Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Matka zmian na lepsze

W kaplicy na „Dorotce” w Będzinie-Grodźcu świętowano tradycyjny odpust.

Niedziela sosnowiecka 34/2021, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

odpust parafialny

Zuzanna Ciopalska

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

Orędowniczko nasza z galilejskiej Kany, uproś ludowi Twemu nowy cud przemiany. Aby Ojczyzny naszej drugie tysiąclecie, zjednało Kościołowi wolność w całym świecie”. Hymn wieńczący Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, którego ostatnią zwrotkę przytaczam, znalazłem kiedyś w starym pielgrzymkowym śpiewniku. Powstał on w czasie Wielkiej Nowenny Tysiąclecia przed millenium Chrztu Polski. Obecnie śpiewa się go w niewielu kościołach. Jakoś podświadomie i uparcie „chodzi” za mną ta fraza określająca Maryję jako matkę mogącą uprosić zmianę. Zmianę na lepsze – prawdziwą przemianę życia... Cudowną przemianę, bo chyba rzeczywiście w dzisiejszych czasach, jak nigdy wcześniej, skala zapotrzebowania na Bożą interwencję zdaje się być przeogromna.

Cóż więc zrobić, by zmienić swoje życie? By woda naszego życia stała się winem? By nasza Ojczyzna na nowo stała się strażnikiem Ewangelii, przedmurzem chrześcijaństwa? Trzeba udać się do Maryi! Wiedzą o tym doskonale ci, którzy od lat pielgrzymują na „Dorotkę”. Właśnie na tym wzgórzu górującym nad Zagłębiem Maryja w wizerunku z pierścionkiem na palcu określana jest jako Matka Boża Dobrej Przemiany.

Odpust

W remontowanej i z roku na rok piękniejącej kapliczce wierni z Będzina-Grodźca (i nie tylko) gromadzą się 6. dnia każdego miesiąca. Program nabożeństwa zawsze obejmuje Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Mszę św. 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, po Eucharystii obraz Matki Bożej, jak co roku przeniesiono w uroczystej procesji do kościoła parafialnego.

Reklama

Główna część odpustu odbyła się w niedzielę 8 sierpnia. Obraz Maryi wrócił na wzgórze, gdzie odprawiono Mszę św., której przewodniczył ks. Karol Nędza, nowo mianowany wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin sosnowieckiej kurii. W homilii kaznodzieja zwrócił uwagę, że polskie słowo „przemienienie” nie oddaje całości greckiego „metemorfothe”, które ma o wiele głębsze znaczenie. – Termin grecki oznacza dokładnie „zmienić formę zewnętrzną, kształt; przejść z jednej formy zewnętrznej do drugiej”. Chrystus okazał się tym, kim jest w swojej naturze i istocie – Synem Bożym. Ukazał swoją prawdziwą istotę, przemienił swoją naturę wobec tych, których tam wyprowadził, ukazał uczniom swoją prawdziwą twarz i oblicze. To pozwoliło Apostołom zrozumieć, jak mizerne i niepełne były ich wyobrażenia o Bogu, i dać chwilę bliskości z Chrystusem, by ich wiara nie zachwiała się – mówił ks. Nędza. – Na każdym z biblijnych szczytów dzieje się coś niezwykłego, co ma wielkie znaczenie dla relacji między Bogiem i człowiekiem. Także tutaj, na górze „Dorotce”, może się dla nas dokonać coś niezwykłego, jeśli przyjmujemy eucharystyczny Chleb i pozwolimy Mu przemienić nasze serce – dodał kaznodzieja.

Piękniejący kościółek

– W 2035 r. będziemy przeżywali 400-lecie kościółka na „Dorotce”. Jestem przekonany, że do tego czasu to miejsce, wraz z całym otoczeniem, będzie prawdziwą perłą Zagłębia – mówi ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, któremu podlega kaplica. Póki co w tym roku zakończone zostaną prace zewnętrzne i w najbliższym otoczeniu świątyni. Obecnie trwa wymiana dachu oraz montaż kanalizacji. Dzięki prowadzonym pracom kościół jest otwarty, więc można zajrzeć do środka. Choć wnętrze nie przedstawia wartości historycznej, to na pewno warto pomodlić się u stóp Maryi, która już w najbliższych latach będzie tu miała godny dom. Wierzymy, że dzięki talentom proboszcza i opiece Matki Bożej miejsce to także w środku zmieni się nie do poznania.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal, który łączy ludzi

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Będzin

Piotr Wyparło/MFKiP

Warto zrobić sobie w połowie stycznia drugie Święta Bożego Narodzenia

Warto zrobić sobie w połowie stycznia drugie Święta Bożego Narodzenia

Z ks. Piotrem Pilśniakiem – rozmawia Jarosław Ciszek.

Jarosław Ciszek: Po co nam kolędy i pastorałki?

Ks. Piotr Pilśniak: Ksiądz Jan Twardowski na pytanie po co są Święta Bożego Narodzenia i po co śpiewamy kolędy, pisał: „Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać”. Kolędy są nośnikiem radości i przeniesieniem biblijnych treści do codzienności, a przede wszystkim łączą niebo z ziemią i ludzi między sobą.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję