Reklama

Niedziela Małopolska

Przełoży się na życie

W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.

Niedziela małopolska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

Bioetyka

MFS/Niedziela

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.

Organizatorzy i laureaci

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się w czasie pandemii przeprowadzić ten konkurs i że możemy się spotkać na żywo – powiedział do laureatów ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy UPJPII. Pochwalił poziom wiadomości, jaki zaprezentowali uczestnicy, oraz przekonywał, że wiedzę bioetyczną należy przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać jeszcze wcześniej. I dodał: – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji. Z kolei dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII ks. prof. Grzegorz Hołub zaznaczył: – Problemami bioetycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała pogratulował laureatom i z uznaniem mówił o otwartości młodych na wiedzę. – Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą – stwierdził. Równocześnie zachęcał do ciągłego rozwoju i przekonywał, że mądry człowiek to ten, który się nieustannie rozwija. Ksiądz prof. Tyrała wręczył zdobywczyni I miejsca, Malwinie Wyrzykowskiej z II LO w Szczecinie, diamentowy indeks zapewniający jej możliwość studiowania na dowolnym kierunku na UPJPII. Laureatka, która jest w II klasie, nie wie jeszcze, czy skorzysta z indeksu, a w konkursie uczestniczyła, aby mieć... szóstkę z religii. II miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a III – Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie. Oprócz diamentowego indeksu laureatka I miejsca dostała laptopa, a laureaci II i III miejsca – tablety. Czołowej dwudziestce wręczono upominki rzeczowe.

Reklama

Przyszłość konkursu

Jak podkreślali organizatorzy, łączna wartość nagród to ponad 25 tys. zł. Ponadto europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił zdobywców pierwszych miejsc, wraz z opiekunami naukowymi, do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W udostępnionym nagraniu laureatom i organizatorom konkursu pogratulował minister Przemysław Czarnek.

Mówiono także o przyszłości konkursu. Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, zaznaczył: – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata konkurs swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy uczeń mógł w nim wziąć udział. I zapewnił, że organizatorzy będą się starać, aby konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną.

Podsumowując uroczystość, prowadząca spotkanie Ewelina Juda zaznaczyła: – Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego konkursu przełoży się na wasze życie i dokonywane wybory. I zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu bioetycznego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.

Organizatorami 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna i Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a współorganizatorem – Fundacja JEDEN Z NAS.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak najbliżej Nieba

Niedziela małopolska 12/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

konkurs

Niedziela Palmowa

Archiwum Zbigniewa Urbańskiego

W Niedzielę Palmową zainteresowanie wielu Polaków, nie tylko z Małopolski, skupia się na Lipnicy Murowanej. To w tej miejscowości, znajdującej się w środkowej części Podgórza Wiśnickiego, jest organizowany konkurs palm. Wydarzenie, które dawno już straciło lokalny charakter i zdobyło rozgłos

W ostatnich latach na tutejsze uroczystości w Niedzielę Palmową przyjeżdżają prezydenci, ministrowie, europarlamentarzyści... A wszystko za sprawą lipnickiego poety, Józefa Piotrowskiego, który w 1958 r. zorganizował I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Pomysłodawcy zależało przede wszystkim na podtrzymywaniu tradycji przodków od wieków wykonujących palmy. Następnie robiono z nich krzyże, które w Wielki Piątek obowiązkowo musiały się znaleźć nie tylko w gospodarskim obejściu chłopów.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję