Reklama

Niedziela Przemyska

Chleb z nieba

„Maryja dzisiaj szczególnie zatroszczyła się o mnie” – stwierdziła jedna z uczestniczek 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie. I tak można podsumować to spotkanie.

Niedziela przemyska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

S. Klara Maria Machulska, franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej

Uczestnicy 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie

Uczestnicy 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie

W 8. Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej, który odbywał się w Strachocinie w dniach od 26 do 29 czerwca, uczestniczyło 22 młodych ludzi, pochodzących głównie z archidiecezji przemyskiej. Najliczniejsza grupa przyjechała z Manasterza i ze Strachociny, ale też z Dybawki, Przeworska, Kielc, Bartkówki i innych miejsc.

Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej ma formę rekolekcji. W tym roku prowadził je franciszkanin z Niepokalanowa, o. Grzegorz Maria Owsianko, moderator Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej, wraz z animatorami: Anią, Łukaszem i Marcinem oraz siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej. Tematem spotkania była Eucharystia, a hasłem słowa: „Chleb z nieba”, zaczerpnięte z materiałów na bieżący rok liturgiczny w Kościele. Pomocą do pochylenia się nad tematem były konferencje i świadectwa prowadzących. Bardzo ważny był czas wspólnej codziennej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Również cenne pozostaną chwile wspólnie spędzone na grze w siatkówkę i na zabawach animowanych przez młodzież. Strachocina jest przepięknym zakątkiem i sanktuarium Patrona Polski, podczas tych kilku dni mieliśmy okazję poznać św. Andrzeja Bobolę i miejsce jego kultu. Carlo Acutis – piętnastolatek beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2020 r. – to młody człowiek, z którym również zapoznaliśmy się bliżej, oglądając film o nim. Ojciec Grzegorz zaskoczył nas podczas konferencji, dodając elementy języka migowego dla utrwalenia głoszonych treści. W drugim dniu zjazdu gościliśmy s. Dorotę Marię Drozdowską, franciszkankę Rycerstwa Niepokalanej, która od czterech lat przebywa w Japonii. Opowiedziała o Kraju Kwitnącej Wiśni, o chrześcijaństwie w Japonii i o nauce języka japońskiego. Nauczyła nas też, jak po chrześcijańsku Japończycy dziękują: Kamini kansha.

Korzystając z możliwości, jakie dają media, połączyliśmy się także z Miguelem Bordasem Prószyńskim, prezesem Centrali Międzynarodowej Rycerstwa Niepokalanej i jego żoną Cristiną. Podczas tego połączenia między Polską a Hiszpanią młodzi Rycerze Niepokalanej usłyszeli o Rycerstwie na świecie, a także poznali historię małżeństwa Miguela i Cristiny.

Tematów i spraw w ciągu tych kilku dni było wiele, niektórzy zostali zarażeni pasją wyplatania różańców ze sznurków, inni językiem migowym, jeszcze inni rozważaniem Słowa. Mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć coś, czym będzie dzielił się dla dobra wspólnoty z innymi lub będzie szukał takiego twórczego sposobu, bo cechą charakterystyczną Rycerstwa Niepokalanej jest posługiwanie się wszelkimi godziwymi środkami w celu zdobycia serc dla Niepokalanej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze w szkole Maryi

Niedziela warszawska 43/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Łukasz Krzysztofka

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Mszy św. w 100. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej przewodniczył abp senior Józef Michalik

Dwudniowe sympozjum mariologiczne oraz uroczysta Msza św., odprawiona w przeddzień 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej zwieńczyły obchody roku jubileuszowego w Niepokalanowie

Eucharystii w niepokalanowskiej bazylice przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej i wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że katolicyzm nie jest i nie może być dodatkiem do polskości, ponieważ – skoro jesteśmy narodem ochrzczonym w ponad 90 proc., to katolicyzm należy do istoty naszego narodu. Odnosząc się do Rycerstwa Niepokalanej, podkreślił, że jest ono solidną, bezpieczną i sprawdzoną szkołą ludzi wiary, w której główną nauczycielką jest Niepokalana. – W ojczyźnie naszej trwa walka o władzę nad duszami, o sumienie każdego z nas – mówił abp Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

By docenić dzieło św. Maksymiliana

2022-01-23 23:20

Maria Fortuna- Sudor

- W 1938 roku jednorazowo nakład „Rycerza Niepokalanej” miał milion egzemplarzy – przypomniał o. Zdzisław Gogola

- W 1938 roku jednorazowo nakład „Rycerza Niepokalanej” miał milion egzemplarzy – przypomniał o. Zdzisław Gogola

    W sobotę 22 stycznia br. w auli bł. Jakuba (przy bazylice św. Franciszka z Asyżu odbyła się sesja kolbiańska pt. „Rycerz Niepokalanej. Historia – współczesność – perspektywy”.

    Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Studiów Franciszkańskich oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie, wpisało się w świętowanie 100. rocznicy wydania 1. Numeru RN, który powstał w Krakowie, w konwencie oo. franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję