Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dedykacja świątyni

W Szczecinie miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny Kowalskiej w parafii jej dedykowanej, w dekanacie Szczecin-Żelechowa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Archiwum parafii

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Bukowo to część miasta i osiedle administracyjne Szczecina – mówi ks. kan. Adam Bocheński – będąca jednostką pomocniczą miasta, położoną w rejonie północ, na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich w bliskości Golęcina. Od wielu lat rozpoczęto tutaj budowę zarówno osiedli, jak i domów jednorodzinnych, przez co zaistniała ogromna potrzeba budowy także świątyni. Po spełnieniu wielu formalności wyznaczono teren przy ul. Ogrodniczej i w ten sposób zaczęła się pisać historia parafii św. Faustyny Kowalskiej, która oficjalnie została erygowana dekretem abp. Zygmunta Kamińskiego 1 stycznia 2001 r.

Watykański kamień węgielny

– Dekret erygowania nowej parafii został mi wręczony już 21 grudnia 2000 r. na spotkaniu kapłanów z dekanatu Szczecin-Żelechowa. Zostałem mianowany proboszczem tej parafii i powierzono mi budowę kościoła oraz domu parafialnego. Arcybiskup podarował na rzecz powstającej parafii ewangeliarz, puszkę do komunikowania oraz jubileuszowy kielich z pateną. Ksiądz Kazimierz Jacaszek, redaktor naczelny wydawnictwa Pallotinum, ofiarował nowo powstałej parafii Księgi Liturgiczne. Parafia liczy około 5 tys. wiernych, w tym także 467 mieszkających przy kościele filialnym w Przęsocinie – dodaje ks. Adam. Prace budowlane rozpoczęto wiosną 2002 r. od postawienia plebanii, w której zamieszkałem i co najważniejsze, w niej sprawowano już posługę sakramentalną. Warto dodać, że pierwszy chrzest odbył się już 28 stycznia 2001 r., w lutym proboszcz pobłogosławił pierwszy związek małżeński, a 6 kwietnia 2001 r. odbyła się pierwsza Droga Krzyżowa z parafii ze Stołczyna na miejsce budowy przyszłego kościoła. Po przyjściu na miejsce biskup odprawił Mszę św. przy prowizorycznym ołtarzu w intencji całej wspólnoty parafialnej, poświęcił dębowy krzyż a później nastąpiła jego adoracja. Na przełomie kwietnia i maja odbyła się pielgrzymka do Rzymu, której najważniejszym punktem była audiencja u Ojca Świętego oraz wręczenie kamienia węgielnego z Bazyliki Świętego Piotra. Zasadniczą budowę kościoła rozpoczęto w maju 2005 r., a projektantem był architekt inż. Wojciech Kuźniar.

Reklama

Kolejna ważna data to 2 października 2008 r., kiedy to odbyło się zawieszenie i poświęcenie dzwonów na wieży kościelnej, a podczas Mszy św. odpustowej dzwony zostały poświęcone przez abp. Zygmunta Kamińskiego. Centralnym punktem było wmurowanie kamienia węgielnego w jeden z głównych filarów kościoła. Dokument erygujący został podpisany przez abp. Kamińskiego. Akt został wmurowany przez jednego z fundatorów budowy kościoła. Rok później ukończony został hełm wieży kościelnej. Kościół jest nowoczesną, murowaną budowlą z przylegającą wieżą zwieńczoną krzyżem.Wnętrze światyni także jest nowoczesne. Ołtarz jak i ambona mają prostą budowę, na ścianach umieszczone zostały stacje Drogi Krzyżowej.

Tworzenie parafii proboszcz rozpoczął od przywiezienia tabernakulum z kościoła farnego ofiarowaną przez ks. prałata Ziejewskiego.

Pierwsza Eucharystia w nowym kościele odbyła się na Wielkanoc 2010 r. i sprawowałem ją z ks. inf. Ryszardem Ziomkiem. Dodajmy, że organy piszczałkowe zostały zakupione i zbudowane w 2016 r., a w 2019 r. zainstalowano ławki, dwa konfesjonały, balaski i boczne drzwi. W 2020 r. przed Bożym Narodzeniem został zainstalowany ołtarz główny wykonany z drewna, który jest wierną kopią z ołtarza w Kaplicy Miłosierdzia z Łagiewnik, gdzie spoczywa św. Siostra Faustyna. We wrześniu 2021 r. zainstalowano ołtarz ofiarniczy i ambonę wykonaną z granitu skandynawskiego. Warto dodać, że wewnątrz świątyni powstała także Kaplica Dzieciątka Jezus z figurką małego Jezusa, która została przywieziona przez parafian jako dar z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Modlą się tutaj wierni nie tylko o dar potomstwa, ale także o błogosławieństwo i opiekę nad posiadanym już potomstwem.

Reklama

Konsekracja świątyni

Ukoronowaniem budowania pełnej wspólnoty była uroczystość konsekracji kościoła 5 października – dzieli się swoimi przeżyciami parafianka Agnieszka Czuryło-Budzińska – która miała miejsce w dzień liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga, a koncelebrowali proboszcz ks. kan. Adam Bocheński, ks. inf. Ryszard Ziomek, ks. prał. Józef Cyrulik oraz kapłani z dekanatu. Po przedstawieniu historii parafii rozpoczęła się właściwa część obrzędu konsekracji. Najpierw uroczyście odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po niej metropolita poświęcił wodę, ołtarz, ściany kościoła oraz wszystkich zgromadzonych w nim wiernych. W wygłoszonej homilii arcybiskup zwrócił uwagę na szczególną symbolikę powstałego w tej części miasta Wzgórza Bożego Miłosierdzia – które tworzą: parafia Miłosierdzia Bożego, parafia Matki Bożej Ostrobramskiej oraz parafia św. Siostry Faustyny. Podkreślił ogromną potrzebę pójścia za Jezusem, zgodnie ze słowami „Jezu ufam Tobie”, które stały się największym testamentem duchowym Siostry Faustyny Kowalskiej. Po Liturgii Słowa Bożego nastąpił najważniejszy moment, kiedy to celebrans namaścił krzyżmem świętym ołtarz, podkreślając w ten sposób, że to w tym miejscu Chrystus złożył swe życie za zbawienie wszystkich ludzi. Namaszczone świętym olejem zostały także ściany kościoła, aby całkowicie oddać to miejsce Bogu – dodaje Agnieszka Czuryło-Budzińska. Następnie zapalono kadzidło, okadzono nim wiernych oraz świece, które stanęły na ołtarzu, przykrytym wcześniej białym obrusem. Zapalono cztery zacheuszki i wszystkie świece.

Parafia św. Siostry Faustyny Kowalskiej fascynuje zaangażowaniem duchowym i otwartością serca na dar Miłosierdzia Bożego. Temu miłosierdziu służy z wielkim heroizmem ks. kan. Adam Bocheński wraz z oddanymi dziełu szerzenia orędzia Siostry Faustyny wiernymi. Niech pokorne wołanie: „Jezu ufam Tobie”, które widoczne jest w głównym ołtarzu buduje dalej piękne posłannictwo tej parafii.

2021-10-19 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raz w historii

Niedziela małopolska 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

konsekracja świątyni

konsekracja kościoła

Anna Bandura/Niedziela

Obrzędom konsekracji świątyni przewodniczył abp Marek Jędraszewski

Obrzędom konsekracji świątyni przewodniczył abp Marek Jędraszewski

Dziękujemy, że mamy miejsce, gdzie możemy spotkać Boga – powiedział ks. Krzysztof Wilk, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu w dniu konsekracji kościoła.

Konsekracja to Boża pieczęć, która potwierdza wobec ludzi, że Pan Bóg wybrał dane miejsce jako przestrzeń spotkania z Nim, przebaczenia i umocnienia. To miejsce, w którym Niebo dotyka ziemię. Zaszczytu udziału w tak wielkim wydarzeniu dostąpili 24 kwietnia wierni z parafii w Nowym Prokocimiu.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję