Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka delegacja w Dachau

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski

W uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w dniu 29 kwietnia, uczestniczyła także 50. osobowa delegacja z diecezji legnickiej. W gronie uczestników pielgrzymki, obok Biskupów z Legnicy - biskupa Diecezjalnego, Pomocniczego i Seniora, znaleźli się księża pełniący różne funkcje w diecezji oraz diakoni, którzy w maju przyjmą święcenia prezbiteratu.

Gościem specjalnym był ks. prał. Petrus Birkner z Görlitz, kanonik honorowy legnickiej kapituły katedralnej, który dzielił się swoją wiedzą na temat zwyczajów i życia religijnego mieszkańców niemieckich Landów. Pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż na uroczystości, od odwiedzin miejscowości Radibor na Łużycach. Tu, w rodzinnej parafii bł. ks. Alojzego Andritzkiego, który jest jedną z ofiar Dachau, a jednocześnie pierwszym błogosławionym Łużyczaninem a także Saksonii, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa legnickiego. Miejscem Bazowym dla grupy legnickiej była miejscowość Fryzynga, a w niej Bildungszentrum Kardinal-Döpfner-Haus. Dziś, jest to miejsce wielu spotkań, rekolekcji, konferencji, sesji, wydarzeń kulturalnych dla różnych grup. Jest w obrębie zabudowy wraz z konkatedrą, którą też grupa zwiedzała. Miejscem odwiedzin było także Monachium wraz m.in. z katedrą, czy obszarem poolimpijskim, a także rodowa miejscowość św. Jadwigi Śląskiej - Andechs.

Reklama

W dniu głównych uroczystości w Dachau, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obozu i losem więźniów, a wśród nich wielu kapłanów, w udostępnionych salach wystawowych. Cieszył też fakt, że wśród odwiedzających to miejsce i zapoznających się z jego historią, było bardzo dużo młodzieży, w ramach wycieczek szkolnych. Obok udziału w koncelebrowanej Mszy św. w gronie wszystkich uczestników tego wydarzenia, był też czas na osobistą i wspólną modlitwę w miejscach gdzie stały baraki (28, 30) w których osadzeni byli polscy księża, czy też na terenie klasztoru sióstr karmelitanek, przylegającego do obszaru byłego obozu. Była też możliwość spotkań z księżmi z innych diecezji przybyłych tego dnia w ramach swoich pielgrzymek diecezjalnych, czy też ze swoimi parafianami, jako duszpasterze polonijni.

W samo południe została odprawiona tam Msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, natomiast homilię wygłosił kardynał Reinhard Marx. W swojej homilii kardynał Monachium cytował obszerne fragmenty wspomnień jezuity - ojca Adama Kozłowieckiego - byłego więźnia tego obozu. Po wojnie zakonnik został misjonarzem w Zambii. W 1998 roku papież Jan Pawła II minował go kardynałem. Ojciec Kozłowski zmarł w 2007 roku mając 96 lat.

„Dachau pozostanie miejscem niepokojącej pamięci i równocześnie przebaczenia szczególnie dla Niemców i Polaków. - Historia naszych narodów daje podstawy do tego, by żywić nadzieję, że nienawiść przemoc i ucisk nie muszą być wiecznymi towarzyszami człowieka” - podkreślał w homilii kardynał Monachium. Swoje rozważania zakończył pytaniem: „Czy ludzkość nauczyła się czegoś z tej okropnej lekcji?”.

Reklama

Przez obóz koncentracyjny w Dachau przeszło około 200 tysięcy więźniów, życie straciło 40 tys. osób. Był on głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród około 3 tys. uwięzionych biskupów, księży, zakonników i diakonów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Szacuje się, iż około 900 przypłaciło ten pobyt życiem. Około 50 zostało wyniesionych na ołtarze.

W uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau wzięło udział blisko 800 duchownych z całej Polski w tym 30 biskupów. Diecezję legnicką reprezentuje 50 księży na czele z Biskupem Legnickim Zbigniewem Kiernikowskim, Biskupem Markiem Mendykiem oraz Biskupem seniorem Stefanem Cichym. Obóz koncentracyjny w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Ostatni dzień pobytu na terenie Niemiec, pielgrzymi legniccy rozpoczęli od porannej Mszy św. w bazie we Fryzyndze. Była tu też okazja do złożenia podziękowań na ręce przedstawiciela stowarzyszenia katolickiego Renovabis, za ppomoc w zorganizowaniu pobytu gości z Legnicy. Potem w drodze powrotnej, były jeszcze nawiedziny bawarskiego sanktuarium MB w Altötting. Swego czasu, było to ulubione miejsce pielgrzymkowe papieża Benedykta XVI, który urodził się w pobliskiej miejscowości. To sanktuarium jest dobrze znane w świecie, i ma nawiązane relacje partnerskie z innymi znanymi sanktuariami Maryjnymi. Jednym z nich jest Jasna Góra. Po modlitwie przed figurą Czarnej Madonny, oraz krótkim zwiedzaniu miasta, wszyscy spotkali się na agapie w miejscowym Franziskushaus, miejscu które dawniej było klasztorem franciszkańskim, a obecnie jest miejscem edukacji szkolnej, oraz rekolekcyjnym i różnorakich spotkań.

Uczestnicy powrócili do swoich parafii i obowiązków z licznymi wspomnieniami i osobistymi przeżyciami, które być może dopomogą w jeszcze bardziej pogłębionej pracy duszpasterskiej.

2015-05-07 19:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Henryk II Pobożny błogosławiony?

[ TEMATY ]

Legnica

Henryk Pobożny

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki podjął decyzję i w czerwcu podczas obrad Episkopatu Polski złoży wniosek o nihil obstat – czyli zgodę polskich biskupów na podjęcie starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego. Wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego żony Anny 3 lata temu złożył na ręce bp. Stefana Cichego, Stanisław Andrzej Potycz - przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy. Odbyło się to podczas obrad I Synodu Diecezji Legnickiej. W uzasadnieniu napisano m.in.: „Ich beatyfikacja przyczyniłaby się do ugruntowania w naszej Ojczyźnie, a szczególnie na Śląsku, ideałów chrześcijańskich. Staliby się oni naszymi orędownikami w wypełnianiu woli Pana Boga. Takich orędowników potrzebuje nasza diecezja. Nowi święci są także bardzo potrzebni integrującej się Europie, dla ożywienia w niej wiary i kultury chrześcijańskiej, dla jej odnowy etycznej i duchowej. Oboje, jako wzór władców chrześcijańskich, mogą być jej patronami, a jako wzorowe małżeństwo mogą być patronami małżonków i rodzin”.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję