Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia wiary i miłosierdzia

Dzieje wspólnoty przy ul. Nawrot w Łodzi rozpoczynają się w roku 1905. Dziś to prawdziwa wspólnota wspólnot.

Niedziela łódzka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Marek Kamiński

Księża posługujący w parafii

Księża posługujący w parafii

Na początku XX wieku łódzcy mariawici rozpoczęli budowę murowanej świątyni na rogu ulic Nawrot i Przędzalnianej według projektu Albina Jankau. Otrzymała ona wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Budowę zakończono w 1908 r.

Właścicielem działki był ks. Edward Marks, który 8 kwietnia 1926 r. kościół mariawicki przekazał parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Kościół przy ul. Nawrot został kościołem filialnym.

Historia

Kościół, już jako katolicki, został odnowiony i poświęcony 4 kwietnia 1930 r. przez bp. Wincentego Tymienieckiego. Dwa dni później ordynariusz łódzki erygował parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdującą się na granicy Widzewa i Śródmieścia. Jej pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Rybus, który rozpoczął przebudowę i remont zrujnowanej świątyni.

W czasie II wojny światowej Niemcy zamknęli kościół, a ks. Stanisław Rybus został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 28 maja 1942 r. Po wojnie wnętrze świątyni odnowiono, a kościół zbudowany z czerwonej cegły otynkowano. W 1980 r. udało się uzyskać pozwolenie na rozbudowę. Nowa świątynia według projektu architektów mieszkających na terenie parafii – Ludwika Mackiewicza i Jerzego Łukosia – została poświęcona 22 marca 1987 r. przez bp. Władysława Ziółka.

Ze starego kościoła przeniesiono duży drewniany krzyż, który umieszczono na głównej ścianie, figury patronów oraz organy. 9 kwietnia 2000 r. nową świątynię konsekrował abp Władysław Ziółek. Od 2011 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Wiesław Kamiński, a w pracy duszpasterskiej pomagają mu: ks. Andrzej Szymaniec, ks. dr Dariusz Kucharski oraz ks. Damian Czerwiński.

W ostatnim roku parafia zrealizowała projekt termomodernizacji kościoła w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Łodzi. Świątynia przeszła gruntowny remont, a na dachu zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne. W ten sposób parafia włącza się w ochronę środowiska naturalnego. Remont odbył się też w starej plebanii i kawiarni parafialnej, do której księża zapraszają zawsze w niedzielę. Aktualnie powstaje kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Rycerze Kolumba

Przy kościele 15 kwietnia 2011 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Edwarda Wieczorka została założona Łódzka Rada Rycerzy Kolumba. Do rady obecnie należy 53 pełnoletnich mężczyzn, praktykujących katolików. O rozwój duchowy rycerzy dba ks. kan. Wiesław Kamiński.

– Członkowie zakonu wyremontowali salę, w której odbywają się zebrania rycerzy, kaplicę na potrzeby wspólnoty głuchych, włączyli się też w wykonanie i uporządkowanie parkingu przy kościele oraz wymalowali główny kościół – mówi ks. Wiesław. Rycerze Kolumba pomagają we wszystkich inicjatywach księży pracujących w parafii. Współorganizują polowy punkt święcenia pokarmów, Święto Pszczoły, budowę szopki bożonarodzeniowej. Dla wspólnoty parafialnej organizują pikniki rodzinne z darmowym grillem i grochówką, a dla dzieci z okazji ich święta przygotowują plac zabaw z karuzelą, zjeżdżalniami i dbają również o słodki poczęstunek dla najmłodszych. Ostatnio włączyli się w akcję zainstalowania społecznej lodówki przy kancelarii parafialnej.

Wspólnota głuchych

W Łodzi jest ok. półtora tysiąca osób głuchych. Przy parafii działa dla nich duszpasterstwo. – Podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest prowadzenie ludzi do Boga i nauczanie miłości – mówi ks. kan. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób głuchych archidiecezji łódzkiej.

W kościele dolnym w niedziele i święta głusi uczestniczą w Mszach św. w języku migowym. Mają także możliwość spowiedzi. – Działalność na rzecz osób głuchych nie ogranicza się tylko do świątyni. W szkołach na lekcjach religii prowadzone są przygotowania do Pierwszej Komunii św., bierzmowania. Organizujemy także pielgrzymki do polskich sanktuariów, w których osoby niesłyszące chętnie biorą udział – podkreśla ksiądz proboszcz.

Reklama

W spotkaniach wigilijnych przed epidemią uczestniczyło ponad 1000 osób. Dzieci głuche uczestniczą w różnych wyjazdach integracyjnych. Duszpasterstwo zorganizowało kurs języka migowego dla policjantów i strażników miejskich.

Inne wspólnoty

W parafii działa wiele ruchów, stowarzyszeń i wspólnot realizujących swoje charyzmaty. Wśród nich są: grupa biblijna Słowo Pana, wspólnota Marana Tha, wspólnota rodzin Arka, grupa biblioteczna podejmująca problematykę rozwoju intelektualnego w duchu chrześcijańskim, wspólnota augustyńska, wspólnota młodzieżowa Młodzi Apostołowie, która współpracuje z greckokatolicką parafią Świętych Piotra i Pawła w Pawłowie na Ukrainie, koła różańcowe głuchych i słyszących. Działają aktywnie Margaretki, a także Klub Sportowy Kolumbus, który posiada kilka sekcji, oraz klub tenisa stołowego. Liturgie uświetniają dwa zespoły muzyczne: schola dziecięca i młodzieżowy zespół Ad Dei Gloriam.

– W parafii rozwinięta jest działalność charytatywna. Ok. 30 rodzin korzysta z pomocy Parafialnego Zespołu Caritas, podobna ilość jest podopiecznymi Wolontariatu Towarzyszenia Osobom Samotnym i w Podeszłym Wieku – precyzuje ks. Wiesław.

Od wielu lat działa Stowarzyszenie Niepełnosprawni – Sprawni, którego prezesem jest ksiądz proboszcz. Działa też lodówka społeczna. Bardzo żywą wspólnotą jest Siloe – to ok. 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunowie. W parafii jest również duszpasterstwo pszczelarzy liczące ok. 950 członków, które organizuje swoje regularne spotkania, wykłady otwarte, pikniki i pielgrzymki. Działa także asysta liturgiczna, do której należy kilkunastu lektorów (kobiety i mężczyźni), 4 nadzywczajnych szafarzy Eucharystii, wspólnota ministrantów.

Parafia otwarta jest na działalność ekumeniczną i dialog z judaizmem. Wielokrotnie odbywały się tu modlitwy o jedność chrześcijan i dni judaizmu z wykładami zaproszonych członków gminy żydowskiej. Ogólnie przy parafii działa ponad 30 różnych wspólnot i duszpasterstw. W zamierzeniach jest powołanie kolejnej grupy biblijnej i stworzenie świetlic środowiskowych dla samotnych i dla dzieci.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod okiem św. Józefa

Niedziela toruńska 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Renata Czerwińska

Do bielańskiej świątyni przyciąga obecność św. Józefa

Do bielańskiej świątyni przyciąga obecność św. Józefa

Przy ruchliwej ulicy, a jednocześnie niedaleko lasu. W sąsiedztwie szkół, uniwersytetu, seminarium duchownego i szpitala, a jednocześnie pozwalające na wyciszenie. Święty Józef w Toruniu wybrał sobie bardzo dobre miejsce.

Ojcowie redemptoryści, prowadzący parafię św. Józefa, posługują w Toruniu od stu lat. Początkowo mieli dom na Stawkach, ale huk z poligonu uniemożliwiał nie tylko spokojną modlitwę, lecz także działanie. Przenieśli się więc na drugą stronę Wisły, na spokojne osiedle Bielany, zabierając ze sobą figurę św. Józefa, która do dziś stoi na przykościelnym placu. Mieszkańcy miasta pamiętają jednak burzliwe dzieje kościoła i parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

[ TEMATY ]

pilegrzymka

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję