Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileuszowy bilans

Każda rocznica przyjęcia święceń to okazja do refleksji i wdzięczności.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Archiwum ks. Wiesława Banasia

Z abp. Stanisławem Budzikiem

Z abp. Stanisławem Budzikiem

Przed 46 laty, 1 października 1975 r. na pierwszy rok w Seminarium Lubelskim stawiło się 64 kandydatów. W tej liczbie byli też klerycy kapucynów, marianów i dwaj oazowicze. Rozpoczęła się seminaryjna formacja. Uniwersytetem kierował o. prof. Albert Krąpiec, dominikanin. Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego był ks. prof. Franciszek Greniuk, ojcem duchownym – ks. dr Józef Zbiciak, wicerektorem – ks. dr Stanisław Wachowski, prefektem, następnie wicerektorem – późniejszy biskup ks. prof. Jan Śrutwa, prefektem – ks. dr Czesław Krakowiak (późniejszy prof.), ekonomami – ks. prof. Józef Bazylak i ks. dr Czesław Szczęsny. W późniejszych latach przybyli ks. prof. Edward Walewander i ks. dr Stanisław Mojek.

Modlitwa i praca

Mieliśmy szczęście studiować pod okiem wielkich sław naukowych, tj.: ks. prof. Czesław Bartnik, ks. prof. Kazimierz Łukaszczyk, ks. prof. Edward Kopeć, ks. (wtedy) dr Janusz Nagórny (późniejszy profesor). Hasło Ora et labora wyznaczało rytm kolejnych dni. Kształtowały się nasze zainteresowania, poszerzała wiedza, obycie. Nie była nam obca fizyczna praca, również ta w gospodarstwie seminaryjnym w Dysie. Jeden z naszych kolegów do 5. roku trenował judo – i to z sukcesami, przez trzy kolejne lata był mistrzem regionu. Styl seminaryjnego życia przejmowaliśmy od starszych kolegów, a młodsi uczyli się od nas. Tak powstały więzi przyjaźni, które trwają do dziś. Łączy nas Kapłaństwo Chrystusa, jedno dzieło, jakim jest praca na niwie Pańskiej.

Dar i Tajemnica

Bardzo szybko minęło sześć lat. Przyznam, że dobrze się czułem w seminarium.

Z 64 przyjętych na pierwszy rok studia ukończyło 22 i tyluż samo przyjęło święcenia kapłańskie. Pierwszy – 4 kwietnia 1981 r. w Przemyślu grekokatolik ks. M. Bundz, z rąk abp. Mirosława Lubaczewskiego, następnie piszący te słowa – 13 czerwca o godz. 17 w konkatedrze lubaczowskiej z rąk bp. Mariana Rechowicza, pozostałych dwudziestu – 14 czerwca w katedrze lubelskiej wyświęcił bp Bolesław Pylak.

Reklama

Po czterdziestu latach kapłaństwa bilans wygląda następująco. Jeden z wyświęconych w pierwszym roku kapłaństwa odszedł z naszych szeregów. Zmarło sześciu księży w kolejności: Roman Wach, Jan Pokrywka, Franciszek Buchajczuk, Krzysztof Jeżyna, Zbigniew Borowski, Henryk Borzęcki na COVID. W archidiecezji lubelskiej pracuje 12 kapłanów: Antoni Buczyński, Jan Domański, Andrzej Dudziński, Stanisław Gałat, Wojciech Jaroszyński, Jerzy Latawiec, Jerzy Muciek, Krzysztof Stola, Stanisław Zając. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej czterech – księża: Wiesław Banaś, Waldemar Kostrubiec, Henryk Pokora, Ryszard Wróbel. Dwóch pracuje w USA.

Wielkość daru

Podaję to wszystko, aby sobie i wam uzmysłowić wielkość otrzymanego daru. W ciągu tych czterdziestu lat każdy z nas odprawił ponad 15 tys. Mszy św. Nie sposób zliczyć wygłoszonych kazań, nauk, konferencji, rekolekcji, wykładów, godzin spędzonych w konfesjonale, ochrzczonych dzieci, pobłogosławionych małżeństw, przygotowanych do pierwszych spowiedzi i Komunii św., doprowadzonych do bierzmowania, odprawionych pogrzebów. Czterdzieści lat kapłaństwa zdobią także nowo wybudowane i odremontowane obiekty sakralne, troska o zachowanie dziedzictwa narodowego.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza dzisiaj, gdy na różne sposoby usiłuje się przedstawiać obraz kapłana w sposób karykaturalny. Warto pamiętać, że kapłan jest darem Boga dla ludzi i trzeba za ten dar dziękować i modlić się o nowe powołania, aby i w przyszłości kapłani byli wśród nas.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierny i wytrwały

Niedziela podlaska 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

bp Piotr Sawczuk

jubileusz kapłaństwa

Ks. Marcin Szymanik

Uroczystość jubileuszu kapłaństwa

Uroczystość jubileuszu kapłaństwa

O osobach powołanych trzeba czasem mówić, choć one nie zawsze sobie tego życzą, ale jeszcze bardziej trzeba się za nie modlić – powiedział bp Piotr Sawczuk, rozpoczynając homilię podczas Mszy św. w Niecieczy.

Diamentowy jubileusz kapłaństwa daje ku temu sposobność, by stanąć z wdzięcznością przed Panem Żniwa – dodał pasterz diecezji. Mszę św. celebrowano w intencji dziękczynnej za 60-letnią posługę kapłańską ks. kan. Stanisława Falkowskiego, będącego na emeryturze i mieszkającego w ostatniej placówce, na której posługiwał jako proboszcz w parafii Nieciecz, w dekanacie sokołowskim. Uroczystość zgromadziła w parafialnym kościele wielu wspaniałych gości: parafian, służbę liturgiczną, przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, poczet sztandarowy Solidarności, kapłanów na czele z bp. Piotrem Sawczukiem, biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz dziekanem sokołowskim ks. prał. Andrzejem Krupą. Warto podkreślić, że na jubileusz przybyli kapłani – wychowankowie, których dostojny jubilat wprowadzał do służby ministranckiej, w czasach pracy w Sokołowie Podlaskim. Byli to m.in. ks. kan. Włodzimierz Tendorf, pracujący obecnie w Parysowie (diec. siedlecka), ks. Marek Kukiel, pracujący w Borowie (diec. siedlecka) oraz ks. Zbigniew Grzymała, pracujący w Korytnicy Łaskarzewskiej (diec. siedlecka).

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję