Reklama

Niedziela Kielecka

Latarnia wskazująca kierunek do Boga

Wspólnota parafialna w Bęczkowie wzbogaciła się o relikwie św. Jana Pawła II. Podczas uroczystej Mszy św. wielokrotnie podkreślano, że to wielka łaska i wielkie zobowiązanie.

Niedziela kielecka 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

TER

Relikwiarz stanął w centralnym miejscu w prezbiterium

Relikwiarz stanął w centralnym miejscu w prezbiterium

Na tę uroczystość mieszkańcy parafii pod wezwaniem św. Jan z Dukli w Bęczkowie czekali od dawna. Przygotowywali się do tego wydarzenia, aby godnie przyjąć relikwie Papieża Polaka. W dniu uroczystości, trasa przejazdu pamiątkowego samochodu, którego używał Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski, była barwnie udekorowana do samego kościoła. Samochodem od granic parafii jechali kapłani wraz z relikwiarzem. Uroczystości wprowadzenia relikwii rozpoczęły się uroczystą Sumą, której przewodniczył ks. Tomasz Jarosz z Rzymu. We Mszy św. licznie wzięli udział mieszkańcy parafii, nie wszyscy zmieścili się w świątyni. Homilię wygłosił ks. Jarosz. Jak zauważył, w dzisiejszym świecie panuje kult doskonałości. „Trzeba być ładnym, trzeba być zdrowym, wysportowanym bez jakiejkolwiek skazy” – mówił. Zwracając się do zebranych powiedział, że: – Bóg, droga siostro, drogi bracie, nie kocha cię za to, że jesteś doskonały, Bóg kocha cie, dlatego że jesteś. On nie chce żebyś się przedstawiał jako doskonały, Bóg chce żebyś był prawdziwy, żebyś był sobą. Człowiek prawdziwy to taki człowiek, który widzi to, co ma w sobie dobre i szlachetne, ale także dostrzega swoje słabości, widzi swój upadek widzi swój grzech – podkreślił. – Człowiek wiary to taki, którego świadomość słabości nie przewyższa, ale „każe mu iść do przodu”, „każe uchwycić się miłosiernej ręki Boga, Który zawsze pochyla się nad naszym cierpieniem i złem, nad grzechem, którego się dopuszczamy”.

Co to wydarzenie nam mówi?

Nawiązując do wprowadzonych relikwii św. Jana Pawła II pytał: Co to wydarzenie nam mówi? Czy te relikwie są tylko manifestacją tego, że Jan Paweł II był dla nas kimś ważnym? Jest to też wyraz naszej wiary w moc świętych – powiedział, dodając, że „kiedy święci żyją między nami na ziemi, odkrywają swoją świętość, wzmacniając świętością swoją wspólnoty, w których żyją, wzmacniając świat. Ale po śmierci, kiedy Kościół ich ogłasza świętymi, my dalej możemy z ich dobra korzystać, możemy prosić ich o potrzebne łaski przez ich wstawiennictwo, o potrzebne dary, żeby uprosili u Pana Boga, abyśmy na drodze do nieba nie ustali. Ks. Jarosz przytaczał przykłady cudów, które dokonały się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Zachęcał wszystkich, aby powierzali mu swoje troski. – To wielka łaska dla waszej parafii, że macie relikwie św. Jana Pawła II, przy których możecie w sposób szczególny się modlić – powiedział. Życzył wszystkim, by: „te relikwie w świecie, który cały czas się zmienia, były latarnią wskazująca kierunek do Boga”.

Reklama

Radosne świętowanie

Na zakończenie Mszy św. ks. Jarosz pobłogosławił wszystkich relikwiami św. Jana Pawła II. Podczas Mszy św. ks. Jarosz poświęcił kilkuletnie drzewko dębu szypułkowego „Jan Paweł II”. Sadzonka została wyhodowana z żołędzi zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce dębu „Chrobry”, pobłogosławionych 28 kwietnia 2004 r. w Watykanie przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Drzewko zostało zasadzone przed kościołem na pamiątkę tej podniosłej uroczystości. Po Mszy św. rozpoczął się festyn rodzinny. Można było usiąść na samochodzie papieskim, zrobić sobie zdjęcie, a także posmakować słodkości. Gospodynie przygotowały wspaniałe wypieki, częstowano kawą, grała orkiestra, wszyscy świetnie się bawili. O godz. 15 w kościele przy relikwiach św. Jana Pawła II odbyło się uwielbienie, które poprowadziła wspólnota Guadalupe z Lublina.

Ks. Stanisław Zieliński proboszcz parafii w Bęczkowie. To wyjątkowa, wzruszająca uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II otrzymanych z rak kard. Stanisława Dziwisza. Na tę uroczystość przygotowywaliśmy się już od wielu lat. Było w nas pragnienie, aby w naszej świątyni, w której kult św. Jana Pawła II rozpowszechniał się i był dość mocny, zostały wprowadzone relikwie świętego papieża. Jan Paweł II jest związany z nasza parafią, w 1999 r. w Sandomierzu poświęcił kamień węgielny pod nasz kościół, a dwa lata wcześniej poświęcił relikwie św. Jana z Dukli, które obecnie są w naszej parafii. Mam nadzieję, że dzięki temu, iż w naszym kościele są relikwie papieża Polaka, jego kult będzie się szerzył. Tym bardziej, że od dzisiaj jeden dzień w każdym miesiącu będzie poświęcony czuwaniu i modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Tadeusz Kmieć, mieszkaniec Bęczkowa, jeden z budowniczych kościoła

Wcześniej należeliśmy do parafii Leszczyny. Dawniej nie było tylu samochodów i na Msze św. do kościoła św. Jacka w Leszczynach chodziliśmy sześć kilometrów w jedną stronę, lub na skróty polami, to było bardzo uciążliwe. Od dawna chcieliśmy, żeby u nas powstał kościół, ale zawsze był problem, czy w jednej wsi może powstać parafia? Czy mieszkańcy naszej miejscowości będą w stanie wybudować kościół? Dyskusje trwały i w końcu zapadła decyzja, że musimy się zmobilizować i zrealizować plany. Ksiądz biskup wyraził zgodę, wydał dekret o utworzeniu parafii. Najpierw powstała kaplica, teraz w tym miejscu jest nasza wiejska świetlica. Wybudowaliśmy ją szybko i w niej kilkanaście lat odprawiana była Msza św. Później wybudowaliśmy plebanię, żeby ksiądz miał gdzie mieszkać. W końcu po latach przygotowań rozpoczęliśmy budowę kościoła. Został do nas oddelegowany ksiądz, ponieważ wcześniej pomagał nam w załatwianiu wszystkich spraw ks. proboszcz Wojtasiński z Leszczyn, który obecnie przebywa w Domu Księży Emerytów w Kielcach. To był dla całej miejscowości liczącej niewiele ponad tysiąc osób olbrzymi wysiłek. Sami, własnymi siłami budowaliśmy kościół. Ale pamiętam, że entuzjazm był olbrzymi. Były takie dni, że na budowę przychodziło 60 lub 70 osób. To dzięki mobilizacji wszystkich udało się go wybudować. Nadal trwają prace upiększające kościół, są prace wykonywane na terenie kościelnym, i mieszkańcy chętnie w t

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie w klasztorze

Niedziela podlaska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

relikwie św. Jana Pawła II

Monika Kanabrodzka

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszenie bp. Piotra Sawczuka i ks. proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym, u boku którego przez ostatnich 10 lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. Jak zauważył abp Mokrzycki: „Św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”. Metropolita podkreślił, że święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję