Reklama

Odwiedź w okolicy:

Sanktuarium w Podzamczu

Początki kultu w tym miejscu Matki Bożej Skałkowej sięgają 1818 r., kiedy to 14 października na wapiennej skale jednemu z mieszkańców Podzamcza ukazała się Maryja. Niedługo później skałę tę nazwano Skałą Matki Bożej. Na miejscu objawienia zamontowano przeniesiony w procesji obraz Matki Bożej, który znajdował się w kaplicy pobliskiego zamku Ogrodzieniec. Mieszkańcy wsi codziennie wchodzili po drabinie na skałę i zapalali przy nim światło. Wodę ze źródełka wypływającego przy skale uważano za leczniczą. Dziś źródełko jednak nie istnieje.

Zamek w Ogrodzieńcu

Leżący na Szlaku Orlich Gniazd zamek uznawany jest za najpiękniejszą budowlę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Zbudowany z dolomitów i wapienia stoi na Górze Zamkowej, najwyższym wzniesieniu wyżyny (515,5 m n.p.m.). Pierwsze umocnienia w tym miejscu powstały za panowania Bolesława Krzywoustego. Najazd tatarski z 1241 r. przyczynił się jednak do zniszczenia warowni, która z biegiem czasu popadała w ruinę. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 r. W 2001 r. jego ruiny stały się plenerem dla planu filmowego Zemsty według Aleksandra Fredry, wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę.

Zamek w Smoleniu

Pochodzi z XIII wieku. W połowie XIV wieku na jego miejscu powstała nowa warownia, którą prawdopodobnie wzniósł Otton z Pilczy herbu Topór. Na przełomie XIV i XV wieku zamek należał do Elżbiety Pileckiej Granowskiej – trzeciej żony Władysława Jagiełły. W rękach Pileckich pozostawał do 1577 r., kiedy to stał się własnością Padniewskich. W połowie XIX wieku zamek odkupił i częściowo odbudował założyciel fabryki śrutu „Batavia” Roman Hubicki.

Góra Birów. Podzamcze

Ślady osadnictwa germańskiego. Znaleziska świadczą o istnieniu osadnictwa w tym miejscu już w III wieku przed Chr. Osada Słowian powstała w tej okolicy zapewne ok. VIII wieku, a na przełomie XIII i XIV stulecia przybrała postać warownego grodu, strzegącego granicy ze Śląskiem należącym wówczas do Czech. Gród ten został spalony prawdopodobnie na skutek wojen polsko-czeskich w pierwszej połowie XIV wieku. Około 1370 r. Kazimierz Wielki nakazał wybudować na sąsiednim wzgórzu zamek, który zastąpił zniszczony gród. Obecnie na szczycie góry Birów znajduje się jego rekonstrukcja. Wstęp płatny.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję