Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka delegacja w Dachau

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski

W uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w dniu 29 kwietnia, uczestniczyła także 50. osobowa delegacja z diecezji legnickiej. W gronie uczestników pielgrzymki, obok Biskupów z Legnicy - biskupa Diecezjalnego, Pomocniczego i Seniora, znaleźli się księża pełniący różne funkcje w diecezji oraz diakoni, którzy w maju przyjmą święcenia prezbiteratu.

Gościem specjalnym był ks. prał. Petrus Birkner z Görlitz, kanonik honorowy legnickiej kapituły katedralnej, który dzielił się swoją wiedzą na temat zwyczajów i życia religijnego mieszkańców niemieckich Landów. Pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż na uroczystości, od odwiedzin miejscowości Radibor na Łużycach. Tu, w rodzinnej parafii bł. ks. Alojzego Andritzkiego, który jest jedną z ofiar Dachau, a jednocześnie pierwszym błogosławionym Łużyczaninem a także Saksonii, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa legnickiego. Miejscem Bazowym dla grupy legnickiej była miejscowość Fryzynga, a w niej Bildungszentrum Kardinal-Döpfner-Haus. Dziś, jest to miejsce wielu spotkań, rekolekcji, konferencji, sesji, wydarzeń kulturalnych dla różnych grup. Jest w obrębie zabudowy wraz z konkatedrą, którą też grupa zwiedzała. Miejscem odwiedzin było także Monachium wraz m.in. z katedrą, czy obszarem poolimpijskim, a także rodowa miejscowość św. Jadwigi Śląskiej - Andechs.

W dniu głównych uroczystości w Dachau, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obozu i losem więźniów, a wśród nich wielu kapłanów, w udostępnionych salach wystawowych. Cieszył też fakt, że wśród odwiedzających to miejsce i zapoznających się z jego historią, było bardzo dużo młodzieży, w ramach wycieczek szkolnych. Obok udziału w koncelebrowanej Mszy św. w gronie wszystkich uczestników tego wydarzenia, był też czas na osobistą i wspólną modlitwę w miejscach gdzie stały baraki (28, 30) w których osadzeni byli polscy księża, czy też na terenie klasztoru sióstr karmelitanek, przylegającego do obszaru byłego obozu. Była też możliwość spotkań z księżmi z innych diecezji przybyłych tego dnia w ramach swoich pielgrzymek diecezjalnych, czy też ze swoimi parafianami, jako duszpasterze polonijni.

Reklama

W samo południe została odprawiona tam Msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, natomiast homilię wygłosił kardynał Reinhard Marx. W swojej homilii kardynał Monachium cytował obszerne fragmenty wspomnień jezuity - ojca Adama Kozłowieckiego - byłego więźnia tego obozu. Po wojnie zakonnik został misjonarzem w Zambii. W 1998 roku papież Jan Pawła II minował go kardynałem. Ojciec Kozłowski zmarł w 2007 roku mając 96 lat.

„Dachau pozostanie miejscem niepokojącej pamięci i równocześnie przebaczenia szczególnie dla Niemców i Polaków. - Historia naszych narodów daje podstawy do tego, by żywić nadzieję, że nienawiść przemoc i ucisk nie muszą być wiecznymi towarzyszami człowieka” - podkreślał w homilii kardynał Monachium. Swoje rozważania zakończył pytaniem: „Czy ludzkość nauczyła się czegoś z tej okropnej lekcji?”.

Przez obóz koncentracyjny w Dachau przeszło około 200 tysięcy więźniów, życie straciło 40 tys. osób. Był on głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród około 3 tys. uwięzionych biskupów, księży, zakonników i diakonów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Szacuje się, iż około 900 przypłaciło ten pobyt życiem. Około 50 zostało wyniesionych na ołtarze.

W uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau wzięło udział blisko 800 duchownych z całej Polski w tym 30 biskupów. Diecezję legnicką reprezentuje 50 księży na czele z Biskupem Legnickim Zbigniewem Kiernikowskim, Biskupem Markiem Mendykiem oraz Biskupem seniorem Stefanem Cichym. Obóz koncentracyjny w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Reklama

Ostatni dzień pobytu na terenie Niemiec, pielgrzymi legniccy rozpoczęli od porannej Mszy św. w bazie we Fryzyndze. Była tu też okazja do złożenia podziękowań na ręce przedstawiciela stowarzyszenia katolickiego Renovabis, za ppomoc w zorganizowaniu pobytu gości z Legnicy. Potem w drodze powrotnej, były jeszcze nawiedziny bawarskiego sanktuarium MB w Altötting. Swego czasu, było to ulubione miejsce pielgrzymkowe papieża Benedykta XVI, który urodził się w pobliskiej miejscowości. To sanktuarium jest dobrze znane w świecie, i ma nawiązane relacje partnerskie z innymi znanymi sanktuariami Maryjnymi. Jednym z nich jest Jasna Góra. Po modlitwie przed figurą Czarnej Madonny, oraz krótkim zwiedzaniu miasta, wszyscy spotkali się na agapie w miejscowym Franziskushaus, miejscu które dawniej było klasztorem franciszkańskim, a obecnie jest miejscem edukacji szkolnej, oraz rekolekcyjnym i różnorakich spotkań.

Uczestnicy powrócili do swoich parafii i obowiązków z licznymi wspomnieniami i osobistymi przeżyciami, które być może dopomogą w jeszcze bardziej pogłębionej pracy duszpasterskiej.

2015-05-07 19:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Gaudeamus" w legnickim WSD

[ TEMATY ]

Legnica

inauguracja

WSD

ks. Waldemar Wesołowski

Ze względu na panującą pandemię uroczysta inauguracja odbyła się w małym gronie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję