Reklama

Kościół

Ochrona dzieci Bożych

W Warszawie odbyła się długo oczekiwana i szeroko komentowana w mediach konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

O wadze problemów poruszonych podczas trwającego 4 dni spotkania świadczy udział w nim członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, biskupów, wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, a także świeckich liderów, którzy działają na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w dwudziestu krajach naszego regionu Europy. Obecni byli reprezentanci Kościoła rzymskokatolickiego i Kościoła greckokatolickiego: z Polski, Albanii, Chorwacji, ze Słowenii, z Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

Nawrócenie duszpasterskie

Obrady, a raczej cykl wykładów i dyskusji, dotyczyły duchowych, teologicznych, prawnych i duszpasterskich aspektów kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez księży. Papież Franciszek w specjalnym liście do uczestników konferencji wyraźnie zakreślił kierunek spotkania – „by dobro pokrzywdzonych nie zostało zepchnięte na drugi plan względem źle pojętej troski o wizerunek Kościoła jako instytucji”. Wskazał na to także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który mówił o konieczności leczenia się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy ofiar. Dość długo wydawało się bowiem, że problem wykorzystywania seksualnego w Kościele ominął Europę Środkowo-Wschodnią. Niestety, obecnie to właśnie w naszym kraju ujawniono najwięcej spraw i toczy się najwięcej procesów. Jego międzynarodowy charakter wskazuje natomiast, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół. Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kard. Seán O’Malley, kapucyn, przekonywał o „konieczności nawrócenia duszpasterskiego”, które zaczyna się od uznania prawdy o tym, co się wydarzyło, i wysłuchania pokrzywdzonych. Dodał, że troska o ofiary nadużyć powinna być teraz priorytetem duszpasterskim Kościoła.

Ofiary i eksperci

Reklama

Na konferencji pojawili się też ludzie, którzy zostali skrzywdzeni przez duchownych. Jeden z nich, o. Tarsycjusz Krasucki, franciszkanin, wskazał m.in. na przewlekłość kościelnych procesów, brak informacji o ich przebiegu, a także na potrzebę przyznania pokrzywdzonym statusu strony, a nie wyłącznie świadka w postępowaniu kanonicznym. Dużo mówiono też o odpowiedzialności pasterzy. Myriam Wijlens, profesor prawa kanonicznego z Uniwersytetu w Erfurcie i członek Papieskiej Komisji, zwróciła uwagę, że gdy spogląda się w przeszłość, można dostrzec wiele błędów pasterzy w tym względzie. Znany czeski kapłan Tomáš Halík tłumaczył, że bagatelizowanie zjawiska i banalizowanie prawdy o nadużyciach seksualnych również przyczyniły się do potężnego kryzysu Kościoła w dzisiejszym świecie. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk przekonywał z kolei, że od właściwej reakcji struktur Kościoła zależy w pewnym sensie samo przetrwanie wspólnot wiary. Chodzi o to, by Kościół dokonał także refleksji teologicznej, która zdaniem prelegenta, jest niezbędna do zrozumienia problemu w pełni. Wyjaśnił on, że Kościół może się stać wiarygodny tylko wtedy, gdy w obliczu wielkiego zła będzie zdolny do pokuty. Ta bowiem prowadzi do autentycznej i głębokiej przemiany ludzi.

Do wiadomości papieża

Profesor Hanna Suchocka, która jest członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, w rozmowie z Radiem Watykańskim przyznała, że zasadniczym celem obrad było zebranie doświadczeń i zobaczenie, na jakim etapie są poszczególne państwa w zmaganiu się ze zjawiskiem pedofilii. Posłuży to komisji do wypracowania rozwiązań na przyszłość, które zostaną zaproponowane papieżowi.

Konferencję zorganizowały: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

2021-09-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona nieletnich: watykański „task force” dla Kościołów lokalnych

[ TEMATY ]

papież

episkopat

zgromadzenia

Ochrona małoletnich

Vatican News

Ojciec Święty ustanowił grupę zadaniową, tak zwany task force, która będzie pomagać episkopatom oraz zgromadzeniom zakonnym w przygotowaniu i aktualizacji wytycznych w sprawie ochrony nieletnich.

Podjęcie takiego kroku Franciszek zapowiedział już przed rokiem na watykańskim szczycie poświęconym temu problemowi.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

NATO/ Blinken: jeżeli Rosja najedzie Ukrainę, spotkają ją poważne konsekwencje ekonomiczne

2021-12-01 17:53

[ TEMATY ]

Rosja

źródło: pixabay.com

Władimir Putin

Władimir Putin

Mamy dowody na to, że Rosja planuje znaczne agresywne działania militarne przeciwko Ukrainie, a także działania mające zdestabilizować ten kraj od wewnątrz - oświadczył w środę w Rydze sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jeżeli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, spotkają ją poważne konsekwencje ekonomiczne - dodał.

"W ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała planowanie potencjalnych działań militarnych na Ukrainie, w tym rozmieściła wokół jej granic dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy" - powiedział Blinken na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję