Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięci ks. Blachnickiego

W Sosnowcu odbyło się multimedialne widowisko słowno-muzyczne Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu.

Niedziela sosnowiecka 44/2021, str. V

[ TEMATY ]

widowisko

Piotr Lorenc

Koncert przypomniał przesłanie ks. Blachnickiego

Koncert przypomniał przesłanie ks. Blachnickiego

Honorowy patronat nad wydarzeniem odbywającym się 14 października w sali widowiskowo-koncertowej „Muza”, sprawował bp Grzegorz Kaszak, który wraz z ks. Markiem Sendkiem – moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie, zasiadł w pierwszym rzędzie podczas koncertu.

W tym roku twórca Ruchu Światło-Życie obchodziłby 100. urodziny. Celem wydarzenia było ukazanie osobowości ks. Franciszka Blachnickiego jako wychowawcy młodzieży, animatora, patrioty, którego działalność miała ogromny wpływ na budowanie i wzmacnianie Polski. Zawsze tam, gdzie spotykają się członkowie Ruchu Światło-Życie nie brakuje świadectwa. Tak też było na początku koncertu. Andrzej Dubiel – prezes Fundacji „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury, która wydarzenie zorganizowała, podzielił się z publicznością krótką refleksją na temat swojego życia. – Nie byłoby mojego zaangażowania w obszarze kultury, zaangażowania w promocję polskiej muzyki, polskiej kultury chrześcijańskiej, w organizację koncertów, nie byłoby mojego zaangażowania w rekolekcje Strefa Chwały, nie byłoby też tego dzisiejszego wydarzenia, w ogóle nie byłoby „Muza Dei”, gdyby nie dwa bardzo ważne fundamenty – moja rodzina i Ruch Światło-Życie – powiedział Andrzej Dubiel. Ogromną rolę w jego drodze do ewangelizacji poprzez kulturę odegrał ks. Franciszek Blachnicki. – Ksiądz, który stał się bohaterem tego wydarzenia, nie żyje już od 34 lat, ale jego młody duch i zapał ciągle nas zachęcają do własnej formacji i podejmowania nowych dzieł ewangelizacyjnych. Jego przesłanie jest żywe w naszych sercach po dziś dzień – podkreślił organizator wydarzenia.

Postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego ukazał m.in. krótki film wyświetlony na początku spotkania. Założyciela Ruchu Światło-Życie podczas koncertu przybliżał widzom duet aktorów, Dariusz Kowalski i Leszek Zduń. Odczytywali oni rozważania na temat życia ks. Blachnickiego, a także przytaczali jego słowa, ważne dla ruchu oazowego i całego Kościoła.

Reklama

W czasie koncertu wybrzmiały najważniejsze i najpiękniejsze pieśni korespondujące z życiem ks. Blachnickiego, a przede wszystkim te, które w Ruchu Światło-Życie śpiewał każdy przez wiele lat. – Zebrana publiczność nie pozostawiła wątpliwości, że piosenki te są żywe i znane po dziś dzień. Udowodniła to rozśpiewana sala, a artyści mieli ogromną przyjemność grać i śpiewać ze wsparciem spontanicznego chóru, złożonego z blisko pięciuset głosów – przyznał Andrzej Dubiel.

Za scenariusz i reżyserię spotkania odpowiedzialni byli: Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel i Marcin Pospieszalski, który był także kierownikiem muzycznych wydarzenia. Pozostali artyści, którzy wzięli udział w spektaklu, to: Agnieszka Cudzich, Basia Pospieszalska, Natalia Kawalec, Krzysztof Iwaneczko, Paweł Dusza, Robert Cudzich, Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Tomas Sanchez. Wystąpili także zespół Full Power Spirit, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Joanny Winiarczyk, a także Chór Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Muza Dei” – Centrum Nowej Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego. Partnerem widowiska Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu była również Fundacja Orlen.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie taki rekin straszny…”

[ TEMATY ]

widowisko

Archiwum MiGBP w Wieluniu

„Nie taki rekin straszny…” to tytuł widowiska przygotowanego przez czytelników Filii Bibliotecznej w Rudzie dla mieszkańców Rudy i okolic. W widowisku, które zaprezentowano 20 lutego, wystąpiły kukiełki.

Inspiracją do napisania scenariusza przedstawienia stała się seria książeczek dla najmłodszych o przygodach małej białej rybki, autorstwa Guido van Genechtena. Młodzi aktorzy wyreżyserowali i wygrali sympatyczną morską opowieść, a w niej problem tolerancji i odmienności. Wszystkim widzom występ bardzo się podobał, czego wyrazem były gromkie brawa.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję