Reklama

Niedziela Lubelska

Jedynemu Bogu

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

Niedziela lubelska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

inauguracja roku akademickiego

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.

Podczas uroczystości w poczet studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zostało włączonych 12 alumnów rozpoczynających studia teologiczne i wchodzących na drogę rozeznawania powołania do kapłaństwa. Klerycy złożyli ślubowanie, a immatrykulacji dokonał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL. Zwracając się do studentów, podkreślił potrzebę rzetelnego zgłębiania wiedzy, aby budować chrześcijańskie widzenie świata i człowieka przez pryzmat Ewangelii.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, publicystka i autorka obszernej biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym zręczność pasterskiej i politycznej działalności Prymasa Tysiąclecia w czasach PRL. Szczególnie podkreśliła wpływ kard. Wyszyńskiego na odradzanie się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzeniami przypominającymi Polakom tożsamość narodową były inicjowane przez prymasa obchody 1000-lecia Chrztu Polski oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po całym kraju. Zdaniem Czaczkowskiej, te wydarzenia przygotowały grunt pod powstanie „Solidarności” w 1980 r.

Reklama

Do osoby i dzieła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nawiązał również abp Stanisław Budzik, który przypomniał o jego trosce o lubelskie seminarium. Błogosławiony Stefan Wyszyński jako biskup lubelski w 1946 r. przyczynił się do odzyskania części straconego w 1939 r. gmachu na potrzeby seminarium, a ostatnią czynnością posługi pasterskiej w Lublinie było udzielenie święceń diakonatu 30 stycznia 1949 r. Dzień później bp Wyszyński opuścił Lublin i udał się do Gniezna.

Uroczystość w MSD zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i odśpiewaniem akademickiego hymnu Gaudeamus igitur przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. W bieżącym roku akademickim formację w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło ponad 50 alumnów, a w wykładach uczestniczy niemal stu kleryków ze znajdujących się na terenie Lublina seminariów diecezjalnych i zakonnych.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary do rektorów seminariów w Polsce: potrzeba otwartego formowania przyszłych kapłanów

[ TEMATY ]

seminarium

Włodzimierz Rędzioch

Na uniwersalność Kościoła i w związku z tym potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów, aby byli odpowiedzialni za wspólnotę, która ogarnia cały świat, różne kultury i narody wskazał dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller podczas spotkania w Łomży z rektorami diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Tematem 50. Konferencji Rektorów WSD jest w tym roku „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego".

Nowowybrany przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. dr Wojciech Rzeszowski powiedział KAI, że spotkanie z kard. Müllerem było niespodzianką, bowiem rektorzy nie wiedzieli wcześniej, że w tym czasie prefekt watykańskiej kongregacji będzie przebywał w Polsce, w okolicach Łomży, gdzie odbywa się właśnie ich spotkanie. – Jego wolą i pragnieniem było, aby spotkać się z Konferencją Rektorów, a naszą radością, że mogliśmy gościć tak znamienitego gościa – zaznaczył ks. Rzeszowski.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do spowiedzi

[ TEMATY ]

sumienie

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa przed spowiedzią:

Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia.
Przeznaczyłeś mnie do życia z sobą w wieczności, często o tym zapominam.
Jestem słaby, niestały, tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam.
Pozwó1 mi widzieć siebie tak, jak Ty mnie widzisz.
Osądzać bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu.
Oświeć mnie, abym rozpoznał swe grzechy przeciw Tobie i przeciwko moim bliźnim.
Abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia.
Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia.
Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany, wzmocni moją wolę pełnienia Twojej woli.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję