Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Śladem naszych artystów

Bohaterami spotkań z kulturą wysoką w stolicy diecezji byli prof. Lidia Grychtołówna oraz postacie twórców związanych z bazyliką katedralną.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kultura

recital

Zagłębiowska Mediateka

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu odbył się recital fortepianowy prof. Lidii Grychtołówny. Wydarzenie miało miejsce w auli Zagłębiowskiej Mediateki. Podczas spotkania nadano artystce honorowe członkostwo Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydenci miast: Rybnika – Piotr Kuczera oraz Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

– To było niecodzienne spotkanie z wyjątkową osobą. Profesor Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, związana z Sosnowcem przez udział w czasie okupacji niemieckiej w tajnych kompletach w domu Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. Od momentu inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu w 2018 r. jest naszym częstym gościem. Nadanie artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego jest ukłonem w stronę tej wybitnej postaci. Spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece przysporzyło wszystkim uczestnikom wiele wrażeń i doznań artystycznych – opowiada prowadząca recital Elżbieta Konieczna.

Reklama

Świętując 160. rocznicę urodzin Włodzimierza Tetmajera i 115. rocznicę zakończenia prac nad polichromią w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny chór katedralny Lutnia wyruszył śladami twórców polichromii katedry. Pielgrzymi odwiedzili sanktuarium św. Brata Alberta „Ecce Homo” w Krakowie oraz nawiedzili groby Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.

– Naszą wyprawę śladami postaci związanych z diecezją sosnowiecką oraz bazyliką katedralną rozpoczęliśmy od modlitwy przy relikwiach patrona diecezji św. Brata Alberta. Można powiedzieć, że była to inauguracją zbliżającej się 30. rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywają twórcy katedralnej polichromii. Z Krakowa udaliśmy się do zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie mogliśmy m.in. podziwiać malarstwo oraz rzeźbę prof. Czesława Dźwigaja, twórcy okazałych drzwi do katedry oraz pomnika dedykowanego służbom mundurowym przy bazylice katedralnej. To była wspaniała wyprawa-pielgrzymka – opowiada organista i dyrygent chóru Lutnia, Paweł Koch.

Polichromia Włodzimierza Tetmajera, jako jedna z największych jego realizacji w zakresie malarstwa monumentalnego, stanowi wyjątkowe dzieło, które pod względem artystycznym wpisuje się do skarbca sztuki diecezji sosnowieckiej, a także kultury narodowej. Dzieło wykonane przez Tetmajera przy udziale Henryka Uziembły zespalają w harmonijną całość wątki religijne, patriotyczno-historyczne i ludowe. Jest ona, z punktu widzenia ikonografii chrześcijańskiej, jednym z najbardziej oryginalnych dzieł sakralnych Tetmajera. Jak głosi inskrypcja umieszczona w kruchcie bazyliki katedralnej polichromia została wykonana „ku czci Bożej chwale i Rzeczypospolitej nieszczęśliwej wspomożenia dla dźwignięcia serc wszystkich Polaków”.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wobec kulturkampfu (I)

Niedziela toruńska 18/2013, str. 8

[ TEMATY ]

kultura

Archiwum diecezji pelplińskiej

Bp Jan N. Marwicz postawił dobro Kościoła ponad narodowe sympatie

Bp Jan N. Marwicz postawił dobro Kościoła ponad narodowe sympatie

Mija 140. rocznica tzw. ustaw majowych. Przegłosowane przez liberalną większość parlamentu pruskiego miały służyć podporządkowaniu Kościoła katolickiego państwu. Skutki wojny wydanej Kościołowi pod eufemistyczną nazwą „walka o kulturę” (Kulturkampf) odczuwamy do dziś jako pozostałości w prawie i umysłach ludzi

W 1872 r. zlikwidowano wydział katolicki w pruskim ministerstwie oświaty. W tym samym roku zniesiono nadzór kościelny nad szkołami. Od 1873 r. corocznie w maju (stąd nazwa) uchwalano nowe antykościelne prawa: 11 maja 1873 r. wprowadzono ustawę o kształceniu i mianowaniu księży przez władze państwowe (wymagano ukończenia niemieckich szkół i zdania egzaminu z filozofii, historii i literatury niemieckiej) i podporządkowano księży jurysdykcji Królewskiego Trybunału. W 1874 r. uchwalono tzw. ustawę banicyjną: od tej pory ksiądz katolicki, który nie stosował się do ustaw majowych, mógł być aresztowany lub usunięty ze swojej parafii. W innej ustawie odebrano papieżowi prawo mianowania biskupów w poszczególnych diecezjach pruskich. Wprowadzono też obowiązkowe śluby cywilne. W 1875 r. wprowadzono ustawę o zawieszeniu subwencji państwowych dla biskupstw katolickich. Za nią poszła następna: o likwidacji zakonów. Całkowicie zniesiono m.in. zgromadzenia jezuitów i reformatów. Innym, prowadzącym szkoły, pozwolono działać jeszcze przez 4 lata; pozostawiono zakony zajmujące się wyłącznie pielęgnowaniem chorych. Państwo zastrzegło sobie jednak nadzór nad nimi i możliwość zniesienia w każdej chwili rozporządzeniem królewskim.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję