Reklama

Niedziela Legnicka

U św. Jacka w Legnicy

17 sierpnia to liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Mszy św. odpustowej o godz. 17.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Odpust łączy się z 5. rocznicą ukazania do publicznej czci Relikwii Wydarzenia Eucharystycznego. Z proboszczem parafii ks. Andrzejem Ziombrą rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Niedziela legnicka 33/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Sanktuarium św. Jacka

Sanktuarium św. Jacka

Ks. Waldemar Wesołowski: Przypomnijmy, co dokładnie stało się w kościele św. Jacka?

Ks. Andrzej Ziombra: Wszystko miało początek 25 grudnia 2013 r. Podczas udzielania Komunii św. jeden z konsekrowanych komunikantów upadł na posadzkę. Został on podjęty z ziemi i włożony do kielicha z wodą, jak postępuje się w takich przypadkach, aby materia rozpuściła się. Kielich ten został umieszczony w tabernakulum. Po 10 dniach zauważyliśmy przebarwienie koloru czerwonego na jego fragmencie. Poinformowany został bp Stefan Cichy, który nakazał obserwowanie, a następnie powołał komisję, która miała zająć się tą sprawą. W celu poznania charakteru tego przebarwienia, została zlecona ekspertyza naukowa. Najpierw zajął się tym Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu, następnie w Szczecinie. W konkluzji tych badań wynikło, że naukowcy nie są w stanie wyjaśnić powodów przebarwienia. Natomiast w tym fragmencie znaleziono fragmenty mięśnia sercowego, będącego w stanie agonii. Wyniki badań zostały przedstawione Kongregacji Nauki Wiary, która po pewnym czasie zezwoliła na ogłoszenie informacji i na wystawienie tego znaku do publicznej czci wiernych. To dokonało się 2 lipca 2016 r. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Od tego czasu wierni mogą oddawać cześć i dziękować Bogu za ten znak, który ma być dla nas umocnieniem.

Reklama

Co się zmieniło w ciągu tych 5 lat w życiu parafii i w życiu księdza?

Mówiąc o parafii, musieliśmy przeorganizować wiele rzeczy, zwłaszcza tych dotyczących możliwości przyjmowania pielgrzymów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przez to nasza parafia, jako jedna z kilku w mieście, stała się znana i otwarta na cały świat. Te zmiany ciągle się dokonują, staramy się stworzyć pielgrzymom godziwe warunki modlitwy i zatrzymania się tutaj. To, jeśli chodzi o sprawy zewnętrzne. Ale to, co najważniejsze, dotyczy spraw wiary. Jako proboszcz mogę poświadczyć o wielkiej przemianie duchowej wielu naszych wiernych, mieszkańców miasta i nie tylko. Mamy świadectwa ludzi, którzy otrzymali tutaj wiele łask. Mowa jest o nawróceniach, przemianie życia, pojednaniu, uwolnieniu z nałogów i innych. Jednym z ważnych owoców jest adoracja wieczysta, którą zaproponowali sami wierni. I tak, już od 3 lat, przez całą dobę ludzie przychodzą na adorację Najświętszego Sakramentu i modlą się. Jeśli chodzi o moje życie, to coraz bardziej uświadamiam sobie, że jestem chrześcijaninem w drodze. To zobowiązuje do ciągłej przemiany życia, na wzór Jezusa. Ten znak umacnia mnie w tym dziele, bo zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe. Chyba wszyscy mamy z tym problem. Dziękuję też Bogu za ten znak, ponieważ on wiele zmienia w moim życiu.

W jakim stopniu to wydarzenie wpłynęło na świadomość tego, czym jest Eucharystia?

Z tego znaku wydobywamy prawdę o tym, czego Kościół naucza od początku, że Jezus jest realnie obecny w Eucharystii. On tu jest! W Komunii św. przyjmujemy Jego ciało i Jego krew. Fragment mięśnia sercowego w stanie agonii uświadamia nam, że Eucharystia jest nie tylko ucztą, ale jest ofiarą. Podczas Mszy św. Jezus tu i teraz oddaje siebie za nasze grzechy. Wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania uobecniają się podczas każdej Eucharystii. W tym kierunku podejmujemy w sanktuarium formację, katechezy. Są to spotkania z grupami pielgrzymkowymi, osobami indywidualnymi. Prowadzimy dni skupienia, rekolekcje. Jesteśmy też zapraszani na spotkania, konferencje, odczyty, podczas których dajemy świadectwo, ale też głosimy naukę o Eucharystii. Prowadzimy działalność wydawniczą, dotyczącą tego wydarzenia i w ogóle Eucharystii. Przed nami z pewnością jest jeszcze wiele pracy.

A jak pandemia odcisnęła się na życiu sanktuarium?

Nasze sanktuarium, podobnie jak i inne w Polsce i na świecie, odczuło jej skutki i izolacji. Ruch pielgrzymkowy przez ostatni rok niemal całkowicie zamarł. Na szczęście w ostatnim czasie na nowo zaczyna się ożywiać. Analizując jednak ten czas zatrzymania, mogę powiedzieć, że przyczynił się on m.in. do tego, że odwiedziło nas kilka grup telewizyjnych, które przygotowywały programy, filmy dotyczące Eucharystii i cudów eucharystycznych. Pan Jezus podsyłał nam tych ludzi, aby pomimo ograniczeń, prawda o Eucharystii szła w świat. Myślę, że w ten sposób Jezus przekonuje nas, że Jego ofiary nic nie jest w stanie powstrzymać, że w każdej sytuacji może umacniać wiarę w jego realną obecność w Eucharystii. Tak to widzę.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hoppenwalde – Pasewalk

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Erzbistum Berlin

Klaudia Wildner-Schipek (druga od prawej), proboszcz Marek Malesa i zespół z Centrum Spotkań w Löcknitz

Klaudia Wildner-Schipek (druga od prawej), proboszcz Marek Malesa i zespół z Centrum Spotkań w Löcknitz

Przekraczając przejście graniczne w Lubieszynie, dostajemy się wprost na rozległy obszar parafii Hoppenwalde – Pasewalk (1640 km2).

Mieszka tu 3220 katolików z czego 1450 to Polacy. W parafii jest osiem miejsc, w których sprawuje się Eucharystię: Mariä Himmelfahrt (Hoppenwalde), Herz Jesu (Torgelow), St. Otto (Ueckermünde), St. Stephanus (Blumenthal), St. Otto (Pasewalk), Heilige Familie (Strasburg), Mariä Geburt (Viereck), Centrum Spotkań (Löcknitz). W roku bieżącym 28 dzieci przygotowywało się do pierwszej Komunii Świętej, a 27 młodych ludzi do sakramentu bierzmowania. To optymistyczne dane. Duszpasterstwo prowadzi tu trzech kapłanów: proboszcz Marek Malesa oraz wikariusze Johannes Rödiger i Witold Wójcik.

CZYTAJ DALEJ

Ile kosztuje ogrzewanie w kościele?

2022-01-03 12:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 18-19

[ TEMATY ]

ogrzewanie

Grażyna Kołek

Ogrzewanie świątyń to komfort, na który nie każda parafia może sobie pozwolić. W kościołach jesteśmy przyzwyczajeni do ofiar co łaska, ale proboszcz rachunki musi płacić bardzo konkretne. Ile kosztuje ciepło na Mszy św.?

Proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela ogrzewanie świątyni włącza w każdą sobotę, by wierni w niedzielę mieli zapewnione komfortowe warunki podczas modlitwy. Parafia korzysta z miejskiego ciepła systemowego, bo w centrum stolicy innej możliwości nie ma. – Koszt takiego ogrzewania to ok. 5 tys. zł miesięcznie w sezonie grzewczym i ok. 1,4 tys. zł poza sezonem. To jest bardzo duży wydatek w budżecie parafii, zwłaszcza teraz, w czasach pandemii. Większość moich parafian to osoby starsze, które w obawie o swoje życie i zdrowie wybierają uczestnictwo we Mszy św. transmitowanej w telewizji – mówi proboszcz ks. prał. Bogdan Bartołd.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję