Reklama

Niedziela Rzeszowska

ŻYZNÓW

Pod patronatem Rotmistrza

Szkoła Podstawowa otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

rotmistrz Witold Pilecki

Ks. Łukasz Henzel

Uroczystości w szkole w Żyznowie

Uroczystości w szkole w Żyznowie

Uroczystości związane z nadaniem imienia, odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz poświęceniem sztandaru żyznowskiej szkoły miały wyjątkowo uroczystą oprawę. Dla uczniów i nauczycieli to powód do dumy, że jej patronem został człowiek uznany przez historyków za jednego z sześciu najważniejszych ludzi II wojny światowej.

Reklama

Podczas polowej Mszy św. odprawionej na szkolnym placu bp Jan Wątroba, w nawiązaniu do słów Jezusa o soli i świetle, mówił o potrzebie obrony wartości. Biskup zwrócił uwagę, że życie rotmistrza Pileckiego jest solą i światłem dla współczesnych pokoleń. – Gdy spoglądamy na niezwykłe życie rotmistrza Pileckiego, słowa o soli i świetle nabierają szczególnego znaczenia. On najpierw zajaśniał niezwykłym blaskiem głębokiej wiary, która była dla niego drogowskazem, programem, motywacją przy podejmowaniu trudnych wyborów. Świecił jako człowiek kochający Boga, rodzinę i Ojczyznę, dla niej poświęcił życie – podkreślił biskup.

Po Mszy św. bp Jan Wątroba poświęcił pamiątkową tablicę i nowy sztandar z wizerunkiem Witolda Pileckiego. „Wyrośnijcie na ludzi honoru. Zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom” – te słowa Witolda Pileckiego znalazły się na pamiątkowej tablicy.

Szkoła w Żyznowie dołączyła w ten sposób do grona ponad 60 placówek noszących imię bohaterskiego rotmistrza. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych władz, delegacja IPN oraz księża z dekanatu strzyżowskiego. /DB

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają o niezłomnym

– Wyrazem współczesnego patriotyzmu jest pamięć o wielkich Polakach, naszych narodowych bohaterach – powiedział ks. Tomasz Mucha 25 maja, w dzień pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, w parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie.

Rotmistrz Witold Pilecki przebywał w kamienicy przy al. Wolności 33 w Częstochowie w grudniu 1945 r. Obecnie ta ulica znajduje się na terenie parafii Narodzenia Pańskiego. Dlatego ta wspólnota oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” pamiętają o rocznicach związanych z życiem bohatera narodowego, niezłomnego Polaka oraz zapraszają na nie środowiska patriotyczne.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję