Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Siewcy nadziei

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wśród których są również alumni z naszej diecezji, mają szereg pomysłów, które skutecznie realizują.

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne

Seminarium w Krakowie

Uczestnicy seminarium

Uczestnicy seminarium

Niedawno zorganizowali sympozjum: Panie, co mamy czynić? – Zaangażowanie Kościoła w życie społeczne, któremu patronowali abp Marek Jędraszewski, bp Roman Pindel i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Robert Tyrała. W ramach sekcji biblijno-dogmatycznej, moralnej i filozoficzno-społecznej klerycy wygłosili referaty, a w panelu dyskusyjnym wzięli udział naukowcy z różnych uczelni. – Metropolita krakowski w swoim słowie nawiązał do myśli kardynała Karola Wojtyły o znaczeniu współdziałania wierzących w rzeczywistym budowaniu wspólnoty międzyludzkiej i kościelnej – podkreśla kl. Michał Grzesiak.

„Ziarna nadziei” to nowa inicjatywa kleryków, którą chcą się dzielić z ludźmi, dodając im otuchy. Dlatego na bieżąco przygotowują w internecie cykl cosobotnich rozważań wokół nadziei, mającej szczególne znaczenie w Adwencie. Jak podkreślają, nadzieja jest nieraz najcenniejszym darem, jaki otrzymuje się od Pana Jezusa i jaki można dać drugiemu człowiekowi, darem, który potrafi uwolnić ludzkie serca od rozpaczy, przywrócić wiarę w to, że istnieje na tym świecie dobro, o które wciąż warto walczyć, i dla którego warto żyć. Mimo to jest rzadko dawana innym. Stąd też klerycy postanowili to zmienić poprzez specjalne internetowe słowo. – W piątek Chrystus został ukrzyżowany, w niedzielę powstał z martwych. Dlatego wybraliśmy sobotę, ponieważ w Kościele jest dniem nadziei i oczekiwania, która przetrwała w sercu Maryi – nadziei na to, że jej Syn zwycięży śmierć – tłumaczą. W jednym z rozważań odnoszą się do miłości, podkreślając że ma ona zawsze konkretne oblicze. – Nie istnieje wiele miłości. Tylko w Bogu człowiek może odnaleźć prawdziwą miłość, w Nim może naprawdę pokochać swoich bliskich i siebie. Tylko dzięki Bożej łasce możemy nauczyć się, jak umiłować samą Miłość, która zwyciężyła śmierć i dała nam nowe życie. To w Bogu prawdziwa miłość bierze źródło, ponieważ właśnie on jest tym, który jako pierwszy nas umiłował – wyjaśniają Szymon Trzepaczka i Adam Płonka.

Reklama

Kleryk Kacper Biłyk wskazuje na łaskę Bożą, która jest jak światło rozpraszające mrok ludzkiego życia. – Ona jest rzeczywistością bardzo tajemniczą, trudną do prostego zdefiniowania. W kontekście wiary oznacza Bożą przychylność, pomoc udzielaną nam przez Boga, abyśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie. Łaska jest zawsze darem, nigdy zapłatą – Chrystus obdarza nią nie przez wzgląd na czyjeś zasługi, ale zupełnie dobrowolnie – przypomina kleryk. „Ziarna nadziei” można czytać w mediach społecznościowych i na stronie internetowej krakowskiego seminarium. Tam też dostępny jest zapis transmisji sympozjum.

Końcem grudnia (27-30) klerycy organizują dla młodych mężczyzn kolejną edycję „Rekolekcji Po Męsku” pt. I nastała głęboka cisza. Jak informują, to spotkanie pozwoli, by w dzisiejszym zabieganym i pełnym bodźców świecie dać sobie czas na wyciszenie i nabranie duchowych sił oraz pomoże pogłębić relację z Bogiem, rozeznać swoje powołanie i poznać seminarium od środka. Informacje: rekolekcjepomesku@gmail.com .

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję