Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Misja pełna miłosierdzia

Biskup Grzegorz Kaszak wręczył penitencjarzowi diecezjalnemu ks. kan. Pawłowi Nowakowi dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia.

Niedziela sosnowiecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Misjonarz Miłosierdzia

Ks. Przemysław Lech

Bp Grzegorz Kaszak i ks. Paweł Nowak z dekretem Misjonarza Miłosierdzia

Bp Grzegorz Kaszak i ks. Paweł Nowak z dekretem Misjonarza Miłosierdzia

Ojciec Święty Franciszek, otrzymując świadectwa wielu łask otrzymanych przez wiernych w Roku Miłosierdzia, zdecydował się przedłużyć misję Misjonarzy Miłosierdzia. Taką posługą został obdarzony ks. Paweł Nowak, który jest penitencjarzem diecezjalnym w diecezji sosnowieckiej od dwunastu lat – opowiada dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, ks. Przemysław Lech.

– Każdy ksiądz ma zgodę na spowiadanie. Są takie szczególne, najcięższe przestępstwa wymienione w prawie kanonicznym. One zdarzają się rzadko, stąd w diecezjach wyznaczane są specjalne osoby, które mogą odpuszczać za nie grzechy. Jeśli ktoś przyjdzie do „zwykłego” księdza z taką ciężką sprawą, choć rzadko się to dzieje, to wtedy ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia. Musi odesłać tę sprawę do Watykanu. Taka procedura długo trwała. Dzięki Misjonarzowi Miłosierdzia jest to uproszczone – wyjaśnia ks. Przemysław Lech.

Watykański dekret nadaje specjalne uprawniania w czasie sprawowania sakramentu pokuty. Misjonarz Miłosierdzia może rozgrzeszać z takich grzechów, które dotąd są zarezerwowane jedynie Stolicy Apostolskiej. Są nimi: profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych, przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego, rozgrzeszanie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu, bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi oraz nagrywanie i rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści sakramentu spowiedzi świętej.

Reklama

Razem z dekretem Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia ks. Paweł Nowak otrzymał z Watykanu fioletową stułę, która w symboliczny sposób podkreśla istotę jego misji, jako pełne miłosierdzia sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.

– Cieszymy się, że za tak ofiarną służbę innym wyróżniono w naszej diecezji sosnowieckiej ks. kan. Pawła Nowaka. Jesteśmy mu wdzięczni za lata formacji w Wyższym Seminarium Duchownym naszej diecezji, najpierw jako wicerektora i wykładowcy filozofii, następnie ojca duchownego seminarium, a wreszcie penitencjarza diecezjalnego. To dzięki niemu powstał przy kościele kolejowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu „stały konfesjonał”. Przez zaangażowanie różnych kapłanów – a wcale to nie było i nie jest łatwe – sprawowany jest w tym miejscu sakrament pokuty i pojednania. Tam Pan Bóg udziela łask nawrócenia i powrotu do Niego – opowiada ks. Tomasz Zmarzły.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydobyć dobro

Niedziela warszawska 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Misjonarz Miłosierdzia

Monika M. Zając/Niedziela

Ks. Roman Trzciński

Ks. Roman Trzciński

O posłudze misjonarza miłosierdzia, uczynkach miłosiernych oraz łasce przebaczenia, z ks. Romanem Trzcińskim rozmawia Monika M. Zając.

Monika. M. Zając: Kiedy słyszymy słowo „misjonarz” budzą się skojarzenia związane z posłaniem, głoszeniem. Na czym polega posługa misjonarza miłosierdzia?

Ks. Roman Trzciński: W piśmie, które otrzymałem z Watykanu, czytamy, że „misjonarzami miłosierdzia powinni być księża cierpliwi, spowiednicy przyjmujący ludzi, pełni miłości, współczucia, uważni, w szczególności na trudne sytuacje życiowe pojedynczych osób, stający się żywym znakiem tego, że Bóg Ojciec pragnie tych, którzy starają się o Jego przebaczenie”. Z byciem misjonarzem miłosierdzia związane są tzw. przywileje rozgrzeszania pewnych grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej. Zapraszani jesteśmy do parafii, aby głosić o Miłosierdziu Bożym. Ludzie umawiają się na dłuższe spowiedzi, rozmowy, modlitwy wstawiennicze.

CZYTAJ DALEJ

Świadkowie Zmartwychwstania

Pewnie mało kto wie, że 24 lutego mija ponad 750 lat od męczeńskiej śmierci bł. Sadoka i jego 48 Towarzyszy - pierwszych świadków Zmartwychwstałego Chrystusa, którzy sandomierską ziemię użyźnili swoją krwią, aby - jak to Tertulian powiadał - „krew męczenników posiewem chrześcijan” się stawała nad Wisłą, na obszarze diecezji, która od tamtych lat stawała się coraz bogatszą i coraz bardziej „żywą księgą wiary”. 2 czerwca, w liturgiczne wspomnienie sandomierskich męczenników obchodzić będzie diecezja ten niezwykły jubileusz, co skłania do przypomnienia postaci, które świadectwem swojego życia i śmierci przypieczętowały swoją wiarę.

Drugi najazd tatarsko-ruski

CZYTAJ DALEJ

Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości Polski są nieograniczone

2023-06-02 19:37

[ TEMATY ]

NASA

lot w kosmos

PAP/Chema Moya

Szef NASA Bill Nelson

Szef NASA Bill Nelson

Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i coraz aktywniej z nią współpracuje – powiedział szef NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polsce. Odniósł się także do ewentualnych planów wysłania Sławosza Uznańskiego w kosmos w ramach misji NASA. Nelson ujawnił także najbliższe plany NASA związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i misjami na Księżyc i Marsa.

Pytany o to, czy rząd polski prowadzi rozmowy z NASA, by umożliwić polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu udział w jednej z misji NASA odparł, że obecnie nie są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję