Reklama

Niedziela w Warszawie

Nasza wspólna droga

Rozpoczął się diecezjalny etap Synodu Biskupów. Uroczyste Msze św. inaugurujące zostały odprawione w katedrach obu stołecznych diecezji.

Niedziela warszawska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Łukasza Krzysztofka/Niedziela

Archikatedrę warszawską wypełnili duchowni i wierni z całej archidiecezji

Archikatedrę warszawską wypełnili duchowni i wierni z całej archidiecezji

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali warszawscy biskupi pomocniczy oraz liczne grono kapłanów. W liturgii uczestniczyli również świeccy delegaci ponad dwustu parafii archidiecezji warszawskiej.

Kardynał Nycz podkreślił, że droga synodalna jest powrotem do źródeł i początkiem aggiornamento Kościoła, które towarzyszyły też zwołaniu Soboru Watykańskiego II. – Papież Franciszek z całą nowością i powiewem Ducha Świętego wraca w kierunku nowego wejścia na drogę synodalną, żeby wszyscy ludzie w Kościele – biskupi, kapłani, siostry zakonne, świeccy – słuchali Słowa Bożego i siebie nawzajem, wysłuchiwali się, rozmawiali ze sobą. A przede wszystkim uwzględniali to, co sobie nawzajem powiedzą. Na taką drogę dziś weszliśmy – powiedział metropolita warszawski.

W kazaniu bp Piotr Jarecki wyjaśnił, że słowo „synod” oznacza z języka greckiego podążanie i przemierzanie drogi razem, wspólnie. Podkreślił, że synod jest namysłem całego Kościoła nad nim samym. Nad tym, jakim jesteśmy Kościołem, co myślimy i mówimy o sobie samym, czy odczuwamy obecność Jezusa w tej wspólnocie, czy dajemy się prowadzić przez Ducha Świętego.

Komunia, uczestnictwo, misja

Biskup Jarecki wskazał również, jakie są oczekiwania po rozpoczętej fazie diecezjalnej synodu. – Pragniemy na nowo ożywić w sobie łaskę chrztu i sakramentu bierzmowania, na mocy których każdy z członków Kościoła jest jego pełnoprawnym obywatelem, mającym prawa i obowiązki. Komunia, uczestnictwo i misja są wymogami wiary chrzcielnej – zaznaczył hierarcha, nawiązując do hasła synodu: Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja.

Biskup przestrzegał również przed pokusą niechęci do zmian, którą papież Franciszek nazywa trucizną w życiu Kościoła. Kaznodzieja zwrócił uwagę, aby synod nie przekształcił się w abstrakcyjne rozważania bez osadzania ich w konkretnej rzeczywistości wspólnot parafialnych i diecezjalnych. Ważne jest także, aby nie pokładać nadziei tylko w naszych ludzkich wysiłkach.

Reklama

– Błagajmy Ducha Świętego, aby nas na drodze synodalnej oświecał i pomagał budować jedność w różnorodności. Prośmy, by Duch Święty uzdolnił nas do podążania razem drogą wolności w poszukiwaniu prawdy w miłości – podkreślił bp Jarecki. Dodał, że do włączenia się w modlitwę i prace synodalne zaproszone są poza wspólnotami i duszpasterstwami katolickie i świeckie środowiska naukowe, ludzie przeżywających kryzys wiary, osoby po apostazji, osoby biedne i wykluczone, młodzież stroniąca od Kościoła.

– Chodzi o wytworzenie atmosfery braterstwa, wzajemnego zaufania, woli ubogacania się zdaniem usłyszanym od brata czy siostry, choćby było diametralnie różne od moich przekonań – zaznaczył hierarcha.

Osoby kontaktowe

Pod koniec liturgii kard. Nycz wręczył płonącą świecę synodalną powołanym przez siebie tzw. osobom kontaktowym synodu: ks. Matteo Campagnaro, Beacie Chojnackiej i Piotrowi Szularowi. Świece otrzymają także wszystkie parafie archidiecezji. Wspólna modlitwa zakończyła się powierzeniem prac synodalnych bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu przy jego sarkofagu.

W diecezji warszawsko-praskiej dekrety członkom zespołu koordynującego prace synodalne – ks. prał. Andrzejowi Kuflikowskiemu, ks. Rafałowi Jabłkowskiemu i Ewie Grąbczewskiej – wręczył w czasie Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana bp Romuald Kamiński.

W homilii bp Jacek Grzybowski nawiązał do czytań mszalnych z Listu do Hebrajczyków i Ewangelii św. Marka, w której Jezus odwraca porządek władzy, nazywając ją służbą. – Wciąż uczymy się tego, co znaczy, że ten, kto rządzi jest sługą, a ten, kto przewodzi ma być niewolnikiem. Ten, który jest za coś odpowiedzialny z mocy ustanowienia Bożego lub naturalnego jako ojciec, matka, przewodniczący, kapłan, biskup, ma być sługą braci i sióstr. Nie jest przypadkiem, że papież Franciszek właśnie ten tekst Ewangelii uczynił tekstem otwarcia synodu o synodalności – zwrócił uwagę biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama

Pierwszy taki synod

Zwołany przez Franciszka synod jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii nie ograniczy się tylko do episkopatów i ekspertów. Swój głos w dyskusji będą mogli wyrazić wszyscy, którzy będą mieli takie pragnienie.

Zdaniem prof. Aleksandra Bańki, który brał udział w otwarciu synodu w Rzymie jako świecki delegat reprezentujący Kościół w Polsce, synod powinien nam pomóc odzyskać chrześcijańskie rozumienie tożsamości i podmiotowości w Kościele. Celem synodu jest też obudzenie wiernych, by stali się bardziej aktywni i słuchający. – To pomoże odnaleźć odpowiedzi na problemy, które stawia przed Kościołem świat – uważa profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Synod będzie miał trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. Archidiecezja warszawska uruchomiła stronę internetową www.synod.mkw.pl poświęconą synodowi. Z materiałów opracowanych w diecezjach poszczególne krajowe konferencje episkopatów przygotują syntezy, które prześlą do Sekretariatu Synodu. Następnie zostanie opracowany pierwszy dokument, który będzie podstawą do prac na poziomie kontynentalnym. Owocem tego etapu staną się dokumenty opracowane do marca 2023 r. Na ich podstawie papież odbędzie rozmowę z biskupami podczas Zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie, które zwieńczy prace synodalne w październiku 2023 r.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież postanowił, że synod o synodalności będzie miał dwie fazy: w 2023 i w 2024 roku

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież Franciszek zapowiedział, że planowany początkowo na październik przyszłego roku Synod Biskupów o synodalności będzie odbywał się w dwóch sesjach: w październiku 2023 roku oraz druga rok później – w październiku 2024 roku. Ojciec Święty mówił o tym po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

- Drodzy bracia i siostry 10 października ubiegłego roku rozpoczęła się pierwsza faza XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Od tej chwili w Kościołach partykularnych odbywa się pierwsza faza synodu, obejmująca słuchanie i rozeznawanie. Owoce rozpoczętego procesu synodalnego są liczne, ale aby osiągnęły pełną dojrzałość, nie należy się spieszyć. Dlatego, aby mieć do dyspozycji więcej czasu na rozeznanie, postanowiłem, że to zgromadzenie synodalne odbędzie się w dwóch sesjach: pierwsza od 4 do 29 października 2023 roku, a druga w październiku 2024 roku. Ufam, że ta decyzja będzie sprzyjać zrozumieniu synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, aby pomóc wszystkim przeżywać go w pielgrzymowaniu braci i sióstr, którzy świadczą o radości Ewangelii - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję