Reklama

Odwiedź w okolicy Dukli

Bóbrka

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, które znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej. W muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku – „Franek” i „Janina”. 8 km od Dukli.

Żarnowiec

Znajduje się tu XVIII-wieczny murowany dworek ofiarowany w 1903 r. przez naród Marii Konopnickiej – obecnie mieści się w nim muzeum poetki. Czynne od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00 i w weekendy w godz. 10.00-16.00. 18 km od Dukli.

Zyndranowa

Uważana niegdyś za stolicę Łemkowszczyzny wschodniej. Obecnie znajduje się w niej Skansen Kultury Łemkowskiej. Z Zyndranowej można przejść szlakiem zielonym przez Ostrą (687 m n.p.m.), Stasianę, Tylawę, by dojść do Pustelni św. Jana z Dukli. 16 km od Dukli.

Iwonicz-Zdrój

Jedno z najstarszych polskich uzdrowisk; pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z 1578 r. Są one stosowane – z dobrym skutkiem – na choroby reumatyczne, kobiece, układu nerwowego, dróg oddechowych i układu ruchu. W Iwoniczu-Zdroju warto odwiedzić też zabytkowy kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. 17 km od Dukli.

Rymanów-Zdrój

Leczy się tu głównie choroby układów oddechowego, krążenia, nerek oraz dróg moczowych, a lecznicze źródła biją podobno nawet z miejskiej fontanny. 22 km od Dukli.

Odrzykoń

Znajduje się tu Zamek Kamieniec – warownia obronna z XIV wieku, prywatne muzeum, w którym odbywają się m.in. turnieje rycerskie. Otwarte codziennie w okresie od 16 kwietnia do 30 września w godz. 9.30 -18.30. 25 km od Dukli.

Haczów

Warto odwiedzić go ze względu na najstarszy (XV wiek) i największy w Polsce gotycki kościół drewniany Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. Ok. 28 km od Dukli.

2021-07-27 12:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję