Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Matka Afryki

Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli.

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Należała do wielkiej i znanej rodziny Ledóchowskich. Do 20. roku życia mieszkała w Austrii, w Loosdorf i St. Pölten. W 1883 r. Ledóchowscy przenieśli się z Austrii na stałe do Polski, do Lipnicy Murowanej k. Bochni.

Po raz pierwszy Maria Teresa spotkała się z ideą misyjną Kościoła w 1886 r. – właśnie w tym czasie kard. Charles Martial Lavigerie (+ 1892), arcybiskup Algieru, rozwijał ożywioną akcję na rzecz Afryki. W celu szerzenia misji Kościoła zaczęła wydawać Echo z Afryki (1890). Następnie z pomocą jednego z jezuitów opracowała statut Sodalicji św. Piotra Klawera. 29 kwietnia 1894 r. przedstawiła go do zatwierdzenia na prywatnej audiencji Leonowi XIII. Papież udzielił dziełu swojego błogosławieństwa. Siedzibą sodalicji były początkowo dwa pokoje przy kościele Świętej Trójcy w Salzburgu. Tam też Maria Teresa założyła muzeum afrykańskie. W 1894 r. miała już własną drukarnię. Echo z Afryki, a od 1911 r. także Murzynek zaczęły wychodzić w 12 językach. Z polecenia Marii Teresy drukowano również broszury misyjne, kalendarze, odezwy itp., a potem katechizmy i książeczki religijne w językach afrykańskich. W 1921 r. Maria Teresa utworzyła akcję „Prasy afrykańskiej” jako pomoc dla misjonarzy w Afryce. Chodziło o druk książek religijnych w językach tubylczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

9 września 1896 r. na ręce kard. Johannesa Hellera, biskupa Salzburga, Maria Teresa złożyła śluby zakonne. W 1899 r. Święta Kongregacja Rozkrzewiania Wiary, na której czele stał kard. Mieczysław Ledóchowski, wydała pismo pochwalne, a następnie przyjęła sodalicję pod swoją bezpośrednią jurysdykcję. 10 czerwca 1904 r. św. Pius X osobnym breve pochwalił dzieło, a w 1910 r. Stolica Apostolska udzieliła mu definitywnej aprobaty. W 1904 r. Maria Ledóchowska przeniosła swoją stałą siedzibę do Rzymu.

Święty Paweł VI napisał o niej, że „wyprzedziła czasy, w których żyła, tak bardzo niesprzyjające apostolstwu kobiet; musiała przezwyciężyć wiele przeszkód i uprzedzeń, aby móc się oddać apostolstwu i pracy redaktorskiej, i wydawniczej”.

2021-06-29 13:49

Ocena: +41 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę

2024-07-22 14:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum organizatorów

Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę w dniach 10-14 sierpnia 2024 roku.

Jesteśmy rowerową grupą Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej i po raz 19 wyruszamy na rowerach do naszej Matki odwiedzając po drodze Sanktuaria , Kościoły i inne duchowe miejsca, spotykamy na naszej trasie bardzo życzliwych i dobrych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję