Reklama

Niedziela Przemyska

Korony Pani Jackowej

25-26 czerwca 1941 r. katedra przemyska stanęła w ogniu. 80 lat po tych wydarzeniach parafianie postanowili podziękować za uratowanie i odbudowanie Matki kościołów przemyskich.

Niedziela przemyska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Archiwum parafii archikatedralnej w Przemyślu

80 lat temu wskutek pożaru został zniszczony dach archikatedry

80 lat temu wskutek pożaru został zniszczony dach archikatedry

Podczas wojny, wskutek ostrzału Przemyśla trafiona została sygnaturka katedry, a w rezultacie cały dach spłonął. Tylko dzięki ofiarnej akcji wikarych katedralnych, kapituły i parafian udało się uchronić świątynię przed całkowitym spaleniem. Służba Boża w katedrze została wstrzymana. Przeniesiono ją do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mimo zawieruchy wojennej, już 20 listopada udało się wrócić do katedry. W kategoriach cudu należy rozpatrywać zdobycie drewna na nowy dach katedry w czasie działań wojennych. Wówczas, kiedy biskup przemyski przywracał kult w katedrze, na mocy przywileju papieskiego ogłosił, że od tej pory można używać w liturgii wezwania „Nasza Pani Przemyska – Matka Różańcowa” odnośnie do Matki Bożej Jackowej.

Reklama

Do tych wydarzeń nawiązuje uroczystość poświęcenia nowych koron dla Matki Bożej Jackowej. Są one wotum dziękczynnym za uratowanie i odbudowanie katedry przed 80 laty. – Parafianie składali precjoza i ofiary na nowe korony, które udało się poświęcić w dzień odpustu 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela – mówi ks. Mieczysław Rusin – proboszcz parafii. Zastąpią one wcześniejsze, skradzione korony wieńczące figurę Matki Bożej Jackowej.

24 czerwca, przy okazji uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela – odpustu parafii katedralnej, abp Adam Szal poświęcił nowe korony. W homilii metropolita przemyski odwołał się do obrzędu poświęcenia koron. – Dziś poświęcimy korony, które będą przyozdabiać skronie Jezusa i Maryi. Jest piękną praktyką życia kościelnego, że kiedy dokonuje się obrzędu koronacji wizerunków Matki Bożej trzymających Jezusa, to zawsze zaczyna się koronacje od przyozdobienia skroni Jezusa, wskazując przez to, że to Jezus jest najważniejszy, a Maryja jest służebnicą Pańską. W wizerunku Matki Bożej Jackowej Ona trzyma Jezusa, ale także wskazuje na słowo Boże, które jest dla nas pokarmem i drogowskazem. Tutaj, w Przemyślu, 15 sierpnia 1766 r., a więc 50 lat po koronacji, która miała miejsce na Jasnej Górze, bp Ignacy Krzyżanowski dokonał koronacji wizerunku Matki Bożej – powiedział abp Szal.

Bazylika archikatedralna w Przemyślu swoje święto patronalne obchodzi 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, a także w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z uwagi na obecność figury Matki Bożej Jackowej bazylika jest także sanktuarium maryjnym.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia na dwóch kartkach

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Głogów

II wojna światowa

Ks. Adrian Put/Niedziela

Ks. dr hab. Robert Kufel dokładnie przebadał zachowane kartki z głogowskiej parafii św. Mikołaja

Ks. dr hab. Robert Kufel dokładnie przebadał zachowane kartki z głogowskiej parafii św. Mikołaja

Kolejna rocznica zakończenia II wojny światowej kieruje nasze oczy na rzesze ofiar tego konfliktu. Wielu znamy z imienia i nazwiska, wiemy, gdzie znajdują się ich groby. Jednak o bardzo wielu nie wiemy nic.

Dla rodzin osób zaginionych bez wieści każda informacja mogąca wyjaśnić ostatnie chwile życia bliskich lub wskazać miejsce, gdzie znajdują się ich szczątki, ma ogromną wartość. Czasem takie informacje pojawiają się po latach. Tak było i tym razem.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję