Reklama

Głos z Torunia

Duchowa szczepionka

O tym, jak nie stracić młodych z Kościoła, jak pomóc młodzieży w przeżywaniu wiary i podprowadzić ich do prawdziwego Źródła życia, z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia Ewa Melerska.

Niedziela toruńska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ewangelizacja

mlodzież

Ewa Melerska

Formacja młodzieży przynosi piękne owoce

Formacja młodzieży przynosi piękne owoce

Ewa Melerska: W ostatnim czasie nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się druga część Programu 3D, czyli praktycznego podręcznika duchowej drogi wzrostu dla młodzieży. Czemu służy Trzecia Droga?

Ks. Dawid Wasilewski: Impulsem były sygnały od młodzieży i od niektórych księży, którzy poszukiwali innej drogi formacji niż np. KSM lub Ruch Światło-Życie. Jest to podręcznik szczegółowy i praktyczny dla tych, którzy chcą iść dalej, inną drogą.

W książce skupiamy się na trzech wymiarach: mojego stosunku wobec Boga, drugiego człowieka i do samego siebie.

Wiara jest trójwymiarowa i objawia się to właśnie na tych trzech płaszczyznach. Dodatkowo, aby mogła być przeżywana realnie, musi kształtować człowieka w całości – jego rozum i intelekt (głowa otwarta na prawdę), docierać do serca i jego woli (miłość, decyzja, wybór) i uobecniać się zewnętrznie w postawach i działaniu (apostolstwo).

3D Trzecia Droga to przygotowany program formacyjny na cztery lata.

Tak, jest to propozycja duszpasterska w formowaniu młodzieży na poziomie szkoły średniej. Treści skierowane są dla duszpasterzy, liderów i animatorów we wspólnotach parafialnych, ale także dla osób indywidualnych, które chcą skorzystać z tych inspiracji do indywidualnego wzrostu duchowego. Materiały mogą posłużyć także do prowadzenia spotkań dla młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wszystko w wolności.

Ma Ksiądz wiedzę, czy jakieś wspólnoty bądź osoby korzystały do tej pory z pierwszej części materiałów?

Wiem o wielu osobach z duszpasterstwa akademickiego, które czytały te wskazówki w wolnych chwilach, szukały odpowiedzi na ważne pytania. Miałem informacje zwrotne od kilku księży z naszej diecezji, którzy wykorzystywali konspekty spotkań w swojej pracy duszpasterskiej z młodzieżą.

Reklama

Młodzież przeżywa już swoje wakacje. Jak możemy im pomóc przeżyć ten czas z Panem Bogiem?

Na pewno warto obudzić się z pandemicznego marazmu i wzmocnić ducha. Warto skorzystać z propozycji, które będą organizowane w tym czasie przez nasz lokalny, diecezjalny Kościół. Mam tu na myśli np. Strefę Mocy w Grążawach czy pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, która też jest formą rekolekcji w drodze. Chociaż takie jednorazowe spotkania czy wydarzenia działają trochę jak szczepionka, mogą być inspiracją, by zapalić kogoś do działania i pokazać, że są inni, którzy przeżywają wiarę w podobny sposób lub utwierdzić w przeżywanej wierze. Ważne jest, aby spróbować podejść do formacji młodzieży w sposób systematyczny, może żmudny i męczący, ale przynoszący piękne owoce. Podejmujmy małe kroki, ale róbmy je codziennie.

Jednym z tych wydarzeń, o których Ksiądz wspomniał, jest zbliżająca się Strefa Mocy w Grążawach 10 lipca. Co tam się będzie działo?

To wydarzenie da nam płaszczyznę do zobaczenia się na żywo, poznania się i do reanimacji naszej duchowości i być może naszego środowiska. Dla niektórych wyjście z domu będzie już dużym osiągnięciem po wielu miesiącach zdalnej nauki i życia on-line. Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej Kotwica korzysta z uprzejmości proboszcza parafii św. Marcina w Grążawach ks. Tomasza Kowalskiego i wraz z organizowaną tam od lat Strefą Mocy stworzymy młodzieży możliwość spotkania. Będzie to bardziej wydarzenie o charakterze ewangelizacyjno-rekreacyjnym. Spotkamy się na miejscu o godz. 11. W programie znajdziemy Eucharystię na placu, konferencję jezuity o. Wojciecha Wernera, integrację z tańcami oraz ognisko.

Kolejne większe wydarzenie odbędzie się 11 września w Rywałdzie, tam będzie czekał na nas cały dzień duchowych wrażeń.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpierw ewangelizacja

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 14

[ TEMATY ]

ewangelizacja

bp Andrzej Przybylski

Maciej Kisała

Tama solińska była przestrzenią działania Bożego miłosierdzia i modlitwy

Tama solińska była przestrzenią działania Bożego miłosierdzia i modlitwy

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą ewangelizację bez świeckich ewangelizatorów – ludzi, którzy żyją w świecie i głoszą, że da się chodzić po ziemi i radykalnie wierzyć Bogu.

Pamiętam rozmowy ze studentami z czasów, gdy byłem duszpasterzem akademickim. Niekiedy do późna w nocy dyskutowałem z nimi w akademiku o Bogu, wierze, Kościele. Kiedy na koniec usłyszałem: „musisz tak mówić, bo masz z tego pieniądze” – wychodziłem zrezygnowany. Czułem się wtedy tak, jakbym wylewał źródlaną wodę na kamienie, po których spływała i nic nie przenikało do środka.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję