Reklama

Niedziela Podlaska

Wyjątkowe miejsce

Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Niedziela podlaska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

seniorzy

dom seniora

Profil FB Klubu Seniora w Milejczycach

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Kreatywne seniorki rozwijają swoje pasje

Potwierdza to wyremontowany, z inicjatywy ks. Jarosława Rosłona, drewniany dom kościelny, który został przeznaczony na dom dziennego pobytu dla seniorów z gminy Milejczyce. Mimo niektórych braków w wyposażeniu, klub seniora rozpoczął już swoją działalność.

Szeroki wachlarz możliwości

Spotkanie informacyjne dotyczące zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, tj. zawałom, udarom i cukrzycy po raz pierwszy odbyło się 27 maja. Kolejne zajęcia z rękodzieła, usprawniły ręce naszym seniorom, a wykonane przedmioty upiększyły ich mieszkania. 9 czerwca prawnik udzielił im również pierwszych porad. Po wyposażeniu kuchni rozpoczną się warsztaty kucharskie. Na początek planowane są zajęcia z kuchni gruzińskiej. Ponadto, będzie można skorzystać z wizyty u lekarza. Wyczekiwane są zabiegi rehabilitacyjne. Zakup busa z pewnością ułatwi transport podopiecznych. Seniorzy mogą liczyć na różnorodność zajęć: komputerowych, kulturalnych, prozdrowotnych, z zakresu kultury fizycznej czy rozwijających indywidualne zainteresowania. Warsztaty usprawniają manualnie i intelektualnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Wielkim atutem spotkań jest bliskość miejsca zamieszkania. W bezpłatnych zajęciach mogą brać udział zarówno katoliccy, jak i prawosławni mieszkańcy naszej gminy. Co więcej, w klubie seniora będą odbywać się spotkania parafialne np. rady parafialnej czy integracyjno-parafialne.

Rys historyczny

Dom seniora, pomimo tego że należy do wiekowych budynków, nie został wpisany do rejestru zabytków, ani tez do ewidencji zabytków. Powstał w 1901 r. jako parafialna szkoła cerkiewna. Jego powstanie datuje się na okres likwidacji katolickiej parafii w Milejczycach po powstaniu styczniowym i przejęciu całego jej majątku przez prawosławną cerkiew. Odkryta podczas remontu wewnętrzna numeracja belek świadczy o tym, iż dom jest o wiele starszy niż początek XX wieku, gdyż został skądś przeniesiony. Według wydarzeń historycznych, parafialna szkoła cerkiewna istniała zapewne niecałe 14 lat. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się powszechna szkoła polska. Z akt diecezjalnych wynika, że jeszcze w 1926 r. parafia katolicka w Milejczycach udostępniała szkole budynek kościelny. Po wojnie, dom kościelny został przeznaczony na mieszkanie dla organisty. W latach 60. XX wieku ks. Benedykt Karpiński poprosił mego tatę o zbudowanie ścianki działowej w największej sali domku. Poprzez zmniejszenie kubatury pomieszczenia, utworzono kameralną salę katechetyczną, w której katecheza odbywała się do lat 90. XX wieku.

Troska o świadków przeszłości

W 1945 r. dom został pokryty nowym dachem gontowym. W okresie późniejszym zmieniono go na blachę. W ostatnim czasie na jego kamiennym fundamencie pojawiły się pęknięcia, a miejscami nawet duże rozszczelnienia. Problemem dla malejącej liczebnie parafii było sfinansowanie remontów z własnych środków. Z pomocą przyszedł ksiądz proboszcz, który dołożył starań, aby uzyskać fundusze z różnych instytucji i urzędów na wyposażenie wnętrza. Ksiądz Rosłon nadzorował remont domu, który rozpoczął się w lipcu 2020 r. Jako inicjator utworzenia domu opieki dziennej dla seniorów, dostrzegł potrzebę pomocy ludziom starszym i potrafił docenić tę grupę społeczną. W parafii w Milejczycach nie ma mowy o zepchnięciu starszych na margines życia. Wszak starszy człowiek to ,,świadek przeszłości i inspirator mądrości dla młodych i dla przyszłości” (FC 27).

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sposób na samotność

Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie Lublina. Przy kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach powstała placówka wsparcia dla osób starszych i samotnych. 18 lutego ośrodek prowadzony przez miasto poświęcił abp Stanisław Budzik.

Placówka przy ul. Jana Pawła II, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie papieskiej świątyni, powstała dzięki dotacji z rządowego programu Senior+ oraz współpracy parafii i miasta. Jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa, które w szybkim tempie starzeje się. Osoby po 60. roku życia to w Lublinie już ponad 30% mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję