Reklama

Niedziela Przemyska

Do apostolskich progów

Biskupi przemyscy przebywali w Rzymie w ramach wizyty ad limina Apostolorum.

Niedziela przemyska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

Ks. Adam Sycz

Biskupi metropolii przemyskiej w Rzymie

Biskupi metropolii przemyskiej w Rzymie

Biskupi całego świata średnio co 5 lat przyjeżdżają do Rzymu, aby spotkać się z papieżem i zdać sprawozdanie z sytuacji w diecezji. To także modlitwa przy grobach Apostołów. To właściwie pielgrzymka do ich relikwii. Dlatego też, obok spotkań w watykańskich dykasteriach, biskupi modlą się w rzymskich bazylikach, by za wstawiennictwem pierwszych uczniów Chrystusa wypraszać błogosławieństwo dla swoich diecezji.

Reklama

Najważniejszym momentem wizyty jest spotkanie z Papieżem. To podsumowanie całotygodniowej wizyty, a zarazem czas na wymianę doświadczeń oraz słuchanie głosu Następcy św. Piotra. Jak wspominał abp Adam Szal na antenie Radia Fara, był to niezwykle mocny akcent całej wizyty: – Mocnym akcentem podczas wizyty była rozmowa z Ojcem Świętym. Trwała ona ok. 2 godzin, a zatem była dość długa. Wspominam tę wizytę z perspektywy przemyskiej, ponieważ na samym początku, kiedy Ojciec Święty spotkał się z nami, dotknął krótkiego wprowadzenia, mówiąc: „mówcie to, co wam leży na sercu, co jest w waszym wnętrzu”. Każdy mógł zgłosić się, by powiedzieć swoje spostrzeżenia. Nie wiem skąd wzięła mi się ta odwaga, bo jako następny po abp. Stanisławie Budziku z Lublina, który zagaił tę rozmowę, który wyraził wdzięczność naszej Ojczyzny za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, wykorzystałem ten moment i włączyłem się, podpierając tę wypowiedź, mówiąc, że dziękujemy za beatyfikację, i wspomniałem, że u nas, na Podkarpaciu organizowane są dziękczynienia za dar beatyfikacji. Miałem na myśli piękną uroczystość w Jodłówce, gdzie Róże Różańcowe dziękowały za dar beatyfikacji wielkiego Czciciela Matki Bożej. Wspomniałem także o tym, że są nowi kandydaci na ołtarze i chciałem też na tym forum niezwykłym wspomnieć o rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej. Wspomniałem także o tym, że są następni kandydaci, mając na myśli służebnicę Bożą Annę Jenke, wymieniając Ojcu Świętemu Julię Buniowską – męczennicę z Majdanu Sieniawskiego – wspominał metropolita przemyski.

Arcybiskup Adam Szal mówił także o serdecznej atmosferze spotkania z Papieżem: – W ogóle atmosfera spotkania była nadspodziewanie życzliwa, i kiedy żegnaliśmy się z Ojcem Świętym, zdobyłem się na odwagę i powiedziałem, że dziękujemy Ojcu Świętemu za to, że czuliśmy się jak na spotkaniu z Ojcem. Myślę, że to wypływało z mojego wewnętrznego przekonania. Nie tylko mojego, bo kiedy rozmawialiśmy z innymi biskupami o tej audiencji to doszliśmy do przekonania, że podniosła ona nas na duchu. Zresztą Ojciec Święty wyraźnie powiedział: „wiem, że w wielu przypadkach biskupi cierpią w Polsce, że są atakowani przez media” i życzył nam takiej siły, odwagi, mówiąc także o bardzo ważnej wskazówce, którą zapamiętałem.

Ojciec Święty wspomniał, że trzeba abyśmy zachowali jedność przede wszystkim z Panem Bogiem, jedność w Episkopacie, jedność z kapłanami i jedność z wiernymi – opowiadał abp Adam Szal.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mówiliśmy papieżowi o korytarzach humanitarnych

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

ad limina Apostolorum

Vatican Media

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Druga grupa polskich biskupów na audiencji u Papieża

Kwestia korytarzy humanitarnych, o których uruchomienie polski Episkopat od dawna upomina się u władz, była jednym z tematów poruszonych podczas dzisiejszej rozmowy grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem. "Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu" - ujawnił po spotkaniu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego Przewodniczący KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas spotkania z uchodźcami: proszę, powstrzymajmy to pogrążanie się cywilizacji!

2021-12-05 12:20

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O niewystarczającej pomocy uchodźcom i obojętności względem ich losu, jako przejawach kryzysu współczesnej cywilizacji, mówił papież Franciszek podczas wizyty w Ośrodku Przyjęcia i Identyfikacji (Reception and Identification Centre) na wyspie Lesbos.

W swoim przemówieniu papież Franciszek stanowczo mówił o niewystarczających wysiłkach i wciąż obecnych uprzedzeniach, związanych z przyjmowaniem uchodźców na terenie Europy. Przypomniał, że kryzys migracyjny to problem, który dotyczy całego świata i, że, o ile innym kryzysom związanym z pandemią, czy zmianami klimatycznymi udaje się powoli stawiać czoła, o tyle "wszystko wydaje się być straszliwie nieudane, jeśli chodzi o migracje". Zwrócił uwagę, że stawką podejmowanych działań jest nie tylko doraźna pomoc, ale zapewnienie pokojowej przyszłości świata, która wymaga zintegrowanych działań i pojednania z najsłabszymi. "Historia uczy nas, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do skutków katastrofalnych" - przestrzegał.

CZYTAJ DALEJ

Ze św. Szarbelem w Wiązowie

2021-12-05 11:46

Archiwum parafii Świętego Krzyża

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W naszym kraju coraz bardziej rozwija się kult św. Szarbela. Od najbliższego wtorku [7 grudnia] w parafii pw. św. Mikołaja w Wiązowie rozpoczną się nabożeństwa ku czci tego świętego.

Centrum spotkania stanowić będzie Msza święta.  Rozpocznie się ona o godz. 19:00. Po Eucharystii przewidziane jest nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie  przez wstawiennictwo św. Szarbela, a także namaszczenie olejem św. Szarbela. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję