Reklama

Niedziela Kielecka

Patron na trudne czasy

Rycerstwo Niepokalanej (MI) diecezji kieleckiej pielgrzymowało do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa.

Niedziela kielecka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niepokalanów

Ks. Sebastian Seweryn

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Datę spotkania, 24 lipca, wyznaczono w bliskości 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Kaleta.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Nie umarł oddał życie” podkreślał, że nie byłoby tego heroicznego czynu, gdyby nie było rodziny silnej Bogiem, wcześniejszego życia wypełnionego ofiarnością i całkowitym zawierzeniem Bogu przez Maryję. Maksymilian sam się „dał na śmierć z miłości”. – W tym bezprecedensowym akcie heroizmu uwidoczniło się najszlachetniejsze świadectwo, jakie człowiek może dać Chrystusowi. Maksymilian upomniał się o ludzką godność w miejscu, w którym szczególnie starano się ją zniszczyć – wyjaśniał.

Zaznaczył, że to patron na nasze trudne czasy, gdy „coraz częściej jesteśmy świadkami powstawania teorii opowiadających się za całkowitą autonomią w dziedzinie tworzenia nowych norm dotyczących życia ludzkiego i gdy zatrważająco nasilają się dążenia lekceważące zasady etyki chrześcijańskiej”. – On powiedział Panu Bogu „tak”, dlatego łaska Boża uzdolniła go do rzeczy wielkich – mówił, zachęcając, aby świadczyć o Chrystusie w życiu społecznym.

Reklama

Prezes MI w diecezji – Antoni Garstka z parafii Tumlin zauważa, że program Maksymiliana i jego głębokie ideały wciąż są aktualne i stara się, żeby były one obecne w jego życiu. – Zdumiewające są jego miłość do człowieka i pogoda ducha – wymienia. Odkrywa nowe aspekty jego świętości. Powiedział, że pielgrzymka dostarczyła uczestnikom wielu duchowych przeżyć. Bardzo wymowny był spektakl pt. Każdą łzę otrze Bóg z ich oczu (Ap 7, 17a), przygotowany w oparciu o relacje świadków procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Maksymiliana oraz konferencja Św. Maksymilian – patron rodzin o. Mariusza Słowika, asystenta narodowego MI. Przybliżył on środowisko rodzinne i rodzinę zakonną Maksymiliana, które kształtowały jego drogę do świętości i oddania życia za rodzinę.

Do Niepokalanowa pielgrzymowało 120 osób, głównie członków MI. Asystent diecezjalny MI – ks. Sebastian Seweryn z parafii św. Wojciecha zauważył, że chociaż w regularnej formacji w MI uczestniczy mniej osób niż przed laty, to krąg przynależności do Rycerstwa jest dużo większy. Wiele nosi po prostu medalik i odmawia codziennie modlitwę: „O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta...”. Podkreśla, że warto przypominać program Rycerstwa, że wszelkie łaski od Boga przychodzą do nas przez Maryję. Nazwa „Rycerstwo” odnosi się do walki duchowej. Maksymilian dostrzegł zło, które szerzyło się w jego czasach. Proponował walkę miłością i modlitwą z nieprzyjaciółmi Kościoła świętego, poprzez cześć do Maryi i zwalczanie zła szlachetnymi metodami. Ten program jest zawsze aktualny – mówi. Rycerstwo spotyka się na modlitwie w drugie soboty miesiąca w kościele Jana Pawła II w Kielcach.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja Najświętszego Sakramentu zablokowana przez Google!

[ TEMATY ]

adoracja

Niepokalanów

EWTN

Artur Stelmasiak/Niedziela

W dniu 22 października 2022, Google Inc. wyłączył bez żadnego ostrzeżenia kanał telewizji katolickiej EWTN Polska, znajdujący się na platformie YouTube.

Kanał telewizji EWTN gromadzi od 4 lat na codziennej nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, transmitowanej na żywo z Kaplicy w Niepokalanowie, blisko milion użytkowników miesięcznie. Kaplica ta odegrała niezwykłą rolę podczas epidemii Covid-19, podtrzymując i dając nadzieję milionom ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję