Reklama

Niedziela Legnicka

Do Świętej Rodziny

15 sierpnia poświęcony jest uczczeniu Maryi Wniebowziętej.

Niedziela legnicka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

odpust krzeszowski

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

W diecezji wiele kościołów nosi to wezwanie, a wśród nich sanktuarium maryjne w Krzeszowie.

Sanktuarium

Przypomnijmy, że pocysterskie opactwo w Krzeszowie, mające swoją wielowiekową historię, pokazującą potęgę tego miejsca zarówno pod względem duchowym jak i materialnym, po powołaniu do życia w 1992 r. diecezji legnickiej, znalazło się w jej granicach. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak ustanowił to miejsce diecezjalnym sanktuarium maryjnym, cieszącym się obecnością ikony Matki Bożej Łaskawej. Tak więc w przyszłym roku sanktuarium wraz z diecezją będzie obchodzić 30-lecie swego istnienia.

Ikona

Reklama

Zachowana w tym miejscu przez wieki ikona Matki Bożej, datowana jest na XIII wiek. To czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem opisywany jest jako „Hodighitria”, czyli ta która prowadzi, pokazuje drogę. Swoją dłonią pokazuje bowiem na Dzieciątko i jednocześnie wskazuje na swoje serce, jako źródło łaski. Łaciński tytuł ikony brzmi: „Gratia Sanctae Mariae” – Łaska świętej Maryi, co jednocześnie stało się najstarszą nazwą opactwa krzeszowskiego, wymienioną w 1291 r.

Mając tak niezwykły skarb, pierwszy biskup legnicki podjął też starania, aby do diecezji przybył z wizytą apostolska papież Jana Paweł II i podczas swego pobytu dokonał koronacji obrazu. Te pragnienia ziściły się 2 czerwca 1997 r. w Legnicy, z udziałem ponad 300-tysięcznej rzeszy pielgrzymów. Tak więc przyszły rok będzie także okazją do uczczenia kolejnej rocznicy – 25-lecia koronacji obrazu.

Święto rodzin

Z okazji Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego – gdyż uroczystości odbywają się przez 3 dni – obok okazji do pogłębionej modlitwy poprzez udział w Mszach św. i okolicznościowych nabożeństwach, organizowane są także wydarzenia okołoodpustowe. Wytrwale zaprasza do udziału w nich kustosz ks. Marian Kopko wraz z zespołem współpracowników. Po Mszy św. odpustowej odprawianej w południe przez bp. Andrzeja Siemieniewskiego i dorocznej procesji z obrazem na placu przed bazyliką, zaplanowano festyn rodzinny, koncert patriotyczny i loterię fantową. Dzień ten zazwyczaj przeżywany jest jako dzień rodzin, bo odbywa się w miejscu, gdzie Święta Rodzina jest szczególnie przypominana. To przecież tu wraz z diecezjalnym sanktuarium maryjnym i czczonym obrazem Matki Bożej od marca bieżącego roku cieszymy się ustanowionym diecezjalnym sanktuarium św. Józefa. Tzw. kościół bracki – wybudowany na potrzeby powołanego tu w XVII wieku Bractwa św. Józefa – to swoista, jedna wielka pieśń na cześć Świętej Rodziny, wyrażona w ponad 50 polichromiach. Warto o tym pamiętać, przybywając do Krzeszowa jako pielgrzymi pieszo – jak dzieje się co roku w pielgrzymce z Legnicy do Krzeszowa, rowerowo, samochodem lub autobusem.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu krzeszowskiego

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

odpust krzeszowski

bp Wolfgang Ipolt

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystości odpustowe trwały tradycyjnie trzy dni.

Główna suma odpustowa rozpoczęła się w południe. Przybyła na nie duża grupa pielgrzymów nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2022-01-17 17:09

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

episkopat.pl

We wtorek 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). W tym roku towarzyszy mu hasło „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt. 2, 2).

Na całym świecie w tym czasie wierni różnych wyznań chrześcijańskich gromadzą się, by modlić się o jedność. W Polsce centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie w niedzielę 23 stycznia o godz. 17.00. Tegoroczne materiały na Tydzień Modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Sympozjum Ekumeniczne: synodalność w ujęciu katolickim, prawosławnym i luterańskim

2022-01-18 20:14

[ TEMATY ]

ekumenizm

Łódź

sympozjum

ks. Paweł Kłys

Sympozjum Ekumeniczne 2022

Sympozjum Ekumeniczne 2022

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum.

O Koncyliarności w zestawieniu z synodalnością mówił w pierwszym wykładzie historyk Kościoła – arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Odnosząc się do polskiego teologa XIV wieku – Mateusza z Krakowa wskazał na to, że - cały Kościół reprezentowany przez biskupów jest nieomylny. Dla Mateusza wspólnota – to zapewne wspólnota biskupów - zgromadzenie wiernych – reprezentują biskupi. – tłumaczył prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję