Reklama

Głos z Torunia

Wspólna droga

W jednych budzi nadzieję na lepsze jutro i zmiany, w innych lęk i niepewność: co to będzie? Synod – temat trudny, ale jakże potrzebny.

Niedziela toruńska 44/2021, str. VII

[ TEMATY ]

synod

Ewa Melerska

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżycia synodu

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżycia synodu

Usłyszałam kiedyś, że aby przestać się czegoś bać, należy to lepiej poznać, oswoić. Dowiedzmy się zatem, co przedstawiciele naszego lokalnego Kościoła mówią nam o synodzie, o którym ostatnio bardzo głośno. Kiedy poznamy temat bliżej, będzie nam łatwiej się w nim odnaleźć.

Czas dla nas

„Synod to czas wsłuchiwania się w głos członków Kościoła oraz nasłuchiwania głosu świata, któremu mamy nieść Chrystusa. To wielka szansa budowania jedności między siostrami i braćmi w wierze oraz wrażliwości na tych, którzy żyją obok nas” – te słowa skierował w liście bp Wiesław Śmigiel do nas, diecezjan. Podkreślił, że jest to okazja do docenienia roli wiernych świeckich, którzy „wnoszą nieoceniony wkład w misję Kościoła”.

Propozycja

Reklama

Synod biskupów potrwa do października 2023 r. Blisko dwa lata to dość długi czas, by przeanalizować, z jakimi problemami przychodzi nam się mierzyć w Kościele oraz jakie mamy możliwości, aby im zaradzić. Każda z osób może czuć się zaproszona do wykorzystania swojego potencjału wiary, aby wejść na drogę synodalności, otwarcia się na działanie Ducha Świętego oraz do realizowania dzieła duszpasterstwa przez „spotkanie, słuchanie i rozeznanie”. – Ten synod jest na mojej i twojej drodze wiary pewną propozycją, która ma nam pomóc dojść do nieba. To, co jest przed nami, ma służyć naszemu zbawieniu – mówi dk. prof. Waldemar Rozynkowski, członek Diecezjalnego Zespołu ds. Synodu.

Odkrywanie

Ksiądz dr Artur Szymczyk, delegat ds. synodu, zachęca wszystkich do włączenia się w jego przeżywanie. – Istotą jest odkrywanie, w jaki sposób Kościół ma być czytelniejszym znakiem Chrystusa oraz jak ma w pełni realizować swoją misję ewangelizacyjną, by nikt nie poczuł się pozostawiony i ominięty – mówi.

Zaproszenie

Od 17 października trwa diecezjalny etap synodu. Jego inauguracja w naszej diecezji odbyła się podczas Eucharystii w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Ksiądz prał. Stanisław Majewski, proboszcz miejsca, mówił wówczas: – Wchodzimy na tę drogę wszyscy: kapłani, osoby konsekrowane, świeccy, począwszy od małych dzieci, po ludzi w sędziwym wieku, chorzy i cierpiący oraz ludzie, którzy są daleko od Kościoła. Wszyscy jesteśmy zaproszeni na drogę synodalną.

Co nas czeka?

Reklama

Diecezjalny Zespół ds. Synodu przygotował dla wszystkich diecezjan ankietę, która została rozesłana do parafii, wspólnot, ruchów oraz stowarzyszeń, zrzeszonych w Diecezjalnej Radzie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej. Uruchomiona została również zakładka na diecezjalnej stronie: www.diecezja-torun.pl , gdzie ankieta będzie dostępna do 20 grudnia. Do 23 grudnia planowane są spotkania robocze w parafiach, które będą okazją do analizy pytań oraz odpowiedzi uzyskanych z wypełnionych formularzy ankietowych.

Jest to bardzo ważne, aby głos świeckich wybrzmiał w czasie synodu. Spróbujmy wejść na tę drogę, dobrze ją przeżyjmy i szukajmy woli Bożej w podążaniu ścieżkami, na które wzywa nas Bóg.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Baldisseri zaprezentował Instrumentum laboris synodu o rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

biskup

Watykan

synod

Synod o rodzinie

KATARZYNA ARTYMIAK

Rezultaty pierwszego etapu - tegorocznego Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie zostaną wykorzystane do przygotowania Instrumentum laboris Zgromadzenia Zwyczajnego w roku 2015, po którym z kolei zostanie opublikowany zaaprobowany przez papieża dokument końcowy - poinformował kard. Lorenzo Baldisseri. Sekretarz generalny Synodu Biskupów w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej przedstawił tematykę obecnego Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu Biskupów oraz "Instrumentum laboris" - dokument roboczy jego prac. Dodał, że jest on rezultatem odpowiedzi na 39 pytań kwestionariusza dokumentu przygotowawczego, jakie napłynęły do Watykanu z całego świata. Jednocześnie ogłosił datę i temat Zgromadzenia Zwyczajnego w październiku 2015 roku.

Przedstawiając "Instrumentum laboris" obecnego Synodu kard. Baldisseri wyróżnił w nim trzy części.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje dk. Karol Dobrasiewicz

2021-12-07 11:04

[ TEMATY ]

zmarły

ks. S. Piekielnik/www.diecezja.radom.pl

W dniu 6 grudnia 2021r. wczesnym wieczorem w tragicznym wypadku samochodowym w Parszowie koło Skarżyska-Kamiennej zginął dk. Karol Dobrasiewicz.

Pochodził z parafii pw św. Jana w Radomiu. Miał 31 lat. W ostatnim czasie odbywał praktyki duszpasterskie w ośrodku „Promień” w Mariówce.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławieństwo animatorów RAM

2021-12-07 22:01

Archiwum RAM

Bp Jan Wątroba 4 grudnia br. udzielił błogosławieństwa 18 nowym animatorom Ruchu Apostolstwa Młodzieży podczas Mszy św. w kościele pw. św. Rocha w Rzeszowie (Słocina) Uroczysta Msza św. i błogosławieństwo zwieńczyły kolejny etap formacji młodzieży RAM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję