Reklama

Niedziela Lubelska

Bądźcie wierni

W przeddzień wspomnienia św. Stanisława Kostki, święta patronalnego XXI LO zwanego Biskupiakiem, uczniowie I klas wraz ze społecznością szkoły modlili się na Mszy św. w archikatedrze i składali ślubowanie.

2021-09-22 07:48

Niedziela lubelska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

nowy rok szkolny

Ewa Kamińska

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Uroczystą Eucharystię celebrował bp Mieczysław Cisło wraz z ks. dyrektorem Grzegorzem Strugiem oraz księżmi nauczycielami Grzegorzem Różyło i Michałem Baińskim w intencji całej społeczności liceum.

W homilii biskup przywołał nowych błogosławionych, s. Różę Czacką i kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy nie załamywali się w trudnościach. Podkreślił także, że przykładem dla młodych może być patron szkoły św. Stanisław Kostka, który z wielką determinacją dążył do świętości, nawet wbrew woli rodziców. Pieszo dotarł do Rzymu, by wstąpić do upragnionego zakonu Jezuitów. Po roku umarł w opinii świętości. Wyróżniał się wśród rówieśników. Poznano go jako młodzieńca inteligentnego, wykształconego, utalentowanego, przyjaznego, radosnego, ale niezwykłego w swojej wierze, odpowiedzialności i ideałach. Żył w czasie wielkiego zamętu spowodowanego reformacją. – Może być wzorem dla was także dziś w mądrym podejściu do nauki, jako przygotowaniu do służby innym, w osobistej pobożności i trwaniu przy wierze, gdy inni jej zaprzeczają, a nawet wyśmiewają. W wierności nawet małym rzeczom i w pragnieniu wielkich rzeczy – powiedział bp Cisło.

Reklama

Jako jeszcze jeden przykład do naśladowania podał biskup bł. Carla Acutisa, geniusza komputerowego, zwykłego nastolatka, jednak wyróżniającego się głęboką wiarą i zaufaniem Bogu. Internet stał się dla niego narzędziem ewangelizacji, choć zdawał sobie sprawę z jego ciemnej strony. Kiedy umierał w wieku 15 lat na białaczkę, niczego się nie bał. Mówił, że jest szczęśliwy, bo nie zmarnował ani jednej chwili na sprawy, które nie podobają się Bogu.

– Bądźcie wierni, stawajcie przy Jezusie, jak św. Stanisław Kostka. Miejcie odwagę mówić o Jezusie innym i być apostołami – powiedział bp Mieczysław.

Pod koniec Eucharystii ks. Dyrektor dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej Katedralnej całej społeczności XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowy rok z nowym patronem

2021-09-22 07:48

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

inauguracja

nowy rok szkolny

Joanna Ferens

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Szkoła Podstawowa w Bukowinie podczas inauguracji roku szkolnego przeżywała uroczystość nadania placówce imienia Hetmana Jana Zamojskiego.

Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – słowa Henry’ego Forda stały się mottem uroczystości, która odbyła się w Bukowinie w Gminie Biszcza.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Kazimierz Buchalik

2021-10-15 23:22

[ TEMATY ]

ks. Kazimierz Buchalik

ks. Adrian Put

śp. ks. Kazimierz Buchalik

śp. ks. Kazimierz Buchalik

W czwartek 14 października 2021 r. w szpitalu w Międzyrzeczu, w 86. roku życia i 59. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Kazimierz Buchalik, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Kazimierza Buchalika odbędą się w czwartek 21 października 2021 r. w parafii pw. Chrystusa Króla Gorzowie Wlkp. według następującego porządku:

CZYTAJ DALEJ

Ten dzień zapisze się złotymi zgłoskami w historii Krosna Odrzańskiego

2021-10-16 15:17

[ TEMATY ]

patronat

św. Jadwiga

Krosno Odrzańskie

Karolina Krasowska

Marek Cebula prezentuje dekret ustanawiający św. Jadwigę patronką Krosna Odrzańskiego

Marek Cebula prezentuje dekret ustanawiający św. Jadwigę patronką Krosna Odrzańskiego

W Krośnie Odrzańskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi.

Tegoroczne uroczystości były o tyle wyjątkowe, gdyż połączone z nadaniem miastu przez Stolicę Apostolską oficjalnego patronatu św. Jadwigi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję