Reklama

Niedziela Świdnicka

Święta Barbara – patronka na trudne czasy

Choć kopalnie węgla kamiennego w naszym regionie zostały zamknięte, to górnicy, pamiętający dawne czasy, przywołują pamięć braci górniczej.

Niedziela świdnicka 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

barbórka

górnictwo

Ks. Przemysław Pojasek

Na górniczych uroczystościach nie zabrakło pocztów sztandarowych nieistniejących już kopalni

Na górniczych uroczystościach nie zabrakło pocztów sztandarowych nieistniejących już kopalni

Tradycje górnicze wśród naszych gwarków są kultywowane ze szczególną starannością. Do dziś istotne znaczenie mają patroni, opiekunowie, szacunek dla munduru i górniczej szpady, wspólne biesiady, uroczystości oraz górnicze pozdrowienie: „Szczęść Boże”. Świętowanie nie może się także odbyć bez kościelnych uroczystości, w których chętnie biorą udział nie tylko miejscowi kapłani, ale także biskupi naszej diecezji.

Narastająca fala

Główne uroczystości odbyły się w wałbrzyskiej kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów. 4 grudnia bp Marek Mendyk, przywołując w wygłoszonej homilii postać św. Barbary, mówił: – Piękna, wykształcona, inteligentna, przy tym wszystkim jeszcze bardzo wierząca i żyjąca w czystości. Niektórzy powiedzieliby: – Niemożliwe! A jednak. Barbara ciesząca się z dopiero co poznanego Chrystusa, z przyjętego chrztu i złożonego ślubu czystości, doznaje wielu trudności. Zamknięcie w wieży, głodzenie, okrutne bicie, przypalanie pochodniami i ostateczne ścięcie mieczem, którego dokonał jej własny ojciec – to wszystko z powodu Chrystusa, którego pokochała. Ktoś może zapytać – tak po ludzku: – Co w zamian? Nic, po prostu nic. Trudno dzisiejszemu człowiekowi zrozumieć sens takiego cierpienia – zauważył bp Mendyk, podkreślając, że patronka górników uczy nas, byśmy pokładali ufność w Chrystusie.

– W trudnym dzisiejszym chrześcijańskim życiu, wystawionym na wiele prób, trzeba nam – zamiast rozczulać się nad tym, jak bardzo jest nam ciężko po chrześcijańsku żyć – budować na Chrystusie. Tylko wtedy będziemy w stanie przeciwstawić się narastającej fali tych, którzy usiłują wygonić Boga z naszej życiowej przestrzeni.

Spychani na margines

– Dlaczego tak się dzieje, że jednym pozwala się wybudować meczet wielkości wielkiego stadionu i nikt nie protestuje, a pielęgniarce, która nosi na szyi mały krzyżyk nakazuje się sądowo, aby go zdjęła, bo to razi? – zapytał bp Mendyk. – Jak to jest, że kilkanaście osób w szkole, gdzie uczy się kilkuset uczniów, wymusza na dyrekcji usunięcie krzyży ze szkoły? Dlaczego mała grupa wymusza zachowania większości – podobno w imię tolerancji? To jest demokracja, czy jej nie ma? Musimy podnieść głowę i stanowczo odrzucać to, co próbuje się nam niejako narzucić. Trzeba się nam obudzić! Prośmy św. Barbarę – patronkę naszego trudnego dzisiaj, aby wypraszała nam łaskę odważnej wiary – apelował biskup świdnicki.

Reklama

Górnicze czako

Na zakończenie uroczystości bp Mendyk otrzymał górnicze czako z zielonym pióropuszem, przeznaczonym dla generalnego dyrektora górniczego. – Zawsze marzyłem, aby choć na chwilę założyć takie czako. Nawet nie przyszło mi do głowy, że kiedyś otrzymam taką czapkę od górników. Bardzo sobie cenię ten gest i jest to dla mnie ogromny zaszczyt – dziękował.

Pozdrowienie: „Szczęść Boże”

Tego samego dnia wraz z górnikami w Nowej Rudzie – Słupcu modlił się bp Adam Bałabuch. W homilii biskup przypomniał, że kult św. Barbary w Polsce był zawsze bardzo żywy. Jako patronkę dobrej śmierci czcili św. Barbarę przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najczęściej narażeni: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą – mówił.

– Modlimy się dzisiaj za ludzi, którzy wymieniają między sobą pozdrowienie: „Szczęść Boże” – kontynuował bp Adam, bo wiedzą, że tylko ludzie mocni Bogiem zdolni są do sensownej pracy i poświęcenia. Przez słowa: „Szczęść Boże” wyraża się życzliwość wobec bliźniego, który pracuje, jak też ludzką pracę odnosi do Boga. Może dobrze by było, aby ludzie pracy w całej ojczyźnie przyjęli ten piękny chrześcijański zwyczaj pozdrawiania się: „Szczęść Boże” – zachęcał hierarcha, polecając wstawiennictwu św. Barbary górników, aby im wyjednała u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj i na jutro.

Reklama

Tutaj też nie obyło się bez prezentów. W dowód wdzięczności bp Bałabuch otrzymał od górników tort, a miejscowemu proboszczowi ks. kan. Krzysztofowi Iwaniszynowi wręczono górniczą szpadę.

Podobny prezent (górniczą szpadę i czako) od braci górniczej w Jugowie, za zasługi w pielęgnowaniu tradycji górniczej w regionie, otrzymał ks. kan. Krzysztof Kaczmarek.

Tej tradycji nikt nie zabierze

Górniczy tryptyk zamknął bp senior Ignacy Dec w niedzielę 5 grudnia, sprawując Mszę św. w intencji górników i ich rodzin w parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

– Trzeba przypomnieć, jak ważną pracę wykonywali i jeszcze wykonują w niektórych regionach Polski i świata właśnie górnicy. Dziś trzeba podziękować Bogu za naszych górników i przemysł węglowy. I chociaż najlepsze czasy górnictwa mamy za sobą, to wierzymy, że nadal pozostajemy w Bożych rękach. Dlatego się zbytnie nie zamartwiajmy, bo nie my ostatecznie kierujemy światem. Jest gospodarz świata, któremu na imię Bóg – podkreślił bp Dec. Hierarcha także zauważył, że tej tradycji górniczej Wałbrzycha już nikt nie zabierze, że ona pozostanie, utrwalona w literaturze, w znakach, pomnikach, w zachowanych i odnowionych obiektach.

2021-12-14 07:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbórka tuż, tuż

Niedziela kielecka 47/2018, str. VI-VII

[ TEMATY ]

barbórka

TD

Chęciny to kilkusteletnie tradycje górnicze

Chęciny to kilkusteletnie tradycje górnicze

W wielu miejscowościach i parafiach na Kielecczyźnie przetrwały tradycje związane z obchodami święta górników, których patronką jest św. Barbara, czczona w Kościele 4 grudnia. Górnicy w tym dniu spotykają się zazwyczaj na kieleckiej Karczówce, gdzie znajduje się unikatowy w skali Europy posąg św. Barbary, wykonany z jednej bryły galeny, w kieleckiej bazylice – przy ołtarzu św. Barbary, ale i w Chęcinach, Górnie, Pińczowie czy w Miedzianej Górze. Kielecczyzna to bogactwo tradycji górniczych

Barbara z Karczówki – najsłynniejsza

CZYTAJ DALEJ

Rusza proces beatyfikacyjny br. Kaliksta Kłoczko, kapucyna i stolarza

2022-11-28 10:06

[ TEMATY ]

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

br Kłoczko

br Kłoczko

Watykańska Dykasteria ds. Spraw Świętych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego brata Kaliksta Kłoczko na poziomie diecezjalnym. Zmarły w opinii świętości w 2013 r. kapucyn przez niemal całe swe życie zakonne pracował jako stolarz, ujawniając przy tym niezwykły talent konstrukcyjny oraz łącząc swą aktywność zawodową z wytrwałą modlitwą i ogromną pokorą oraz miłością względem bliźnich.

Wielu ludziom święci kojarzą się z nieustanną modlitwą, działalnością duszpasterską, ewentualnie pomocą charytatywną lub świadectwem niezłomnego przywiązania do wiary w obliczu męczeństwa. Zanurzeni w świecie pobożności tacy święci oddziaływują na życie innych jakby pośrednio, przez dawanie dobrego przykładu otwartości na Boga i człowieka. Często jednak są traktowani jako odlegli od codziennego zabiegania zwyczajnych ludzi, którzy muszą zarabiać na chleb i utrzymywać swoje rodziny z pracy rąk własnych. Okazuje się jednak, że można zostać świętym przez spełnianie z miłością codziennych obowiązków polegających na przetwarzaniu materii.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję