Reklama

Niedziela Małopolska

U Królowej Tatr

Na Wiktorówkach odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej.

Niedziela małopolska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

objawienia maryjne

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita wskazywał na Maryję jako wzór człowieka

Metropolita wskazywał na Maryję jako wzór człowieka

Tatrzańskim szlakiem 3 lipca przeszli Podhalanie i turyści na czele z abp. Markiem Jędraszewskim oraz kapłanami archidiecezji krakowskiej. Wierni podążali do najwyżej położonego sanktuarium maryjnego w Polsce, by oddać hołd Matce Bożej.

Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski. – W jednym z najpiękniejszych miejsc polskich Tatr (...) podziwiamy Boga w Jego dziełach, w świecie, który wyszedł z Jego stwórczych rąk – powiedział na początku homilii arcybiskup i przypomniał historię 14-letniej pasterki. Marysia Murzańska przeżyła w 1861 r. niezwykłe widzenie. Gdy dziewczyna z różańcem w dłoni szukała zagubionych owiec, polanę spowiła mgła, a w koronach drzew pojawiła się Matka Boża. Pasterka powiedziała: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. W odpowiedzi usłyszała wołanie o nawrócenie, pokutę, zadośćuczynienie za cierpienia zadawane Chrystusowi. – (Marysia – przyp. red.) przypominała w swoim dalszym, choć krótkim życiu, że trzeba tak żyć, jak oczekuje tego od nas Pan Jezus – podkreślił abp Jędraszewski. Duchowny przypomniał, że początkowo lekceważono to, co przekazywała dziewczynka, ale pod koniec XIX wieku kult Matki Bożej Jaworzyńskiej zaczął się rozwijać. Wierni modlili się, czerpali wodę z pobliskiego źródła, doznawali wielu łask. W czasie wojny i później gromadzili się na polanie partyzanci i żołnierze niezłomni.

Metropolita przypomniał, że w kolejnych latach kraj doznawał ucisku. – To miał być czas zniewolenia – zaznaczył i nawiązał do czasów dzisiejszych: – Wydarzenia sprzed 40 lat – siłą rzeczy – każą nam myśleć o tym, co się dzieje obecnie – o współczesnym naruszaniu czterech podstawowych płaszczyzn relacji. Mówił: – Chce się zaproponować taki styl myślenia i życia, jakby Pana Boga nie było – wymienił jako pierwsze arcybiskup. – Dziś można przedefiniować, czym jest rodzina –próbuje się to nam narzucić – kontynuował. – Będą bronić praw zwierząt i traw – a człowieka uważać za szkodnika – dodał.

W obliczu kryzysu kulturowego arcybiskup wskazał na Matkę Bożą Jaworzyńską, Królową ekologicznej chrześcijańskiej wizji świata, na Tę, która, osiągając jedność z Panem, otrzymała jedność ze sobą i światem. – Prośmy Matkę Najświętszą o tę łaskę serca, byśmy w dalszym naszym życiu nic piękniejszego, nic cudowniejszego nie znajdywali niż właśnie Ją – Królową Tatr – zakończył metropolita.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mobilizujmy się do szacunku wobec każdego poczętego życia

Niedziela świdnicka 14/2017, str. 4

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Syn Boży stał się człowiekiem i zamieszkał na ziemi w chwili zwiastowania, a nie w chwili narodzenia. Ten fakt musi mobilizować nas do szacunku wobec każdego poczętego życia, bo jest to początek życia człowieka – podkreślał w homilii bp Adam Bałabuch.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję