowała się zbliżającym meczem piłki nożnej naszej reprezentacji, w wiosce znajdującej się na Spiszu, blisko Białki Tatrzańskiej wybuchł pożar, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na okoliczne budynki. Zwarta zabudowa Nowej Białej nie ułatwiała gaszenia ognia.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego, uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (110 mieszkańców), ponadto 23 zabudowania gospodarcze. Na szczęście, nikt nie zginął, ale jedna z 9 poszkodowanych osób trafiła do szpitala z poważnym urazem kręgosłupa. Mieszkańcom zapewniono pomoc psychologiczną.

Pierwsze oddziały Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej szybko dotarły na miejsce. Z żywiołem walczyło ponad 100 zastępów, które przyjechały na miejsce z dziewięciu powiatów. Tragedia zjednoczyła lokalną społeczność. Do ratowania z ognia dobytku całego życia spieszyli także mieszkańcy Nowej Białej i okolicznych wiosek.

Reklama

Szybko też uruchomiono pomoc pogorzelcom, którzy mogli skorzystać z noclegów w jednym z pensjonatów, ale w zdecydowanej większości miejsce do tymczasowego zamieszkania zaproponowali poszkodowanym w pożarze ich bliscy i znajomi. Urząd Gminy podał dane do oficjalnej zbiórki, założonej przez zweryfikowane osoby, na rzecz pogorzelców z Nowej Białej (zrzutka.pl/duuwaw), podkreślając, że liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc!

O solidarność z rodzinami pogorzelców zaapelował metropolita krakowski. W liście skierowanym do parafian, odczytanym w kościołach podczas niedzielnych Mszy św. (20 czerwca), abp Marek Jędraszewski napisał m.in.: „W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc”. Równocześnie zarządził, by w niedzielę 27 czerwca włączono do modlitwy powszechnej intencję za poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej, a przed kościołami – zorganizowano zbiórkę ofiar, które zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem. Arcybiskup Marek Jędraszewski modlił się w intencji poszkodowanych w pożarze i wszystkich niosących im pomoc w niedzielę, o godz. 15 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej.

Nie bądźmy obojętni! Dajmy wsparcie modlitewne i materialne pogorzelcom.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Po pożarze w szpitalu 16 pacjentów przeniesiono do innych oddziałów, 6 zostało wypisanych

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Waldemar Deska

Po środowym pożarze w jednej z sal Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie 16 pacjentów wyłączonego z użytkowania oddziału neurologii zostało przeniesionych do innych oddziałów, sześciu kolejnych zostało wypisanych ze szpitala.

Taką informację przekazał w czwartek PAP rzecznik placówki Dariusz Tworzydło.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję