Reklama

Wiara

Orszaki wróciły

Trzej Królowie znów wyjdą na ulice polskich miast i wsi. Kolorowe i radosne świętowanie będzie jednak przebiegać w reżimie sanitarnym.

Orszak Trzech Króli po raz czternasty przejdzie przez Polskę, aby kolędowo i radośnie świętować Epifanię. Orszaki wyruszą w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”, a cały przebieg wydarzenia będzie zgodny z aktualnymi wytycznymi sanepidu i Ministerstwa Zdrowia – mówi w rozmowie z Niedzielą Anna Murawska, reżyser i scenarzystka orszaku Trzech Króli. Pomysłodawcy wyjaśniają także znaczenie tegorocznego hasła. – Scenariusz ma pokazać, jak ważne są dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. Dzień dziś wesoły! – śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań promienieć radością.

Światowa inicjatywa

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 r., a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z lokalną kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją.

Odbywa się w siarczystym mrozie czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci szkolne oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel: świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruje, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

– Udział w orszaku każdego roku pozwala mi jeszcze lepiej poczuć świąteczny klimat. Wychodząc na ulicę, mogę publicznie przyznać się do Jezusa i uwielbić Go razem z innymi w tajemnicy Wcielenia. To dla mnie zawsze wielka radość – mówi Niedzieli p. Krzysztof z Warszawy.

Miejsce dla rodzin

Organizatorzy zwracają także uwagę na liczny udział w orszakach rodzin z dziećmi. Te ostatnie stanowią największą grupę aktorów: są rycerzami i dwórkami, aniołkami i pastuszkami. To dzieci najgłośniej śpiewają kolędy i najszczerzej współczują marznącemu w szopce Dzieciątku. Warto przeżywać Święto Objawienia Pańskiego wraz z Orszakiem Trzech Króli i pokazywać dzieciom nadzieję, którą niesie Narodzenie Zbawiciela. W przygotowanie Orszaku Trzech Króli chętnie włącza się również młodzież.

Reklama

Tegoroczne wydarzenie będzie miało swoje miejsce w sieci. Dla każdego, kto nie będzie mógł wziąć w nim udziału osobiście, organizatorzy, we współpracy z młodzieżą, przygotowali szereg internetowych atrakcji. 6 stycznia na stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli” (OTK) zobaczymy „Orszak on-line”, a w nim Pokłon Trzech Króli w Warszawie, ciekawe teksty oraz nagrane wcześniej sceny jasełkowe przygotowane przez młodzież ze szkół podstawowych i średnich. – Zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania na rzecz dobra wspólnego przynoszą radość i uczą wspólnej pracy, dzielenia się swoim czasem, ofiarwywania wysiłku – informuje reżyser orszaku.

Żywe świadectwo

Barwne korowody orszaków są nie tylko dobrym sposobem na rodzinne spędzenie czasu w święto. To przede wszystkim odważne wyznanie wiary w tych niełatwych czasach. – Orszak Trzech Króli jest przyznaniem się do Jezusa. Jednocześnie przypomina, że do Jezusa może przyjść każdy. Pogańscy Mędrcy również zostali zaproszeni, aby pokłonić się Zbawicielowi. Dlatego świadectwem wiary jest nie tylko nasza obecność na tym wydarzeniu, ale również zaproszenie tych, którzy, jak Trzej Królowie, są jeszcze daleko od Boga – mówi z entuzjazmem Anna Murawska.

Zeszłoroczna edycja orszaku, ze względu na pandemię, miała inną niż zwykle formę. W tym roku zgłoszonych miast jest już sporo. Przemarszom towarzyszyć będzie także wiele atrakcji. – Dwa lata temu orszak wyruszył w 900 miastach, rok temu odbył się w uproszczonej formie w 2,5 tys. miejsc. W tym roku napływają zgłoszenia z setek miejscowości, co świadczy o niegasnącej potrzebie świętowania Epifanii wraz z orszakiem. Na stronie Fundacji jest mapa z zaznaczonymi miastami, w których się on odbędzie. Znajdziemy tam również zaproszenie do licznych konkursów: szopek, plastycznego, poetyckiego czy kolędowego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 6 stycznia na antenie TVP. Fundacja OTK przygotowała Grę Miejską dla rodzin – „Spacer Orszakowy”, zachęca również do wzięcia udziału w Challenge’u Kolędowym połączonym ze zbiórką pieniędzy dla szkoły Eastlands w Kenii. Szczegóły wszystkich propozycji można znaleźć na www.orszak.org – informuje Anna Murawska.

2021-12-27 12:46

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikona dobroczynności

2022-11-22 14:17

Niedziela lubelska 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Orszak św. Mikołaja

Paweł Wysoki

Św. Mikołaj uczy nas dobroci i przypomina, że jesteśmy darem dla innych

Św. Mikołaj uczy nas dobroci i przypomina, że jesteśmy darem dla innych

Już po raz dziewiąty ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję