Reklama

Niedziela Częstochowska

Proces trwa

Animatorzy procesu synodalnego przekazują proboszczom i swoim wspólnotom treści obrad pierwszego spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich i wspólnot.

Niedziela częstochowska 52/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

synod

Synod w Arch. Częstochowskiej

Michał Janik/Niedziela TV

Synod to wspólna droga Kościoła – mówi ks. Andrzej Kuliberda

Synod to wspólna droga Kościoła – mówi ks. Andrzej Kuliberda

Nie próżnuje również zespół koordynujący prace synodalne archidiecezji częstochowskiej. – 9 grudnia odbyło się kolejne spotkanie zespołu koordynującego prace przygotowawcze przed XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów w naszej archidiecezji. Miało ono miejsce w domu zakonnym Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udziału wszyscy członkowie zespołu na czele z jego przewodniczącym bp. Andrzejem Przybylskim. Podsumowano dotychczasowe działania zespołu, w tym również pierwsze historyczne spotkanie animatorów synodalnych. Poruszono także temat kolejnych etapów działań synodalnych w archidiecezji. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy zakonnej – poinformował ks. Adam Polak z zespołu koordynującego prace diecezjalnego etapu synodu.

Reklama

Sens procesu synodalnego przedstawił ks. Andrzej Kuliberda, również należący do ww. zespołu. Wyróżnił jego istotne elementy. Wywód oparł na ewangelicznej historii uczniów idących do Emaus. – Synod to jest wspólna droga, ale kogo ona dotyczy? Uczniów Chrystusa, czyli Kościoła. Kościół to tajemnica, misterium, bo pod tym, co widzialne – czasami chore, upadające – kryje się rzeczywistość Boska. Dlatego mówimy, że wierzymy w święty Kościół, ale jednocześnie jest on również dla grzeszników. Element Boski i ludzki w Kościele łączą się ze sobą we wspólnotę. Święty Paweł mówi o nas, że jesteśmy świątynią Boga. Kościół jest zbudowany z żywych kamieni, a takim kamieniem jest nasza dusza i nasze ciało, w którym mieszka Bóg. To jest właśnie ta wspólnota człowieka z Bogiem, a skoro ten Bóg jest we mnie i w tobie, to więzi, które nas łączą w Kościele, są więziami samego Boga. Święty Jan Paweł II wyrażał pragnienie, aby ta wspólnota stawała się wspólnotą życia i działania. Właśnie ta wspólnota wiernych na poziomie parafii, diecezji, Kościoła powszechnego została zaproszona, aby wyruszyć w drogę, a w tej drodze mamy podjąć rozmowę, tak jak uczniowie idący do Emaus.

W wydaniu papierowym Niedzieli Częstochowskiej co dwa tygodnie zamieszczamy informacje o działaniach synodalnych. Do dyspozycji jest też archidiecezjalna strona internetowa: www.synod.archiczest.pl .

Materiały wideo dotyczące synodu są dostępne na stronie: www.tv.niedziela.pl .

2021-12-20 20:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: nasza droga do nieba wiedzie przez Kościół

– Kościół to rodzina dzieci Bożych, a synod to takie zatrzymanie po to, żeby dzieci i rodzina spotkały się ze sobą i porozmawiały o tym, co cieszy i smuci – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie synodu w tej wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nasza uczelnia jest elitarna i atrakcyjna - rozmowa z ks. prof. Sławomirem Stasiakiem, nowym rektorem PWT we Wrocławiu

2022-05-25 12:19

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak - nowy rektor PWT we Wrocławiu

Ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak - nowy rektor PWT we Wrocławiu

W majowych wyborach na rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zwyciężył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, dotychczas na PWT we Wrocławiu pełnił funkcję prorektora ds. promocji i współpracy z zagranicą. Z ks. Stasiakiem, który swój urząd obejmie 1 września br., rozmawiamy o przyszłości uczelni.

Ks. Łukasz Romańczuk: 16 maja odbyły się wybory na urząd rektora Papieskiego Wydziały Teologicznego we Wrocławiu. Wybory i zwycięstwo w nich nie kończy procedury wyborczej. Jaką drogę trzeba przejść, aby objąć funkcję rektora?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję