Reklama

Niedziela Małopolska

Przełoży się na życie

W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.

Niedziela małopolska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

Bioetyka

MFS/Niedziela

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.

Organizatorzy i laureaci

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się w czasie pandemii przeprowadzić ten konkurs i że możemy się spotkać na żywo – powiedział do laureatów ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy UPJPII. Pochwalił poziom wiadomości, jaki zaprezentowali uczestnicy, oraz przekonywał, że wiedzę bioetyczną należy przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać jeszcze wcześniej. I dodał: – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji. Z kolei dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII ks. prof. Grzegorz Hołub zaznaczył: – Problemami bioetycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Reklama

Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała pogratulował laureatom i z uznaniem mówił o otwartości młodych na wiedzę. – Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą – stwierdził. Równocześnie zachęcał do ciągłego rozwoju i przekonywał, że mądry człowiek to ten, który się nieustannie rozwija. Ksiądz prof. Tyrała wręczył zdobywczyni I miejsca, Malwinie Wyrzykowskiej z II LO w Szczecinie, diamentowy indeks zapewniający jej możliwość studiowania na dowolnym kierunku na UPJPII. Laureatka, która jest w II klasie, nie wie jeszcze, czy skorzysta z indeksu, a w konkursie uczestniczyła, aby mieć... szóstkę z religii. II miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a III – Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie. Oprócz diamentowego indeksu laureatka I miejsca dostała laptopa, a laureaci II i III miejsca – tablety. Czołowej dwudziestce wręczono upominki rzeczowe.

Przyszłość konkursu

Jak podkreślali organizatorzy, łączna wartość nagród to ponad 25 tys. zł. Ponadto europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił zdobywców pierwszych miejsc, wraz z opiekunami naukowymi, do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W udostępnionym nagraniu laureatom i organizatorom konkursu pogratulował minister Przemysław Czarnek.

Mówiono także o przyszłości konkursu. Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, zaznaczył: – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata konkurs swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy uczeń mógł w nim wziąć udział. I zapewnił, że organizatorzy będą się starać, aby konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną.

Reklama

Podsumowując uroczystość, prowadząca spotkanie Ewelina Juda zaznaczyła: – Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego konkursu przełoży się na wasze życie i dokonywane wybory. I zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu bioetycznego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.

Organizatorami 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna i Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a współorganizatorem – Fundacja JEDEN Z NAS.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję