Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Idźcie na cały świat…

Powołanie kapłańskie, jak każde powołanie, jest wymagające i potrzebuje wsparcia Najwyższego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Kapłański

Ewa Monastyrska/Niedziela

Spotkaniu towarzyszyło wręczenie nominacji

Spotkaniu towarzyszyło wręczenie nominacji

Nikt nie może sam z siebie dokonać wielkich i wzniosłych rzeczy, jeśli wpierw o pomoc i obecność nie poprosi samego Stwórcy.

Każdego roku kapłani diecezji gromadzą się u stóp Matki Bożej w Krasnobrodzie, by wspólnie modlić się, a także zjednoczyć podczas dnia kapłańskiego. W tym roku przypadł on 26 czerwca. Kapłani zgromadzili się na Drodze Krzyżowej oraz na Mszy św., sprawowanej przez pasterza diecezji, bp. Mariana Rojka. Dzień ten miał być nie tylko spotkaniem księży, lecz przypomnieniem, czym jest powołanie kapłańskie, przeżywane we wnętrzu każdego z osobna.

– Każdy z nas niech przypatrzy się swojemu powołaniu. Co jest środkiem mego kapłańskiego życia? Na czym się ono koncentruje? Do czego się odwołuje? Co jest owym fundamentem, bez czego nie ma sensu wszystko, co wykonuję i czym się na co dzień karmię. Pismo Święte uzmysławia nam, że środkiem dla nas jest sam Bóg. On chce być istotnym środkiem tego, co czynię i czym żyję – podkreślił podczas homilii bp. Marian Rojek.

Reklama

Dzień kapłański to także okazja do podziękowania Bogu za miniony czas, za duszpasterzy, a także błaganie o nowe, święte powołania kapłańskie. – Jako kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej zbieramy się w naszym najważniejszym maryjnym sanktuarium, aby podziękować za mijający rok katechetyczny i za wszystkie doświadczenia, które przeżywaliśmy tak my, jak i nasi wierni. Przychodzimy, by Dobremu Pasterzowi podziękować za łaskę powołania, za nowych kapłanów, neoprezbiterów, za wszystkich, także i tych, którzy przechodzą do innej formy pracy, tych doświadczonych problemami, chorobami, trudnościami. Chcemy prosić o nowe powołania, by nam nie zabrakło żniwiarzy – powiedział podczas Mszy św. pasterz diecezji.

Podczas spotkania księża przyjęli z rąk biskupa nominacje do nowych parafii, nowe funkcje i zadania. Zwiększyła się liczba egzorcystów posługujących na terenie diecezji, a także wielu wikariuszy zmieniło parafie. Był to wyjątkowy dzień dla neoprezbiterów, którzy otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie.

– Zostałem skierowany do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, ale bardzo się cieszę. Myślę, że jest to wola Boża i jestem potrzebny ludziom, by głosić im Chrystusa. Chciałbym pracować z młodzieżą i uczyć w szkole. Po 6 latach seminarium wszystko się zmienia, więc odczuwam stres i niepokój przed nieznanym. Myślę, że z Bożą pomocą odnajdę się. W każdej nowej placówce są ludzie, którzy czekają na nas, byśmy im posługiwali – zaznaczył ks. Łukasz Łukasiewicz.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo jest wielkim darem

Niedziela kielecka 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Kapłański

Zdjęcia: TER

Kościół potrzebuje świadków Chrystusa

Kościół potrzebuje świadków Chrystusa

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodziliśmy w diecezji kieleckiej Dzień Kapłański.

W tym dniu kapłani z całej diecezji zgromadzili się w kieleckiej bazylice katedralnej na modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Byli tam również alumni, którzy za kilka dni mieli przyjąć święcenia prezbiteratu. Dla nich kapłańska droga właśnie się rozpoczyna.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Muzyka na Adwent

2022-12-05 08:16

Archidiecezja Lubelska

Archidiecezja Lubelska zaprasza na koncerty w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję