Reklama

Głos z Torunia

Do św. Rocha

Zazwyczaj trasy pątników prowadzą do miejsc kultu maryjnego, z Jasną Górą na czele, jednak pielgrzymi z Gostkowa wybrali się do Brzezinka, by uczcić św. Rocha.

2021-08-31 12:09

Niedziela toruńska 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Małgorzata Rebain

Parafianie z Gostkowa powrócili do tradycji pieszego pielgrzymowania

Parafianie z Gostkowa powrócili do tradycji pieszego pielgrzymowania

Wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie pod przewodnictwem proboszcza ks. Pawła Borowskiego 22 sierpnia pielgrzymowali do sąsiedniego Brzezinka, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci patrona tamtejszej kaplicy – św. Rocha. Na pielgrzymim szlaku towarzyszył im zespół muzyczny z toruńskiej pielgrzymkowej grupy żółtej.

Szli dorośli, młodzież i dzieci, łącznie ponad sześćdziesiąt osób. Wszyscy ze śpiewem na ustach, radością w sercu i wiarą, że św. Roch, patron chroniący od zarazy, wyprosi dla nas i całego świata łaskę wyjścia obronną ręką z pandemii oraz jej skutków, przede wszystkim tych dotyczących sfery duchowej i kryzysu wiary.

Wystarczy zaufać

Reklama

W homilii sumista ks. kan. Bronisław Dawicki wskazywał wiernym, jak ważne jest zaufanie Bożej Opatrzności wzorem św. Rocha, który w najbardziej kryzysowym momencie życia, kiedy wszyscy się od niego odwrócili, nie przestał wierzyć, że jest Ktoś, kto nad nim czuwa i nie pozwoli mu umrzeć. Wystarczy zaufać Bogu, a On się wszystkim zajmie i da nam to, czego potrzebujemy, choć czasem będzie nam się wydawało, że nasze modlitwy nie są wysłuchane, bo nie zawsze to, czego chcemy, jest tym, co jest nam tak naprawdę potrzebne. Trzeba tylko uwierzyć w Boży plan.

Pod kaplicą znajduje się źródełko św. Rocha. Każdy z nas mógł zaczerpnąć wody, wierząc w to, że ma ona moc uzdrowienia ciał i dusz.

Ksiądz kan. Miłosz Wardziński, proboszcz parafii św. Mikołaja, podziękował przybyłym z Gostkowa za powrócenie do pięknej tradycji pielgrzymowania i czczenia św. Rocha, wyrażając nadzieję, że będzie to kultywowane co rok.

Reklama

Zachęcamy więc do wspólnego pielgrzymowania.

Peregrynacja

Przeżywamy czas peregrynacji obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji. W nadchodzącym tygodniu obraz nawiedzi następujące parafie:

5 września – parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem 6 września – parafia św. Wojciecha w Rogóźnie 7 września – parafia św. Bartłomieja Apostoła w Szembruku 8 września – parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szynwałdzie 9 września – parafia Matki Bożej Fatimskiej w Strzelcach 10 września – parafia św. Barbary w Świętem 11 września – parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie 12 września – parafia św. Wawrzyńca w Szczepankach red.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na imieniny Matki

2021-08-31 12:09

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi z grupy błękitnej w drodze do Maryi

Pielgrzymi z grupy błękitnej w drodze do Maryi

W drugim członie 30. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki z Będzina pątnicy dotarli na Jasną Górę w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Zagłębiowski charakter pielgrzymki znakomicie podkreśliła obecność Orkiestry Górniczej „Piast” z Bierunia, która weszła do częstochowskiego maryjnego sanktuarium razem z grupą dekanatu św. Barbary w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję