Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczyste przyrzeczenie Strzeleckie w Chojnowie

Dzień 9 września, był wyjątkowy dla Strzelców z chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, noszącej imię 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Tego dnia dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie.

Niedziela legnicka 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Chojnów

Drużyna Strzelecka

Archiwum drużyny

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Bocznica wyzwolenia przez 19 Pułk Piechoty Odsieczy Lwowa miasta Busk z rąk armii samozwańczej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej przypada na 9 września. Dlatego właśnie w tym dniu, w obecności rodziców, bliskich i zaproszonych gości, dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie strzeleckie, stając się pełnoprawnymi członkami chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Przy tej okazji wręczono również awanse za zaangażowanie w działalność chojnowskiej drużyny.

Przysięga

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Piotra i Pawła Mszą św., podczas której redemptorysta ks. Kazimierz Głaz (por. rez. kapelan Armii Krajowej i major Związku Strzeleckiego) głosił nauki w ramach prowadzonej w parafii renowacji misji świętych.

Następnie uroczystość przeniosła się do kwatery strzeleckiej, w budynku Powiatowego Zespołu Szkół przy ul. Poźniaków i na boisko szkolne.

Dwóch rekrutów, zgodnie z rozkazem organizacyjnym na wniosek komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej kpt. ZS Czesława Dula, po potwierdzeniu odpowiedniego poziomu wyszkolenia strzeleckiego, mogło wypowiedzieć słowa Roty przyrzeczenia strzeleckiego. To słowa, które wyznaczają rytm życia. Dla każdego Strzelca, są to słowa zobowiązania do służby na rzecz państwa, to drogowskaz moralnego i honorowego postępowania.

Rota

Tekst Roty odczytał diecezjalny kapelan Związku Strzeleckiego diecezji legnickiej, ks. por. ZS Łukasz Świerniak. Młodzież z przejęciem słowa te powtarzała, jako swoje własne, w obecności majora ZS ks. por. rez. kapelana AK Kazimierza Głaza, honorowego członka ChDS por. rez., członka AK Czesława Bielawskiego, oraz komendy, strzelców ChDS oraz rodzin strzelców i rekrutów.

Składając przyrzeczenie, strzelcy jednocześnie zobowiązali się do przestrzegania zasad prawa strzeleckiego, zobowiązującego do służby Ojczyźnie, bycia wzorowym obywatelem i człowiekiem honoru, moralnego postępowania i szerzenia ideałów braterstwa i służby.

Reklama

Świętowanie

Na zakończenie był czas na wspólne ognisko. Wszystkim naszym strzelcom gratulujemy złożenia przyrzeczenia i otrzymanych awansów oraz życzymy wytrwałości w służbie naszej ukochanej Ojczyźnie.

Dodatkowym powodem radości wśród członków chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej była informacja, że jeden z nas wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe

Niedziela legnicka 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wypoczynek

Chojnów

Drużyna Strzelecka

Archiwum drużyny strzeleckiej

Udział w niedzielnej Eucharystii

Udział w niedzielnej Eucharystii

Chojnowska Drużyna Strzelecka po raz piąty zorganizowała aktywny wypoczynek, na który zaproszono młodzież strzelecką ze Strzegomia, Jelcza-Laskowic i Sycowa.

Odbyło się ono w dniach 13-16 lutego. Organizatorzy pragnęli dać młodym ludziom, często pochodzącym z niezamożnych rodzin, możliwość aktywnego spędzenia ferii.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję