Reklama

Z Chrystusem przez życie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu zainaugurowano 201. rok akademicki.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski i liczni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, proboszcz parafii prawosławnej ks. Marcin Chyl, siostry zakonne, przedstawiciele wyższych uczelni kościelnych i świeckich, służb mundurowych i wierni.

Bądźcie normalnymi ludźmi

Biskup Nitkiewicz powiedział w kazaniu, że seminarium duchowne jest szkołą Jezusa Chrystusa, podobną do tej, w której dorastali Jego uczniowie. – Dużo zależy od wychowawców, podobnie jak i od studentów. Używając porównania św. Bazylego Wielkiego mamy po jednej stronie piękne kwiaty, po drugiej pszczoły pobierające z nich nektar. Tylko, że niektóre z kwiatów nie potrafią wydobyć z siebie nic poza pięknymi kolorami. A i pszczoły nie zawsze zainteresowane są nektarem. Czasami tylko przysiądą, by polecieć dalej. W ten sposób seminarium może być miejscem wyjątkowym albo całkiem zwyczajnym. Ta „różnica” jest istotna dla samych seminarzystów, ale także dla innych młodych oraz dla wiernych naszej diecezji. Bo efekty formacji seminaryjnej widzimy potem w parafiach. Podczas spotkania z ojcem św. Franciszkiem, niewiele ponad tydzień temu, jeden z biskupów poprosił o przesłanie dla kleryków. – Powiedz im, żeby zachowywali się normalnie, byli normalnymi ludźmi – odpowiedział papież. Tak, łaska Boża buduje na naturze. Najpierw trzeba być człowiekiem, a potem księdzem. W przeciwnym razie będziemy żyli jakby zawieszeni w próżni i pozostaniemy niezrozumiani. Mamy dążyć do doskonałości, ale bez wmawiania sobie, że jesteśmy lepsi od innych. Niejeden raz spotykałem świeckich, którzy zawstydzali mnie swoim poświęceniem i pobożnością, ufając przy tym bezgranicznie Bogu – powiedział biskup.

Indeksy i nowa droga

Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Przybyłych gości przywitał rektor seminarium ks. dr Rafał Kułaga. Indeksy studentom pierwszego roku wręczył prodziekan ds. studenckich ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, prof. KUL. Na pierwszym roku naukę i formację rozpoczyna sześciu alumnów: Krystian Bajdas, Tomasz Kluk, Mateusz Sklażewicz, Gabriel Urbaniak, Bartosz Kołodziej i Tomasz Mycek. Wykład inauguracyjny pt. Formacja kapłańska w świetle Ratio Fudnamentalis Institutionis Sacerdotalis i Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia wygłosił ks. dr hab. Ryszard Selejdak, długoletni pracownik Kongregacji ds. Wychowania Chrześcijańskiego i Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Prelegent odwołując się do ostatnio wydanych dokumentów o formacji kapłańskiej podkreślił, że powołującym jest Jezus Chrystus, a odczytujący w swoim życiu głos powołania powinni stawać się na Jego wzór sługami i pasterzami. Uwzględniając potrzebę formacji seminaryjnej, która powinna być formacją stałą, a więc przygotowującą seminarzystę do zażyłej relacji z Chrystusem, a w aspekcie misyjnym do głoszenia Ewangelii. Nowa droga formacji prezbiterów w Polsce zakłada cztery etapy formacji seminaryjnej: etap propedeutyczny, etap stawania się uczniem Jezusa, etap dojrzewania w relacji w Jezusem oraz etap pastoralny. Ksiądz prałat Selejdak podkreślił również, potrzebę zwrócenia uwagi na formację intelektualną, która ma pomóc w lepszym zrozumieniu otaczającej rzeczywistości.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiwat Akademia, wiwat Profesorzy!

Niedziela sandomierska 44/2022, str. VII

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego miejscowej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W sandomierskiej uroczystości poza zaproszonymi gośćmi z zaprzyjaźnionych uczelni i władz samorządowych, udział wziął rektor UJK prof. dr hab. n. med. Stanisława Głuszka, który podkreślił, że najważniejszą sprawą dla uczelni jest poprawa warunków kształcenia w Sandomierzu, bo obecna siedziba jest zbyt mała. – Największym wyzwaniem dla sandomierskiej filii UJK, jest przygotowanie odpowiednich warunków do kształcenia. Czyli powinniśmy uzyskać budynek, który przekształcimy na rzecz filii i będzie to budynek, w którym będą mogły odbywać się zajęcia. Albo, co jest najbardziej prawdopodobne, starać się pozyskać działkę zgodnie z deklaracją starosty sandomierskiego, a następnie pozyskać fundusze na wybudowanie nowego budynku pod kontem filii UJK w Sandomierzu – mówił rektor kieleckiej uczelni. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Piotr Sobolewski, dziekan sandomierskiego oddziału uczelni. – Nadal największym dla nas wyzwaniem jest siedziba. Ten miesiąc jest takim, kiedy musimy jako filia dograć pewne formalne sprawy, wszystkie umowy. Gdy już będziemy mieli działkę, to przypomnimy się w ministerstwie edukacji o dofinansowaniu, które nam obiecano – mówił dr hab. Piotr Sobolewski.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję