Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukończone dzieło

Dobiegają końca prace związane z odbudową historycznego kształtu kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Zamość

odbudowa

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Zamojska świątynia franciszkanów została wzniesiona w latach 1637-65 i jest jedną z okazalszych i oryginalniejszych XVII-wiecznych budowli. Posiada monumentalną bryłę oraz elewacje zdobione bogatym detalem architektonicznym, pełna jest barokowej ekspresji i rozmachu. W przeszłości wielokrotnie ją przebudowywano, m.in. w XIX wieku na potrzeby wojska. W XX wieku franciszkański kościół został adaptowany na cele użyteczności publicznej, jednak obiekt zachował czytelną strukturę przestrzenną.

Zakres prac

Od kilku lat trwały prace, których celem jest przywrócenie historycznego wyglądu tego największego w Polsce XVII-wiecznego barokowego kościoła. Celem podjętych działań była także organizacja w zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła wydarzeń kulturalnych o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. Prace renowacyjne przeprowadzono według projektu: ,,Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce – Zamość”. Realizacji projektu podjęła się para?a rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie Ojców Franciszkanów w Zamościu w oparciu o umowę nr POIS. 08. 01.00-00-1030/16-00 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 osi priorytetowej ,,8. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury działania oraz ,8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Wartość całkowita projektu: wyniosła 27 965 269,96 zł, z czego 23 711 041,63 zł pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Perła baroku

Reklama

Kościół franciszkanów w literaturze historycznej i artystycznej uważany jest za jeden z najznamienitszych obiektów Rzeczypospolitej. Za tak wysoką oceną przemawiają artystyczne walory indywidualne budowli, a także jej niemal organiczne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego.

Dziś, po kilku latach od rozpoczęcia prac, zrewitalizowana świątynia cieszy oczy wiernych, duszpasterzy i turystów odwiedzających Hetmański Gród. Jeszcze kilka tygodni, a będziemy mogli stanąć we wnętrzu świątyni, by podziwiać jej wnętrze. Na stronie internetowej, poświęconej podjętym pracom, znajdujemy informacje, że kościół posiada już sprawny system ogrzewania oraz pięknie ozdobiony plac przed wejściem, w którego centrum jest wyeksponowana figura Matki Bożej Niepokalanej.

Król instrumentów

W ramach dofinansowania unijnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w naszym odbudowywanym kościele przewidziano piszczałkowe organy. Wykonane w pracowni firmy Zych w Wołominie, już czekają na koncerty, których będą mogli wysłuchać odwiedzający świątynię. Są to organy 33-głosowe, składające się z ponad 2 tys. piszczałek.

Odkryte podziemia

Podjęte prace budowlano-konserwatorskie pomogły także w dostosowaniu i wyposażeniu podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Muzeum to będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Będzie tu można zobaczyć ekspozycję przybliżającą za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudujmy Panu nowy dom

Niedziela łódzka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

odbudowa

Marek Kamiński

Kościół spłonął prawie doszczętnie

Kościół spłonął prawie doszczętnie

31 sierpnia 2015 r. spłonął w pożarze liczący prawie 500 lat drewniany kościół w Mileszkach. Po pięciu latach od pożaru, 16 września, rozpoczęła się rozbiórka spalonych elementów. Niektóre z nich zostaną wmontowane w nowej świątyni. O projekcie, odbudowie kościoła i życiu parafii św. Doroty i św. Jana Chrzciciela z proboszczem ks. Romanem Kurzdymem rozmawia Jadwiga Kamińska.

Jadwiga Kamińska: Jak duże były zniszczenia w czasie pożaru i co udało się uratować z zabytkowej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję