Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźcie dla siebie dobrzy, miłosierni...

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały w tym roku do słów „Eucharystia sakramentem miłości”.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Cmolas

Alina Ziętek-Salwik

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Procesja liturgiczna z feretronami i wieńcami dożynkowymi

Uroczystości, które trwały od 5 do 8 sierpnia tradycyjnie skupiły rzesze wiernych – parafian i pielgrzymów, nie brakło też gości zagranicznych. Wokół ołtarza zgromadziło się wielu kapłanów, przybyli księża rodacy, a także ks. Jacek Kędzior, misjonarz z Papui-Nowej Gwinei.

Uroczystości rozpoczęto 5 sierpnia dziękczynną Mszą św. za księży przeżywających jubileusze kapłaństwa, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego w dniu następnym zgromadziła przede wszystkim osoby starsze i chore. Mszę św. na cmentarzu parafialnym, ze względu na pogodę, trzeba było przenieść do świątyni. Natomiast wieczorem odprawiona była Droga Krzyżowa w parku sanktuaryjnym. Hasłem uroczystości 7 sierpnia były słowa: „Rodzina Bogiem silna, atom Boga”. Jak zaznaczył cmolaski proboszcz ks. Marek Kędzior, małżeństwo to sakrament miłości: małżonków i dzieci. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Przed ołtarzem polowym umieszczono Dzwon Nienarodzonych.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Suma odpustowa w intencji m.in. samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana była pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. W homilii biskup nawiązał do święta Przemienienia Pańskiego i mówił o ludzkim powołaniu do doskonałości. – Samo określenie – przemienienie – kojarzy nam się z czymś pozytywnym, czymś dobrym – zaznaczył. Następnie przypomniał osobę Eliasza, który przez całe życie walczył o prawdę, zwłaszcza o prawdę o Bogu Jahve, który ma prawo sprawować rządy nad światem. Jako Stwórca jest jedynym Dawcą prawa natury, jest Panem życia i śmierci, może domagać się przestrzegania prawa i sprawiedliwości. Eliasz z odwagą piętnował wady i niewierności swoich rodaków, w tym grzech bałwochwalstwa, i wzywał do przemiany życia. Wyraził to także św. Paweł: „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni, przebaczajcie sobie tak, jak przebaczał Jezus Chrystus”. Porzucić trzeba gorycz, złość, wrzaskliwość, znieważanie, złą mowę na rzecz nowego stylu stworzonego przez Chrystusa. Oto program dla każdego, kto chce coś zmienić w sobie, ojczyźnie, Kościele. Wieczorem na placu sanktuaryjnym odbył się koncert Psalmów Dawidowych.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust u św. Stanisława

Niedziela sosnowiecka 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Piotr Lorenc/Niedziela

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi odbyły się uroczystości odpustowe.

Uroczystość odpustowa to zawsze wielkie duchowe święto dla parafii. W naszym przypadku to wielkie święto dla całego miasta, bowiem nasz odpust jest obchodzony od kilkuset lat. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć od kiedy, ale pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi pochodzi z 1260 r. – podkreślił ks. Jarosław Wolski, proboszcz czeladzkiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję